18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wierni uczcili rocznicę śmierci Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

Karolina Koziolek, OBAR, DB
Wieczorem poznaniacy gromadzili się pod krzyżem papieskim na Łęgach Dębińskich.
Wieczorem poznaniacy gromadzili się pod krzyżem papieskim na Łęgach Dębińskich. Paweł Miecznik
Mimo że z okazji siódmej rocznicy śmierci papieża nie przewidziano żadnych centralnych uroczystości, to jednak w większości parafii odbyły się uroczyste msze św., czuwania modlitewne czy koncerty, którym towarzyszyły modlitwy o kanonizację.

Najbardziej uroczyście obchody wyglądały w parafiach, gdzie już po beatyfikacji kościoły otrzymały imię Jana Pawła II. Na poznańskim os. Pod Lipami parafianie wspominali papieża podczas czuwania. Wierni mogli posłuchać m.in. fragmentów tekstów papieża oraz zmówić zatwierdzone przez Watykan nowe modlitwy zanoszone bezpośrednio do bł. Jana Pawła II.

Wiele osób zebrało się o godz. 21 w Poznaniu na Ostrowie Tumskim przed pomnikiem Jana Pawła II oraz na Łęgach Dembińskich przed krzyżem papieskim. Podobnie było w Luboniu, gdzie także powstaje kościół pw. Jana Pawła II. Podczas czuwania na wzgórzu, które nosi imię zmarłego papieża, wierni wysłuchali m.in. fragmentów jego homilii. Modlono się także o kanonizację.
W Licheniu kilkaset osób obejrzało Misterium Męki Pańskiej. Pielgrzymi mieli również okazję zwiedzić apartamenty papieskie, w których Jan Paweł II mieszkał, będąc w Licheniu w 1999 roku.

W siódmą rocznicę śmierci Ojca Świętego, pokoje papieskie były otwarte przez sześć godzin. W tym czasie można było zobaczyć między innymi papieską stułę, mitrę oraz pamiątkowe monety z wizerunkiem Jana Pawła II. Przewodnicy opowiadając o wizycie papieża w Licheniu, oprowadzali po saloniku i sypialni. W kaplicy znajdującej się w bazylice dolnej można było natomiast zobaczyć kielich i patenę ofiarowaną przez papieża Polaka Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Licheniu.


Czytaj także:
Rocznica śmierci Jana Pawła II bez centralnych uroczystości [ZDJĘCIA]
VII Rocznica śmierci Jana Pawła II. Papieskie apartamenty w Licheniu - konin.naszemiasto.pl

Wieczorem, wierni podczas mszy świętej dziękowali za dar życia bł. Jana Pawła II i prosili o jego szybką kanonizację. Później wszyscy przed pomnikiem Ojca Świętego odśpiewali jego ulubioną pieśń "Barkę".

W Pile w kościele pw. Świętej Rodziny wierni modlili się bezpośrednio przy relikwiach błogosławionego. Przywieziono je z Krakowa na początku marca. Relikwie krwi przekazał parafii kard. Stanisław Dziwisz. Hołd relikwiom drugiego stopnia (fragment sutanny) oddali także wierni w parafii w Śmiłowie (powiat pilski).

O Janie Pawle II pamiętał także Benedykt XVI podczas spotkania z pielgrzymami z Madrytu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski