Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolscy terytorialsi rozpoczynają nowe szkolenie. Blisko stu żołnierzy już służy w 151. batalionie lekkiej piechoty

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Nowi terytorialsi 12. Brygady rozpoczęli szkolenie
Nowi terytorialsi 12. Brygady rozpoczęli szkolenie 12 WBOT
Szesnastodniowe szkolenie podstawowe w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęło blisko stu nowych żołnierzy.

- Od wybuchu wojny na Ukrainie, zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej znacznie wzrosło. Widać to podczas kolejnych szkoleń podstawowych - mówi por. Anna Jasińska - Pawlikowska z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Tym razem nowi terytorialsi najbliższe szesnaście dni spędzą w 151. batalionie lekkiej piechoty w Skwierzynie, gdzie będą uczyć się podstaw rzemiosła wojskowego. Od dziś ich życie znacznie się zmieni. Każdy dzień w wojsku z pozoru zaczyna się podobnie: pobudka o 5:30, poranny rozruch, śniadanie i czas na zajęcia. Kandydaci szybko dostrzegą, że na tym etapie, każdy dzień będzie zdeterminowany przez różne zagadnienia szkoleniowe. Trzeba nastawić się na kilkanaście godzin solidnego treningu wojskowego i nauki.

Rekruci rozpoczynający swoją „Szesnastkę” pobrali sorty mundurowe i sprzęt niezbędny do szkolenia.

Zobacz też: Terytorialsi ćwiczyli jak kawaleria i antyterroryści - wspólnie z Amerykanami

Program szkolenia obejmuje m.in. podstawy taktyki, topografii, pierwszej pomocy medycznej na polu walki a także posługiwanie się bronią. Przyszli terytorialsi będą również poznawać swój etatowy sprzęt wojskowy.

- W czternastym dniu szkolenia, ochotnicy stawią czoła egzaminowi z pętli taktycznej - opowiada por. Anna Jasińska - Pawlikowska. - Jeśli pomyślnie przejdą sprawdzian, czeka ich uroczysta przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się w Gorzowie Wielkopolskim. Na tym szkolenie jednak się nie kończy. Od chwili wypowiedzenia słów roty, terytorialsi zobowiązani są do odbywania obowiązkowych ćwiczeń rotacyjnych raz w miesiącu, wówczas będą doskonalić swoje umiejętności.

Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa 3 lata. W pierwszym roku terytorialsi przechodzą szkolenie indywidualne, w drugim roku – specjalistyczne, natomiast ostatnim etapem jest szkolenie zgrywające pododdziały. Wówczas uznaje się, że żołnierz jest „combat ready”.

Rozwiąż QUIZ: Czy rozpoznajesz charakterystyczne miejsca Poznania?

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dawne miasta w województwie wielkopolskim kryją swoje tajemnice. Każde z nich ma swoją historię, jest wyjątkowe i przyciąga. Każde warto odwiedzić, ponieważ znajdują się tutaj turystyczne perełki. Sprawdź w galerii, które miasta zniknęły z mapy Wielkopolski --->

Te miasta zniknęły z mapy Wielkopolski. Kryją wiele mrocznyc...

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Nawet za 2,5 roku:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski