Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2014: Pojedynek "jedynek" do Rady Miasta Poznania

Paulina Jęczmionka
Hubert Świątkowski jest "jedynką" PO na Starym Mieście
Hubert Świątkowski jest "jedynką" PO na Starym Mieście Polskapresse
Wtorek to ostatni dzień rejestracji list wyborczych. W wyborach do rady miasta większość komitetów postawiła na rozpoznawalne "jedynki".

Większość pierwszych miejsc na listach zajmują obecni, znani już radni. Ale jest też kilka niespodzianek.
Walka w pierwszym okręgu (Stare Miasto, Wilda, Dębiec) trwa już w najlepsze. Szymon Szynkowski vel Sęk, "jedynka" PiS, prowadzi w internecie "akcję poszukiwawczą" swojego konkurenta, lidera listy PO - Huberta Świątkowskiego.

WSZYSTKO O WYBORACH SAMORZĄDOWYCH W POZNANIU I WIELKOPOLSCE

- W tej kadencji mógł nie przychodzić na sesje, bo jego nieobecność - tak jak obecność - nie miałaby wpływu na pracę rady i losy mieszkańców - mówi Szynkowski vel Sęk. - Wystawianie przez PO takiej osoby na "jedynce" to niepoważne traktowanie poznaniaków.

Kandydat PiS dodaje, że kiedy znajdzie H. Świątkowskiego, zaprosi go do debaty o pracy dla miasta. Wczoraj, podczas prezentacji kandydatów PO, radnego zapytali o to dziennikarze. - Od wielu lat prowadzę dość skuteczne działania związane z biurem porad obywatelskich - mówi Hubert Świątkowski. - Udzieliliśmy ich już setkom osób. To realne rozwiązywanie problemów ludzi. Radny Szynkowski vel Sęk ogranicza swoją pracę tylko do czasu wyborów i tylko do swojego okręgu.
Pytany o miejskie problemy, które rozwiązał, radny odparł, że było ich wiele i wiązały się np. z planowaniem przestrzennym. Na prośbę o przykłady, zapytał, czy ma wskazać załatane dziury w drogach.

Zobacz: Wybory samorządowe: Bujakiewicz, Ziółkowski i inne gwiazdy walczące o mandaty

W okręgu nr 1 walka nie będzie jednak rozgrywać się tylko między PiS i PO. SLD też ma na pierwszym miejscu radnego - Adriana Kaczmarka. Mocną "jedynkę" - wiceprezydenta Dariusza Jaworskiego - ma komitet Ryszarda Grobelnego.

W drugim okręgu (Łazarz, Jeżyce, Ogrody) prezydent także postawił na "starego wyjadacza" - radnego Wojciecha Wośkowiaka. Zmierzy się m.in. z Krzysztofem Skrzypinskim z PO, Katarzyną Kretkowską z SLD, Lidią Dudziak z PiS. W przypadku tej ostatniej nie potwierdziły się więc sugestie, że przez aferę z osłami w zoo może nie być liderką.

Zaskoczeniem może być za to "jedynka" PiS w okręgu nr 3 (Winogrady, Sołacz). Tu władze partii nie postawiły na radnego Krzysztofa Grzybowskiego (jest "dwójką), a na Artura Różańskiego - działacza, który budzi (o czym pisaliśmy) kontrowersje w samym PiS. Chodzi m.in. o to, że w 2009 r. odszedł z partii wraz z grupą Marcina Libickiego, a także m.in. o pracę w TBS "Nasz Dom", wokół którego pojawiały się podejrzenia o nieprawidłowości finansowe (prokuratura umorzyła sprawę) lub niedawne zatrudnienie go jako doradcy wójta Dopiewa.
Różański jest też szefem biura poselskiego Tadeusza Dziuby. Ten chciał, by jego podwładny był "jedynką" listy do sejmiku. - Komitet polityczny nie zatwierdził tej kandydatury, więc wystawiamy pana Różańskiego do rady miasta. Tu decydują władze okręgowe partii - mówi Dziuba, szef poznańskiego PiS. Mało znany w mieście działacz musi zmierzyć się z rozpoznawalnymi politykami. "Jedynką" PO w tym okręgu jest radny Jakub Jędrzejewski, a komitetu R. Grobelnego - wiceprezydent Tomasz Kayser. SLD stawia na radną osiedlową Halinę Owsianną.

Listę Sojuszu w okręgu nr 4 (Nowe Miasto, Naramowice, Morasko) też otwiera kobieta - radna Beata Urbańska. Jej rywalką będzie m.in. Joanna Frankiewicz, radna z komitetu prezydenta. PO wystawia tu Marka Sternalskiego. A PiS - Adama Pawlika, radnego, który w 2012 r. odszedł z klubu prezydenckiego. To oznacza, że nie startuje w swoim mateczniku, a okręgu Michała Grzesia, który spadł na drugie miejsce.

W mateczniku Pawlika - okręgu nr 5 na Ratajach - listę otworzy Przemysław Alexandrowicz, któremu trudno byłoby tu zdobyć mandat, gdyby liderem był Pawlik. Rywale są bowiem mocni - Mariusz Wiśniewski z PO, Tomasz Lewandowski z SLD, Michał Tomczak z listy Grobelnego.

W okręgach nr 6 (Grunwald) i 7 (Piątkowo) niespodzianek nie ma. W tym pierwszym "jedynkami" są: Klaudia Strzelecka z PiS, Bartosz Zawieja z PO, Antoni Szczuciński z SLD, Sławomir Smól z komitetu prezydenta. W siódmym okręgu o mandat powalczą: Ewa Jemielity z PiS, Grzegorz Ganowicz z PO, Bożena Stradowska-Adamska (była radna osiedla Smochowice) z SLD i Norbert Napieraj z KWW Ryszarda Grobelnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski