Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2015: Kogo Wielkopolska będzie miała w Senacie?

Paulina Jęczmionka
04.09.2015 warszawa ul wiejska senat rp81 posiedzenie senatu podczas ktorego senat podejmie decyzje ws referendum oraz zajmie sie ustawa o pomocy dla frankowiczow . senat polityka referendum frankowicze frank kredtyty pieniadze nz. stanislaw jurcewicz senator po jan wywronski wicemarszalek senatu anna aksamit senator pofot. piotr smolinski / polska press
04.09.2015 warszawa ul wiejska senat rp81 posiedzenie senatu podczas ktorego senat podejmie decyzje ws referendum oraz zajmie sie ustawa o pomocy dla frankowiczow . senat polityka referendum frankowicze frank kredtyty pieniadze nz. stanislaw jurcewicz senator po jan wywronski wicemarszalek senatu anna aksamit senator pofot. piotr smolinski / polska press Piotr Smolinski
W całym kraju o mandat senatora ubiegają się 423 osoby. W Wielkopolsce mamy 41 kandydatów. Wybierzemy ich w dziewięciu słynnych już jednomandatowych okręgach wyborczych (JOW-ach).

Wybory do Senatu - wyższej izby polskiego parlamentu - od zawsze cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż te do Sejmu. Choć posiada inicjatywę ustawodawczą, wyraża zgodę na referendum, może m.in. występować do Trybunału Konstytucyjnego, kojarzy się głównie jako izba zatwierdzająca ustawy wychodzące z Sejmu. Do tego ma zdecydowanie mniej, bo tylko stu przedstawicieli. Dziewięciu z nich pochodzi z Wielkopolski. Ich też wybierzemy w niedzielę.

ZOBACZ TEŻ: Sondaż wyborczy "Głosu": PiS zwycięża w Wielkopolsce. Tylko dwa województwa dla PO

Wybierzemy jednak na nieco innych zasadach niż te obowiązujące w głosowaniu na posłów. Od 2011 roku obowiązuje tu ordynacja większościowa z jednomandatowymi okręgami wyborczymi (JOW-ami).

- Oznacza to, że okręgów musi być tyle, ile mandatów do zdobycia w całym kraju i z jednego okręgu wchodzi do Senatu tylko jedna osoba - ta, która zdobędzie najwięcej głosów - tłumaczy Maria Trela, dyrektor poznańskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Poznaniu. - Nie ma więc tu żadnych progów wyborczych, zwycięzca bierze wszystko.

Kto w naszym regionie bierze udział w tej rywalizacji? Najwięcej osób (siedem) walczy o Senat w okręgu nr 93, który obejmuje powiaty: kolski, koniński, turecki i miasto Konin. Wśród nich jest jeden dotychczasowy senator - Ireneusz Niewiarowski z PO, który pierwszy raz w Senacie zasiadł w 1989 r., później był też posłem. Teraz pełni mandat od 2007 r. W tym okręgu startuje też tylko jedna kobieta - 40-letnia Margareta Budner, lekarka, która nie należy do partii, ale jest na liście PiS. Senat już zna, bo w 2005 r. była w nim z ramienia Samoobrony. Pozostała piątka kandydatów startuje nie tylko ze znanych, ogólnopolskich komitetów, jak Kukiz’15, Nowoczesna czy Zjednoczona Lewica, ale także z komitetu Piast - Jedność Myśli Europejskich Narodów oraz Polska Patriotyczna.

Podsumowanie sondażu Polska Press Grupy
muzyka: Riding - Silent Partner

Po sześcioro kandydatów występuje w okręgach nr 88 (powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, pilski, wągrowiecki, złotowski) i nr 94 (powiaty: gostyński, kościański, leszczyński, rawicki oraz miasto Leszno). Ciekawa sytuacja ma miejsce w tym pierwszym, gdzie rywalizują ze sobą dwie osoby o tym samym nazwisku - senator PO Mieczysław Augustyn oraz przedsiębiorca Jan Augustyn, który startuje z własnego komitetu. Konkurencja jest jednak spora - Eligiusz Komarowski, członek zarządu powiatu pilskiego, adwokat Janusz Kubiak z PiS, poseł Jacek Najder z listy Biało-Czerwoni oraz Rafał Klimek z PSL.

Bodaj najłatwiejszy „senacki” wybór będą mieli przed sobą mieszkańcy Poznania. Tutaj bowiem zarejestrowano zaledwie dwoje kandydatów. To przedstawiciele dwóch głównych rywali wyborczych. Z listy PiS startuje Stanisław Mikołajczak, szef Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego oraz przewodniczący Komitetu na rzecz Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu. Z kolei kandydatką PO jest senator Jadwiga Rotnicka.

Największym znakiem zapytania odnośnie PO była jednak kandydatura w okręgu nr 90 obejmującym powiat poznański. Do startu namawiano starostę Jana Grabkowskiego, a on sam poważnie propozycję rozważał. Ostatecznie jednak zrezygnował i rekomendował Piotra Florka, wojewodę wielkopolskiego. O mandat powalczy ze Sławomirem Hincem, byłym wiceprezydentem Poznania, członkiem Prawicy RP oraz Katarzyną Kierzek-Koperską, doradcą podatkowym z listy Nowoczesnej.

O tym, kto uzyska mandat senatora w naszym regionie, ze względu na łatwość liczenia głosów, możemy dowiedzieć się już w poniedziałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski