W wyborach prezydenckich, 28 czerwca 2020 można będzie głosować w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie.
Lokale wyborcze mają działać według szczególnych zasad bezpieczeństwa określonych w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.
Wybory prezydenckie 2020. Kto może głosować?
Głosować może każdy obywatel Polski, który:
- najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 lat;
- nie jest prawomocnie pozbawiony praw publicznych przez sąd;
- nie jest prawomocnie ubezwłasnowolniony przez sąd;
- nie jest prawomocnie pozbawiony praw wyborczych przez Trybunał Stanu.
Zobacz też: Sprawy wyborcze będzie można załatwić także w sobotę
Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować? Co trzeba mieć przy sobie w lokalu wyborczym?
Każdy, kto chce oddać głos w wyborach prezydenckich, 28 czerwca powinien zabrać ze sobą do lokalu wyborczego ważny dokument tożsamości ze zdjęciem np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport.
Wybory prezydenckie 2020: Zasady bezpieczeństwa w lokalu wyborczym
Powstał już projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia ws. szczegółowych zasad bezpieczeństwa podczas wyborów prezydenckich 2020.
Według zawartych w nim zasad w lokalu wyborczym przebywać może jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 4 metry kwadratowe. Ponadto członkowie komisji muszą być wyposażeni w specjalne środki ochrony osobistej, m.in. jednorazowe rękawiczki, przyłbice lub półmaski, a pomiędzy ich stanowiskami powinno być zachowane 1,5 m odstępu.
W trakcie głosowania kilkukrotnie przeprowadzona zostanie dezynfekcja klamek, urn wyborczych, stołów, urządzeń higieniczno-sanitarnych, uchwytów, włączników światła oraz pozostałych powierzchni, na kontakt z którymi narażeni są wyborcy.
Wybory prezydenckie 2020: Jak głosować w lokalu wyborczym?
Podczas wyborów prezydenckich, 28 czerwca 2020 roku lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00.
Głosowanie odbywać się będzie przy pomocy urzędowych kart do głosowania. Na każdej z kart umieszczona zostanie informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu.
Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów, którego nazwisko znajduje się na karcie do głosowania, stawiając w kratce obok jego nazwiska znak „X”.
Nieważny jest głos:
- oddany na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak „×” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata;
- oddany na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku „×” przy żadnym z nazwisk kandydatów.
Wybory prezydenckie 2020: Jak głosować korespondencyjnie?
W przypadku głosowania korespondencyjnego w kraju wyborca korzysta z dostarczonego mu przez zespół pocztowy pakietu wyborczego.
Należy oddać głos na karcie do głosowania, zapoznając się wcześniej z instrukcją.
Następnym krokiem jest umieszczenie głosu w kopercie z napisem „Koperta na kartę do głosowania”, którą należy zakleić – koperty niezaklejone nie będą uwzględniane przy ustalaniu wyników głosowania.
Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania należy włożyć do koperty zwrotnej. Co ważne na kopercie zwrotnej muszą znaleźć się adres i numer właściwej obwodowej komisji wyborczej.
Na formularzu oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu umieszczone muszą zostać następujące dane wyborcy:
- imię i nazwisko,
- numer ewidencyjny PESEL,
- własnoręczny podpis.
Zobacz też: Jak dopisać się do spisu wyborców?
Wyborca musi upewnić się, że w formularzu oświadczenia zawarł wymagane dane, a następnie umieścić dokument w kopercie zwrotnej (z adresem obwodowej komisji wyborczej).
Niewłożenie oświadczenia do koperty zwrotnej, niewypełnienie go lub niepodpisanie spowoduje, że karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania.
W przypadku głosowania w kraju kopertę zwrotną zawierającą zaklejoną kopertę z kartą do głosowania oraz wypełnione i podpisane oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu należy zakleić i najpóźniej 26 czerwca 2020 r.:
- wrzucić do znajdującej się na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla danego wyborcy, nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej,
- osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do właściwego urzędu gminy (w godzinach pracy urzędu).
Wyborca może w dniu wyborów, do czasu zakończenia głosowania, osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do właściwej obwodowej komisji wyborczej.
Chcesz wiedzieć więcej?
Sprawdź też:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?