Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terytorialsi ćwiczyli jak kawaleria i antyterroryści - wspólnie z Amerykanami

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Sobotnie ćwiczenia terytorialsów i żołnierzy USA w Skwierzynie
Sobotnie ćwiczenia terytorialsów i żołnierzy USA w Skwierzynie DWOT
Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ćwiczą na co dzień umiejętności, które nie zawsze kojarzą się z dzisiejszym wojskiem - jednak na polu walki mogą być bezcenne. To czarna taktyka, czyli podstawy walki w kompleksie pomieszczeń, typowe dla antyterrorystów, podstawy jazdy konnej - konie mogą okazać się cennym źródłem transportu lub narzędziem rozpoznania. Do tego normalny dla nich trening strzelecki na strzelnicy garnizonowej w Skwierzynie. W sobotę 25 lutego terytorialsi 151. batalionu lekkiej piechoty w Skwierzynie ćwiczyli to wspólnie z żołnierzami z USA, stacjonującymi w Polsce.

- Wspólne szkolenia z amerykańskimi żołnierzami stają się tradycją w Skwierzynie - mówi por. Anna Jasińska - Pawlikowska z 12 WBOT. - Tym razem to terytorialsi postanowili zapoznać amerykańskich kolegów ze swoim etatowym sprzętem oraz przedstawić, jak wygląda u nich obowiązkowe szkolenie rotacyjne. Pierwszym elementem zajęć, jaki przygotowali dla wszystkich instruktorzy, była czarna taktyka – czyli walka z przeciwnikiem w przestrzeniach zamkniętych. Służy do zdobywania pomieszczeń i walki wewnątrz nich. Do szkolenia użyto amunicji UTM.

Pod pojęciem amunicji UTM można zrozumieć amunicję barwiącą do karabinków MSBS Grot, z zestawami konwersyjnymi - nadaje ona ćwiczeniom realizmu.

Zobacz też: Poznań kiedyś i dziś: tak od 1945 r. zmieniło się miasto. Przeżyj niesamowitą podróż w czasie z okazji 78. urodzin "Głosu Wielko

- Amunicja UTM jest wykorzystywana także w celu doskonalenia umiejętności bardziej zaawansowanych żołnierzy. Pozwala w bezpieczny sposób realizować trudniejsze zagadnienia – mówi ppłk Krzysztof SŁOWIK, dowódca 151. blp w Skwierzynie, który jest jednym z pięciu pododdziałów 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Drugim elementem wspólnych ćwiczeń rotacyjnych było szkolenie w siodle - opowiada por. Anna Jasińska - Pawlikowska. - Żołnierze mieli okazję zaznajomić się z podstawowymi elementami jazdy konnej, która od roku praktykowana jest w batalionie. Ziemia Lubuska to najbardziej zalesione województwo w Polsce (ok. 49% powierzchni województwa). Miejsca, w których nie poradzą sobie pojazdy okazują się dostępne właśnie dla koni. Dotychczas doskonale sprawdziły się na granicy z Białorusią. Zasięg ich działania nie jest ograniczony koniecznością tankowania na stacjach paliw. W terenie przygodnym, koń jest praktycznie niezauważalny i niesłyszalny. Żołnierze mają możliwość szybkiego i skrytego przemieszczenia się do wskazanego miejsca.

Rozwiąż QUIZ: Czy rozpoznajesz charakterystyczne miejsca Poznania?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Nawet za 2,5 roku:

od 16 lat
Dawne miasta w województwie wielkopolskim kryją swoje tajemnice. Każde z nich ma swoją historię, jest wyjątkowe i przyciąga. Każde warto odwiedzić, ponieważ znajdują się tutaj turystyczne perełki. Sprawdź w galerii, które miasta zniknęły z mapy Wielkopolski --->

Te miasta zniknęły z mapy Wielkopolski. Kryją wiele mrocznyc...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski