Wierni wybudują około 40 nowych kościołów

  Wierni wybudują około 40 nowych kościołów

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W najbliższych latach w województwie wielkopolskim powstanie co najmniej 36 nowych świątyń. Zdecydowaną większość inwestycji zaplanowano w archidiecezji poznańskiej. Nowe kościoły wznoszone są przede wszystkim dzięki hojności samych wiernych.
  O potrzebie budowania nowych świątyń co roku informuje swoich wiernych metropolita poznański.

  - Powstają nowe osiedla, a wraz z nimi rosną potrzeby duszpasterskie. Kościół ciągle się rozwija, a to wymaga nowych domów Bożych - tłumaczył wiernym potrzebę budowania kościołów arcybiskup Stanisław Gądecki.

  Świątynie powstają, bo parafia nie może być wielka. Księża narzekają, że na przykład w miastach wierni są anonimowi, a ich kontakt ogranicza się często jedynie do wizyty kolędowej. W Poznaniu największe parafie liczą nawet 20 tys. wiernych. Tak jest na przykład na Dębcu.

  W województwie wielkopolskim archidiecezja poznańska będzie absolutnym liderem inwestycyjnym. Budowy kilkunastu świątyń już trwają, a kolejne są w planach. Łącznie powstanie tu co najmniej 25 kościołów. Niektóre mają swoją symbolikę. Kościół pod wezwaniem Świętego Karola Boromeusza na os.Pod Lipami w Poznaniu stanie się na przykład wotum dziękczynnym za pontyfikat Jana Pawła II.

  Dziś największym problemem nie są już trudności z materiałami i brak zgody władz miejskich, tylko koszty przedsięwzięcia. Wzniesienie średniej wielkości świątyni, takiej jak na przykład na poznańskim Strzeszynie Greckim, to wydatek rzędu 4-5 milionów złotych. Dla porównania świątynia pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej w Jarocinie (diecezja kaliska) kosztowała około 3 milionów złotych. A na maleńki kościółek w Dobrosołowie (gmina Kazimierz Biskupi) koło Konina wydano około 1 miliona złotych.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo