MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszedł obowiązek zakrywania twarzy. Czy maseczki trzeba nosić w samochodzie?

Grzegorz Okoński
Od 16 kwietnia konieczność zakrycia twarzy obowiązuje także kierowców w pewnych sytuacjach.
Od 16 kwietnia konieczność zakrycia twarzy obowiązuje także kierowców w pewnych sytuacjach. Krystian Dobuszynski
Od 16 kwietnia mamy obowiązek zakrywania twarz, co ma pomóc uchronić nas i osoby w naszym pobliżu przed koronawirusem. Przepis, który wprowadza rząd, niestety precyzją nie grzeszył. Dlatego już doczekał się szeregu wyjaśnień. Ludzie zastanawiają się m.in. czy maseczki lub inne zakrycia twarzy są obowiązkowe w samochodzie.

Doprecyzowania wymagały m.in. kwestie poruszania się samochodem. W przestrzeni publicznej jesteśmy bowiem także wówczas, gdy jedziemy samochodem.

Zobacz też: Co zrobić, gdy otrzymamy mandat, z którym się nie zgadzamy? "Odmawiajmy grzecznie jego przyjęcia. Zostawmy sprawę do rozwiązania w sądzie"

Dlatego trzeba uściślić: maseczkę, chustkę na twarzy czy szalik musimy zgodnie z decyzją rządu nosić na ulicy, w sklepie, w autobusie (chyba, że jesteśmy kierowcą tego autobusu, oddzielonym od pasażerów szybą i wyznaczoną przestrzenią). Warto przy tym przećwiczyć zakładanie i noszenie maseczki zanim wyruszymy w podróż samochodem, a dotąd nie zakrywaliśmy twarzy. Ma to sens zwłaszcza wtedy, gdy nosimy okulary i teraz okaże się, że bardzo szybko parują. W tej sytuacji trzeba znaleźć rozwiązanie w postaci ściśle przylegającej maseczki lub szalika.

Zobacz też: Można już zmieniać opony na letnie pod pewnym warunkiem - okazuje się jednak, że kierowcy i tak jeździli do punktów oponiarskich

Jadąc samochodem osobowym lub takim, w którym łącznie z kierowcą może jechać maksymalnie dziewięć osób, nie zakładamy maseczki, gdy podróżuje z nami osoba – lub osoby – które wspólnie z nami mieszkają lub ten samochód razem z nami wspólnie używają. Siłą rzeczy, wsiadając do taksówki, której nie prowadzi bliski lub krewny, z którymi mieszkamy – maseczkę musimy mieć na twarzy.

Maseczki także nie muszą zakładać osoby niepełnosprawne, które samodzielnie nie mogą nią operować – ani założyć, ani zdjąć, osoby chore umysłowo czy mające trudności z oddychaniem. Także dzieci w wieku poniżej czterech lat nie muszą zakrywać maseczką ust i nosa.

Jest jeszcze jedna sytuacja, w której nie musimy mieć maski w samochodzie – nawet gdybyśmy jechali taksówką czy z osobami, z którymi nie mieszkamy: to kontrola policyjna, gdy funkcjonariusz będzie musiał nas zidentyfikować i poprosi o zdjęcie zakrycia twarzy.

Sprawdź też:

ZOBACZ TEŻ:

1 kwietnia w Polsce weszły w życie kolejne ograniczenia i zasady w związku z epidemią koronawirusa. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.Przejdź dalej i sprawdź, co się zmieniło  --->

Koronawirus: Nowe zakazy i zasady. Musisz je stosować!

Największym sprzymierzeńcem koronawirusa jest bez wątpienia ludzka głupota i nieodpowiedzialność. Niemal każdego dnia pojawiają się nowe przykłady bezmyślnych zachowań, które sprzyjają rozwijaniu się epidemii. Zobaczcie przykłady ---->

10 dowodów na to, jak ludzka głupota pomaga koronawirusowi. ...

Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski