Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie firmy upadają na potęgę. Nigdzie nie jest tak źle

Monika Kaczyńska
Wzrost liczby niewypłacalnych firm w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zanotowano w 11 województwach.
Wzrost liczby niewypłacalnych firm w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zanotowano w 11 województwach. 123RF
Od początku roku przybywa niewypłacalnych firm. W czerwcu padł rekord. Było ich o niemal połowę więcej niż jeszcze 12 miesięcy temu. Wśród województw Wielkopolska zajmuje pierwsze miejsce pod względem wzrostu liczby niewypłacalnych przedsiębiorstw.

Tylko w czerwcu w całym kraju 105 firm ogłosiło niewypłacalność. To aż o 48 proc. więcej niż rok wcześniej. Nic też nie wskazuje na to, żeby ten niepokojący trend miał się odwrócić.

Wzrost liczby niewypłacalnych firm w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zanotowano w 11 województwach.

W śląskim liczba niewypłacalności była identyczna jak w I półroczu ubiegłego roku, w podkarpackim i podlaskim niewypłacalność ogłosiło o jedno przedsiębiorstwo mniej. Największy spadek liczby niewypłacalnych firm zanotowano w zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. W każdym z tych województw liczba niewypłacalnych firm jest mniejsza o 9.

Na przeciwnym biegunie znalazło się województwo wielkopolskie. W naszym regionie w I półroczu 2018 roku było o 29 niewypłacalnych przedsiębiorstw więcej niż rok wcześniej. I - jak wynika z analiz Euler Hermes - ubezpieczyciela transakcji handlowych - powodów do optymizmu nie ma.

Czytaj także: HCP uruchomi centrum szkoleń, bo... brakuje pracowników

- Można nawet powiedzieć, iż firmy gremialnie nie korzystają na zwiększonej konsumpcji, jak i nawet na wzroście gospodarczym. One je finansują - mów Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes, odpowiadający za ocenę ryzyka. - Wzrost konsumpcji pociąga za sobą większą skalę produkcji i sprzedaży polskich przedsiębiorstw, ale już niekoniecznie większe zyski - dodaje.

Jak podkreśla, z jednej strony - nie rosną ceny, o czym świadczy niska dotychczas inflacja, a z drugiej strony marże są wchłaniane przez rosnące koszty pracy, zaopatrzenia, nowych regulacji i koszty podatkowe. Nowe przepisy, umożliwiające tzw. split payment sprawiają, że w części przypadków przedsiębiorcy tracą możliwość okresowego obracania sumami przeznaczonymi na podatki. Same otrzymują kwoty netto, zaś zmuszone są regulować zobowiązania brutto.

- Niewątpliwie powstaje pewna luka płynnościowa, która z czasem może zmaleć, ale obecnie przyczyni się ona do problemów i niewypłacalności zwłaszcza sektora MSP - dodaje Tomasz Starus.

Najbardziej ryzykowne branże to obecnie usługi i produkcja. Stopniowo pogarsza się także sytuacja w budownictwie.

Zobacz także:

Szef denerwuje coraz mocniej, a może od lat nie możesz doczekać się zasłużonego awansu? Ciekawych ofert pracy na całym Dolnym Śląsku nie brakuje, a pracodawcy nie szczędzą "grosza" na doświadczonych specjalistów. Zobacz oferty pracy na kolejnych slajdach.

Najlepsze oferty pracy na Dolnym Śląsku - płacą ponad 12 tys. ZOBACZ

Ingerencji państwa w gospodarkę, jeśli się pojawia, to powinna być krótkotrwała i skuteczna:

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski