W powiecie wolsztyńskim przybyło milionerów. Wzrosła też wartość należnego podatku.

Pracownicy urzędu skarbowego w Wolsztynie praktycznie kończą podliczać zeznania podatkowe za ubiegły rok. Pracy sporo, bo złożono prawie 27 tysięcy PIT-ów, o ponad tysiąc więcej niż przed rokiem i dwa lata temu. Co wynika z tych zeznań? Ano bezspornie w ubiegłym roku mieszkańcy powiatu się wzbogacili. Potwierdza to chociażby łączna kwota podatku należnego za 2015 r., która wyniosła prawie 86,5 mln zł. Dla porównania, za rok 2014 było to ok. 82,1 mln zł, a za rok 2013 - prawie 71,5 mln.

Wpływ na ten wzrost miała z pewnością większa ilość ,,milionerów”, czyli podatników, którzy wykazali ponad milionowy dochód. Takimi dochodami w ub.r. może pochwalić się 27 mieszkańców powiatu wolsztyńskiego (26, to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a jedna, to osoba, która osiągnęła ponad milionowy dochód ze sprzedaży papierów wartościowych), dwa lata temu milionerów w powiecie było dwóch mniej, a w roku 2013 - siedmiu mniej.

Na podstawie zeznań podatkowych za ubiegły rok można stwierdzić, że wzrosła też kwota podatku przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego, która wyniosła ponad 850 tys. zł (za 2014 r. było to prawie 729 tys.). Najwięcej osób skorzystało z odliczeń z tytułu wydatków na cele rehabilitacyjne (3.488), a z ulgi rodzinnej skorzystało 6.787 osób. Rekordowa kwota nadpłaty podatku wyniosła  prawie 280 tys. zł, a ,,niedopłaty” - niespełna 658 tys.- Warto zwrócić też uwagę, że z roku na rok coraz więcej podatników korzysta z elektronicznej formy składania rozliczeń podatkowych. W bieżącym roku te rozliczenia osiągnęły poziom prawie 76 procent - informuje zastępca naczelnika US w Wolsztynie, Magdalena Barska. Podkreśla, że słupki w zeznaniach za ubiegł rok spadły tylko w nielicznych pozycjach. Jedną z nich jest liczba podatników, którzy wykazali dochód z zagranicy. Za ub.r. było ich 644, a za rok 2014 - 732. Czyżby przekonali się, że warto wrócić i zarabiać w kraju? No cóż, za tym zdaje się przemawiać chociażby wspomniany na początku wzrost podatku należnego.

STREFA BIZNESU NA FACEBOOKU. POLUB NAS!