MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce do lekarza będziemy rejestrować się tylko on-line? Wchodzą zmiany

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Wchodzą zmiany dotyczące rejestracji pacjentów do lekarza
Wchodzą zmiany dotyczące rejestracji pacjentów do lekarza Piotr Jasiczek
Wchodzą zmiany dotyczące rejestracji pacjentów do lekarza. Będą one początkiem rewolucji w placówkach medycznych. Docelowo, w przyszłym roku e-rejestracja ma obowiązywać wszędzie.

Zanim jednak na stałe zostanie wdrożony elektroniczny system rejestracji pacjentów, Ministerstwo Zdrowia uruchomi program pilotażowy.

Na razie będzie on dotyczył wyłącznie wizyt u kardiologa, a także zapisów na mammografię czy cytologię. Zacznie on działać już 1 czerwca. Następnie, jak zapowiadają przedstawiciele resortu, stopniowo e-rejestracja będzie wdrażana w kolejnych specjalizacjach.

Pilotaż będzie dobrowolny, co oznacza, że będą mogły zgłosić się do niego chętne placówki, które będą chciały przygotować się do systemu e-rejestracji pacjentów. Dopiero od kwietnia przyszłego roku, zmiany zostaną wprowadzone szerzej, w formie obowiązkowej dla wszystkich placówek.

Przypomnijmy, że próba wdrożenia obowiązkowej e-rejestracji w placówkach medycznych pojawiła się już wcześniej. Zakładała ją Platforma Obywatelska w ramach tzw. „stu konkretów” w kampanii wyborczej do parlamentu. Ten pilotaż trwał od czerwca 2022 roku do marzec 2023 roku i nie przyniósł oczekiwanych efektów.

Zakwalifikowało się do niego zaledwie 29 placówek, z czego 18 z nich po czasie nie chciało go kontynuować. Co więcej, przez cały ten czas z rejestracji za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta skorzystało zaledwie... 14 osób.

Jak twierdzą teraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, prace nad nowym pilotażem i docelową e-rejestracją są intensywnie przygotowywane od grudnia ubiegłego roku we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia i Centrum e-Zdrowia.

Czy nowa koncepcja przyniesie zamierzony efekt? Wciąż pojawiają się głosy wątpliwości. Wiele osób obawia się, czy obowiązkowa rejestracja jest dobrym rozwiązaniem, zważywszy m.in. na seniorów.

- Nie wyobrażam sobie tego. Do kardiologa w większości chodzą starsi pacjenci. Kiedy przepisujemy im leki, to oni często nie posiadają nowej komórki, więc nawet receptę elektroniczną musimy im drukować. Nie mam pojęcia jak oni poradzą sobie z rejestracją elektroniczną. W mojej poradni taka internetowa rejestracja działa od 2007 roku, a i tak starsi pacjenci wolą przyjść i zarejestrować się osobiście - mówi Violetta Fiedler-Łopusiewicz z przychodni Medica Pro Familia w Poznaniu.

- Poza tym, jak przez rejestrację internetową ma się rejestrować pacjent na cito? W mojej przychodni nie ma dnia, żeby nie pojawił się tzw. „ostry” pacjent. Gdzie i jak będziemy ich wciskać? - pyta.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski