Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirus RSV jest groźny nie tylko u dzieci. Seniorzy powinni być ostrożni. Do czego może prowadzić zakażenie?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Wirus RSV może prowadzić do niewydolności oddechowej, która jest szczególnie niebezpieczna dla seniorów
Wirus RSV może prowadzić do niewydolności oddechowej, która jest szczególnie niebezpieczna dla seniorów Sinenkiy/Getty Images
Choć wirus RSV kojarzy się głównie jako choroba dotykająca dzieci, to eksperci alarmują, że może być on również bardzo niebezpieczny dla dorosłych, w tym szczególnie seniorów.

Wirus RSV jest groźny nie tylko u dzieci. Seniorzy powinni być ostrożni

Jak podaje Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH, w styczniu br. w całym kraju zgłoszonych zachorowań na RSV było dwa razy więcej niż w grudniu ub. r. i aż 13 razy więcej niż w listopadzie ub. r.

Co więcej, zgodnie z dostępnymi danymi, tylko w styczniu br. częstość zachorowania na RSV była prawie 20 razy większa niż na grypę.

W Wielkopolsce tylko w styczniu odnotowano 2 674 zakażeń wirusem RSV, w tym 1 123 dzieci do lat dwóch.

Eksperci zwracają uwagę, że o RSV mówi się dużo, ale jedynie w kontekście dzieci, u których dominuje ten wirus. Nie można jednak zapominać, że atakuje on również osoby dorosłe, a w szczególności seniorów po 60. roku życia, dla których zakażenie RSV może być bardzo niebezpieczne.

– Zakażenia RSV u dorosłych często się zdarzają. Bywają też przypadki z jednoczesnym nadkażeniem wirusami grypy i RSV i te również obserwujemy w naszym szpitalu – potwierdza prof. Iwona Mozer-Lisewska, kierownik oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu.

"Może doprowadzić do niewydolności oddechowej"

I dodaje: – Ciężki i niebezpieczny przebieg choroby, któremu towarzyszy zajęcie układu oddechowego najczęściej występuje u pacjentów z astmą oskrzelową, POChP czy ogólnie mówiąc wielochorobowością.

Najgorsze scenariusze mówią, że w niektórych przypadkach wirus RSV może doprowadzić do zapalenia płuc i zaostrzenia chorób podstawowych takich jak np. astma czy przewlekła niewydolność serca, prowadząc do ciężkich powikłań, hospitalizacji lub nawet śmierci.

– Głównie może doprowadzić do niewydolności oddechowej, która w skrajnych sytuacjach będzie wymagała nawet intubacji – wyjaśnia prof. Iwona Mozer-Lisewska.

Leczenie osób dorosłych z wirusa RSV trwa zwykle od 10 do nawet 14 dni. Niestety, jak informują lekarze, jest to leczenie wyłącznie objawowe, ponieważ nie ma leczenie przyczynowego.

– Warto jednak pomyśleć o profilaktyce. Dostępna jest szczepionka, z której korzystać powinny osoby powyżej 60. roku życia, osoby mające choroby współistniejące - zarówno dotyczące układu oddechowego, jak i inne, jak nadciśnienie czy otyłość. Niestety, w Polsce pacjenci wciąż mają zbyt małą świadomość tego, jak bardzo szczepienia mogą pomóc – dodaje kierownik oddziału zakaźnego.

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski