Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Kopalnia węgla zabiera mieszkańcom wodę? Protest przed siedzibą kopalni w Kleczewie

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Czy przez kopalnię węgla brunatnego w Kleczewie ubywa wody z okolicznych jezior, powstał lej depresyjny, a susza zagraża rejonowi konińskiemu? We wtorek, 13 sierpnia, przed siedzibą kopalni odbędzie się protest lokalnej społeczności przy wsparciu ekologów oraz samorządowców z pogranicza Wielkopolski i Kujaw.
Czy przez kopalnię węgla brunatnego w Kleczewie ubywa wody z okolicznych jezior, powstał lej depresyjny, a susza zagraża rejonowi konińskiemu? We wtorek, 13 sierpnia, przed siedzibą kopalni odbędzie się protest lokalnej społeczności przy wsparciu ekologów oraz samorządowców z pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Krzysztof Nowak
Czy przez kopalnię węgla brunatnego w Kleczewie ubywa wody z okolicznych jezior, powstał lej depresyjny, a susza zagraża rejonowi konińskiemu? We wtorek, 13 sierpnia, przed siedzibą kopalni odbędzie się protest lokalnej społeczności przy wsparciu ekologów oraz samorządowców z pogranicza Wielkopolski i Kujaw.

To kolejny protest przez kopalnią należącą do spółki PAK w ostatnim czasie. Tym razem lokalna społeczność przy wsparciu samorządowców i ekologów chce zaprotestować przeciwko działalności kopalni.

Czytaj: Odkrywka Tomisławice: Aktywiści z Obozu dla Klimatu weszli na teren kopalni Tomisławice - tak wyglądały starcia z policją

KWB Konin powstała w czasie II wojny światowej, kiedy to Niemcy rozpoczęli budowę kopalni wraz z zakładem przeróbczym – brykietownią. Dziś kopalnia należy do grupy kapitałowej PAK SA. Konińska kopalnia wydobywa surowiec od ponad 70 lat.

Od lat lokalni samorządowcy z niepokojem obserwują, jak jeziora w ich regionie po prostu wysychają. Lustro Jeziora Wilczyńskiego tylko w zaledwie kilka ostatnich lat obniżyło się o 4 metry.

- To protest lokalnej społeczności przy wsparciu stowarzyszeń z regionu, a przede wszystkim samorządowców z pogranicza Kujaw i Wielkopolski - mówi Jakub Gogolewski ze stowarzyszenia „Rozwój Tak, Odkrywki Nie".

Zobacz

Organizatorzy podkreślają, że to ostatni moment do wsparcia ich działań w ratowaniu pojezierza gnieźnieńskiego przed zagładą. - Jest to ostatni dzwonek do działań ,katastrofa zbliża się w ekspresowym tempie - uważają.

- Chcemy także odnieść się do ostatnich zapowiedzi prezesa PAK, Zygmunta Solorza, który zapowiedział powołanie stowarzyszenia, którego celem ma być czysta, ekologiczna Polska- mówi Jakub Gogolewski. - Chcemy by deklaracje i czyny pana Solorza były spójne. Oczekujemy więc, że spółka PAK zaprzestanie starać się o odkrywkę Oczkowice i o rozszerzenie swojej działalności w Tomisławicach. W tym celu mamy nadzieję złożyć petycje do przedstawicieli spółki PAK - dodaje.

POLECANE

Program Zygmunta Solorza ma być realizowany przez spółkę PAK, która zapowiedziała zmniejszenia udziału węgla w produkcji energii oraz rozwoju projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

- Programem Czysta Energia PAK, będzie inwestować w odnawialne źródła energii przy wykorzystaniu unijnych środków, do których spółka będzie miała łatwiejszy dostęp - mówi Jakub Gogolewski.

Protest odbędzie się także przy wsparciu aktywistów z Obozu dla Klimatu i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, którzy protestowali w lipcu w Tomisławicach. Wówczas doszło do starć z policją, gdy młodzi aktywiści w geście obywatelskiego nieposłuszeństwa weszli na teren kopalni i przerwali jej pracę.

- Nasz protest będzie pokojowy, ale zrozumiałe jest zachowanie tych młodych ludzi, którzy nie mają jeszcze prawa głosu, ale są głosem rozsądku i chcą być brani pod uwagę - mówi J. Gogolewski.

Zobacz:

Aktywiści z Obozu dla Klimatu i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego kilka dni temu wtargnęli na teren kopalni Tomisławice, należącej do prywatnej firmy ZE PAK. Policja udaremniła ich przemarsz, używając wobec protestujących gazu pieprzowego. Kilka osób trafiło do szpitala, jedna ma złamany obojczyk. Funkcjonariusze zatrzymali z kolei jedną osobę. - Nie był to pokojowy przemarsz – tłumaczy Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Odkrywka Tomisławice: Aktywiści z Obozu dla Klimatu weszli n...

Krajobraz księżycowy? Nie, to kopalnia węgla brunatnego w Kleczewie

Kopalnia węgla brunatnego Konin w Kleczewie, należąca do spółki PAK, przypomina krajobraz księżycowy. Jej przeciwnicy wskazują, że przez jej działalność ubywa wody w okolicznych jeziorach, stworzył się lej depresyjny, ale obrońcy chwalą sobie rozwój regionu.

Wielkopolska: Krajobraz księżycowy? Nie, to kopalnia węgla b...

Zobacz film Obozu dla Klimatu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski