Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybitni sportowcy, naukowcy i artyści z Poznania nagrodzeni przez miasto. Kto został wyróżniony?

Alicja Durka
Alicja Durka
W środę, 29 czerwca w Sali Ziemi na MTP odbyła się Uroczysta sesja Rady Miasta. Data jest nieprzypadkowa, bo tego dnia obchodzony jest dzień patronów Poznania – świętych Piotra i Pawła. Zgodnie z wieloletnią tradycją wręczono najwybitniejszym poznaniakom nagrody: naukowe, artystyczne i sportowe oraz wyróżnienia honorowe Miasta Poznania.
W środę, 29 czerwca w Sali Ziemi na MTP odbyła się Uroczysta sesja Rady Miasta. Data jest nieprzypadkowa, bo tego dnia obchodzony jest dzień patronów Poznania – świętych Piotra i Pawła. Zgodnie z wieloletnią tradycją wręczono najwybitniejszym poznaniakom nagrody: naukowe, artystyczne i sportowe oraz wyróżnienia honorowe Miasta Poznania. Waldemar Wylegalski
Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Poznania odbyło się wręczenie nagród dla najwybitniejszych poznaniaków w kategoriach: sport, sztuka i nauka. Przyznano także honorowe obywatelstwo Miasta Poznania oraz wyróżnienie dla osób zasłużonych dla miasta.

Spis treści

W środę, 29 czerwca w Sali Ziemi na MTP odbyła się Uroczysta sesja Rady Miasta. Data jest nieprzypadkowa, bo tego dnia obchodzony jest dzień patronów Poznania – świętych Piotra i Pawła. Zgodnie z wieloletnią tradycją wręczono najwybitniejszym poznaniakom nagrody: naukowe, artystyczne i sportowe oraz wyróżnienia honorowe Miasta Poznania.

Zarówno przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, jak i prezydent Jacek Jaśkowiak, w swoich wypowiedziach wiele czasu poświęcili na omówienie sytuacji w Ukrainie i skutków, które wojna u sąsiadów niesie dla Polski i Poznania.

- Żyjemy w trudnych czasach. Z jednej strony wewnętrzne problemy Polski, podziały polityczne. Z drugiej strony, wydarzenia bez precedensu, jak pandemia, z którą mierzymy się od dwóch lat i wojna u naszych sąsiadów, którzy bezprawnie zostali najechani przez barbarzyńską Rosję

- mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, dziękując za pomoc, której Poznaniacy udzielili uchodźcom z Ukrainy.

Honorowe obywatelstwo Miasta Poznania

Honorowe obywatelstwo Miasta Poznania nadano profesorowi Wojciechowi Łączkowskiemu, który pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa i Administracji UAM, następnie został wybrany na dziekana, a później na prorektora UAM. Prof. Łączkowski został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Poznaniu i pełnił funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Był także przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej, wchodził w skład Rady Polityki Pieniężnej I kadencji z nominacji Senatu. Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Wyróżnienia Honorowe Miasta Poznania

Tytuł zasłużonego dla Miasta Poznania otrzymali:

Profesor Anna Chraniuk była jedną z twórczyń ukrainistyki w Poznaniu. Między innymi zainicjowała i organizowała współpracę między UAM i Lwowskim Uniwersytetem im. Iwana Franki. W 2007 roku został otwarty Konsulat Honorowy Ukrainy w Poznaniu. Rok później przy instytucji powołano do życia Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska-Ukraina, którego jest członkiem-założycielem. W 2008 r. po raz pierwszy zorganizowano Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna.

Profesor Jarosław Kozłowski przez 50 lat prowadził działalność dydaktyczną w zakresie rysunku i malarstwa na wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie w latach 1981–87 piastował stanowisko rektora. Był stypendystą The British Council w Londynie i Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) w Berlinie, wykładał w Oslo i Amsterdamie. Od 1972 r. do 1990 r., prowadził Galerię „Akumulatory 2” w Poznaniu, był kuratorem programu galerii i kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Od 2019 r. prowadzi w Poznaniu Archiwum Idei, w którym przekazuje wiedzę o sztuce i jej wielopostaciowości, w oparciu o budowaną latami własną kolekcję.

Profesor Ewa Wycichowska: tancerka, choreografka, pedagog, profesor sztuk muzycznych. W latach 1988–2016 była dyrektorką naczelną i artystyczną Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. Studiowała także w L’Académie Internationale de la Danse w Paryżu. Była wieloletnią primabaleriną Teatru Wielkiego w Łodzi. Jest jedną z nielicznych polskich tancerek odnoszących sukcesy na światowych scenach baletowych.

KKS Lech Poznań, jak czytamy w uzasadnieniu, w swojej historii piłkarze Lecha wywalczyli 8 tytułów Mistrza Polski, 5 razy triumfowali w rozgrywkach o Puchar Polski, 6 razy zdobywali Superpuchar Polski. Od 1978 r. Lech Poznań rozegrał ponad 100 meczów w europejskich pucharach: Pucharze Europy Mistrzów Klubowych, Pucharze Zdobywców Pucharów, Pucharze UEFA, eliminacjach Ligi Mistrzów i Lidze Europy. Mecze te były wspaniałą okazją do promowania Miasta Poznania zarówno w Europie, jak i na świecie.

W pierwszej reprezentacji Polski w piłce nożnej zagrało do tej pory 66 piłkarzy Lecha. W uzasadnieniu czytamy, że przyznanie przez Radę Miasta Poznania tytułu „Zasłużony dla Miasta Poznania” KKS Lech Poznań w 100. rocznicę istnienia, stanowi wyraz uznania i podkreślenia zasług w dziedzinie krzewienia kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców Poznania oraz w promocji naszego Miasta, regionu i kraju.

W imieniu klubu, nagrodę odebrała Maja Rutkowska, współwłaścicielka Lecha Poznań.

Nagroda Artystyczna Miasta Poznania

Kapituła uhonorowała nagrodą artystyczną profesora Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu Rafała Zapłę: kompozytora, pianistę, perkusistę, współtworzy studio muzyki elektronicznej w Akademii Muzycznej. Jego kompozycje cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem w całej Europie i świecie.

Nagroda Naukowa Miasta Poznania

Nagroda Naukowa została wręczona profesorowi Przemysławowi Matusikowi, poznańskiemu historykowi, prodziekanowi, specjaliście historii XIX wieku. Profesor zajmuje się m.in. historią Poznania i Wielkopolski oraz kościoła. Matusik jest też redaktorem naczelnym kwartalnika „Kroniki Miasta Poznania”. Profesor został nagrodzony za czterotomową publikacje pt. „Historia Poznania”.

Nagroda Sportowa Miasta Poznania

Nagrodę Sportową Miasta Poznania w kategorii zawodnik/ zawodniczka otrzymała kajakarka Karolina Naja: zdobyła srebrny i trzy brązowe medale igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata i czterokrotna mistrzyni Europy, dwukrotna brązowa medalistka igrzysk europejskich.

Nagrodzony został także trener Antoni Obrycki, który zajmuje się treningiem zapaśników w Klubie Sportowym Sobieski Poznań. W swoim dorobu ma wielu zawodników na poziomie europejskim i światowym.

Oświadczenie majątkowe zawiera informacje o stanie majątku w danym roku rozliczeniowym. Według przepisów, zobowiązani do opublikowania informacji o swoim majątku, muszą poinformować opinię publiczną o zgromadzonych pieniądzach, posiadanych nieruchomościach, a także przedmiotach, których wartość przekracza 10 tys. zł. Obowiązek dotyczy także przekazania informacji o zaciągniętych pożyczkach i kredytach.Aby zobaczyć oświadczenia majątkowe prezesów poznańskich spółek miejskich, przejdź do galerii --->

Tyle zarabiają prezesi spółek miejskich w Poznaniu. Wysokość...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski