Wraca sprawa Iwony Wieczorek. Czy Iwona Wieczorek żyje? Gdzie ukryto ciało Iwony Wieczorek? Hipotezy Janusza Szostaka

Maja Czech
Maja Czech
Sprawa Iwony Wieczorek. Czy Iwona żyje? Hipotezy Janusza Szostaka. Przełom w sprawie Wieczorek? Gdzie jest ciało Iwony Wieczorek?
Sprawa Iwony Wieczorek. Czy Iwona żyje? Hipotezy Janusza Szostaka. Przełom w sprawie Wieczorek? Gdzie jest ciało Iwony Wieczorek? Tomasz Bolt/Polskapresse
Udostępnij:
Nieżyjący już dziennikarz śledczy Janusz Szostak od lat zajmował się sprawą Iwony Wieczorek. Na temat tajemniczego zaginięcia napisał dwie książki. Pierwsza z nich ukazała się w 2018 roku, natomiast druga miała swoją premierę w 2021 roku. Pojawiły się nowe fakty w sprawie, a w Internecie znów zawrzało. Jaką hipotezę miał Szostak? Co stało się z Iwoną?

Zaginięcie Iwony Wieczorek- fascynacja Szostaka

W upalny, letni dzień 2010 roku Iwona Wieczorek wyszła z domu na imprezę. To wtedy widziana była po raz ostatni.
Minęło już ponad 11 lat od tego feralnego wieczoru, a po Iwonie wszelki ślad zaginął. Czas mija, a spekulacji coraz więcej.

Nieżyjący już dziennikarz śledczy Janusz Szostak sprawą zainteresował się stosunkowo późno, bo dopiero 5 lat po zaginięciu. Zafascynowała go historia młodej gdańszczanki, która nigdy nie wróciła z dyskoteki. Jak sam mówił, skojarzyła mu się z kultowym i jego ulubionym serialem Twin Peaks. Z tym, że w przypadku sprawy z Trójmiasta, ciała nigdy nie odnaleziono, więc oficjalnie nie może być mowy o morderstwie.

W miarę przeglądania stosów akt sprawy, przeprowadzania wywiadów i intensywnego śledztwa na własną rękę, Janusz Szostak stał się prawdziwą encyklopedią wiedzy na temat zaginięcia Iwony Wieczorek. Dziennikarz przyznaje, że temat stał się jego obsesją.

Całą tę wiedzę przelał na papier i opublikował książkę "Co się stało z Iwoną Wieczorek?". Kilka miesięcy temu odbyła się głośna premiera drugiej książki, której sam tytuł wzbudza ogromne kontrowersje - "Kto zabił Iwonę Wieczorek?".

Zaginięcie Iwony Wieczorek - hipotezy Szostaka

W pierwszej publikacji, Szostak wyjawił wszystkie dane, które udało mu się zebrać w trakcie niezależnego śledztwa. Podał nieznane wcześniej fakty, a także podzielił się własnymi hipotezami o tym, co mogło stać się w nocy z 16 na 17 lipca.
Jedna z hipotez wydaje się najbardziej prawdopodobna:

Według moich informatorów domniemany morderca ma wśród swoich bliskich osobę związaną z trójmiejskim światem przestępczym. Wiele wskazuje na to, że nastolatka zginęła z rąk człowieka, którego bardzo dobrze znała i któremu ufała. Do tragedii mogło dojść pod wpływem impulsu. Prawdopodobnie nie była to zaplanowana zbrodnia, lecz przypadkowy czyn.

- czytamy w "Co się stało z Iwoną Wieczorek?"

W swojej konkluzji, dziennikarz zaznacza także fakt, jak bardzo ta sprawa została zaniedbana już na samym początku. W przypadku zaginięć, to właśnie pierwsze godziny zdarzenia są kluczowe. Sprawą Iwony zainteresowano się jednak dopiero po dwóch tygodniach. Potencjalny sprawca miał więc bardzo dużo czasu na zatarcie śladów.

Zaginięcie Iwony Wieczorek - zagubione materiały dowodowe

Nie jest tajemnicą, że w przypadku zaginięć zazwyczaj winnym okazuje się być ktoś z najbliższego otoczenia ofiary. Jednak ja twierdził Szostaka, w trakcie śledztwa sprawy Iwony ani razu nie przesłuchano biologicznego ojca zaginionej, jej babci, ani sióstr. Te osoby zupełnie zignorowano. Nie sprawdzono też billingów telefonu matki Iwony, zaś billingi Patryka P. ... zaginęły.

Zaginięcie Iwony Wieczorek - kim jest Patryk P.?

Patryk to daleki kuzyn zaginionej Iwony Wieczorek. Pomimo pokrewieństwa, nastolatka przez jakiś czas była zaangażowana w związek romantyczny z mężczyzną. W toku śledztwa przesłuchano go dziesiątki razy, a przytaczana przez świadka wersja zdarzeń zmieniała się wielokrotnie.

Dziś wiadomo już, że w noc zaginięcia Iwony, przebywał on na trasie jej powrotu do domu. Przypuszcza się, że dziewczyna spotkała Patryka po drodze i para nawiązała ze sobą kontakt.
Pojawiła się sugestia, że wdali się w sprzeczkę, w wyniku której doszło do nieumyślnego morderstwa, a następnie ukrycia zwłok Iwony.

Zaginięcie Iwony Wieczorek - opinia Szostaka

Przy premierze kolejnej książki, autor wyraźnie dał wyraz swojej opinii, według której Iwona nie żyje, a ciało prawdopodobnie nigdy nie zostanie odnalezione.

Janusz Szostak wtedy mówił: - Uważam, że to się stało w jej bliskim otoczeniu. I osoby jej bliskie wiedzą, co się stało. Myślę nawet, że te osoby odwiedzają miejsce, gdzie jest Iwona. Ja wiem, kto to zrobił, ale nie wiem, gdzie ona jest. (...) Łatwo pozbyć się ciała człowieka, jeżeli wie się, jak to zrobić.

Jak ujawnił mediom, spodziewał się przełomu w sprawie. Kiedy możemy spodziewać się zakończenia tej sprawy? Jak śmiało wtedy zapowiadał dziennikarz, gra dobiega końca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nowe podejście NATO wobec zagrożenia ze strony Rosji

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie