Wybory samorządowe 2014 w Poznaniu i Wielkopolsce: Sprawdź, jak i gdzie zagłosować

Paulina Jęczmionka, Bogna Kisiel
Wybory samorządowe 2014 w Poznaniu i Wielkopolsce: Sprawdź, jak i gdzie zagłosować
16 listopada wybory samorządowe 2014. Wybory, w których głosujemy na radnych miast i gmin, powiatu, sejmiku województwa oraz wójtów, burmistrzów lub prezydentów. Wybierać będziemy spośród ponad 71 tys. kandydatów w całym kraju. Lokale wyborcze są czynne od godziny 7 do 21. Sprawdź, jak i gdzie zagłosować w Poznaniu i Wielkopolsce!

Zanim pójdziemy do urny, warto jednak sprawdzić np., czy figurujemy w spisie wyborców lub gdzie mieści się nasz lokal wyborczy. Ta druga sprawa - jak pokazało w Poznaniu zamieszanie przy majowych eurowyborach - jest istotna. Zgodnie z nowymi przepisami gminy musiały bowiem wprowadzić zmiany w podziale na okręgi wyborcze i obwody głosowania. W niektórych miejscach zmieniły się siedziby komisji, czyli miejsca głosowania.

ZOBACZ: Lokale wyborcze Poznań: Gdzie i jak głosować? Wybory samorządowe 2014 [LISTA LOKALI]

Jak oddać ważny głos?

Udając się do lokalu wyborczego, trzeba zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Inaczej nie dostaniemy karty do głosowania.

- Nie musi to być koniecznie dowód osobisty - tłumaczy Maria Trela, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Poznaniu. - Można wziąć np. paszport, prawo jazdy czy legitymację. Ważne, by dokument miał aktualne zdjęcie, imię i nazwisko, numer PESEL.

Mieszkańcy większości gmin (poza Kaliszem, Koninem, Lesznem i Poznaniem, czyli miastami na prawach powiatu) otrzymają cztery karty do głosowania. Swojego kandydata na wójta, burmistrza lub prezydenta zaznaczymy na różowej karcie. Radnych miasta lub gminy - na białej, radnych sejmiku województwa - na niebieskiej, a radnych powiatu na żółtej. Tej ostatniej karty nie dostaną mieszkańcy miast na prawach powiatu. Ich też nic na kartach nie powinno zaskoczyć.

Jednak wyborcy ze wszystkich pozostałych gmin po raz pierwszy będą głosować na gminnych radnych w okręgach jednomandatowych. Oznacza to, że karta nie będzie - jak do tej pory (i jak nadal w miastach na prawach powiatu) - broszurą, w której na każdej stronie znajdzie się lista kandydatów z danego komitetu. Każdy komitet (może być ich wiele) wystawi w okręgu tylko jedną osobę. I w zdecydowanej większości okręgów nazwiska mieszczą się na jednej stronie A4.

- Na każdej karcie do głosowania możemy postawić tylko jeden krzyżyk, czyli wybrać jedną osobę - mówi Maria Trela. - Krzyżyk musi się mieścić w obrębie kratki umieszczonej obok nazwiska. Inne znaki nie wchodzą w grę, bo głos będzie nieważny. Tak samo, gdy skreślimy na jednej karcie więcej niż jedno nazwisko.

Bezwzględnie nie wolno też wynosić z lokalu kart do głosowania. Podlega to karze pozbawienia wolności do lat 3.

Kto zdobywa mandat?

Przeliczanie głosów na mandaty różni się w zależności od rodzaju głosowania.

W okręgu jednomandatowym, jak nazwa wskazuje, do zdobycia jest jeden mandat. Radnym zostanie więc ten, kto dostanie najwięcej głosów. W wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta wygrywa ten, kto uzyskał minimum 50 proc. plus jeden głos. Jeśli nikomu się to nie uda, po dwóch tygodniach będzie druga tura głosowania. Zmierzą się w niej dwie osoby z najwyższym poparciem z pierwszej.

Natomiast jeśli w pierwszej turze kandydat na wójta czy prezydenta jest tylko jeden, głosować można na "tak" lub "nie". Wygra, gdy większość zaznaczy na karcie "tak".

W podziale mandatów w radzie miasta na prawach powiatu, radzie powiatu oraz sejmiku uczestniczą tylko te komitety, które przekroczą próg wyborczy - 5 proc. ważnych głosów. Tu mandaty dzieli się proporcjonalnie do liczby głosów oddanych na poszczególne listy komitetów.

Sprawdź, gdzie głosujesz!

W każdym lokalu wyborczym, ale i często na słupach ogłoszeniowych miasta znajdują się obwieszczenia z informacją, gdzie udać się na głosowanie. Pomocna jest strona internetowa PKW z wyszukiwarką obwodów. Wystarczy wpisać swój adres.

W Poznaniu informacje dotyczące wyborów można uzyskać na infolinii POZnan Kontakt - tel. 61 646 33 44. Ponadto do 187 tys. skrzynek na listy trafiły pisma z informacją, gdzie głosuje osoba, która mieszka pod danym adresem.

Swój lokal wyborczy można też znaleźć dzięki stronie: poznan.pl/gdzieglosowac. Zostaniemy tu odesłani do spisu wyborców on-line lub do cyfrowego planu miasta, na którym, wpisując swój adres, można znaleźć lokal. Prostszym sposobem jest wysłanie SMS-em swojego numeru PESEL na nr 4320. Zwrotnie otrzymamy informację o obwodzie głosowania i adresie lokalu wyborczego. Z jednego numeru telefonu można wysłać trzy pytania. Za usługę trzeba zapłacić zgodnie z taryfą operatora sieci komórkowej.

- Jeśli ktoś w dniu wyborów trafi do niewłaściwej komisji, jej członkowie także wskażą mu, gdzie powinien głosować - tłumaczy Wojciech Kasprzak, zastępca dyrektora Wydziału Organizacyjnego UMP. I dodaje, że każda komisja zostanie wyposażona w broszury, zawierające adresy przypisane danym lokalom wyborczym.

Poznaniacy niesprawni ruchowo lub niepełnosprawni mogą skorzystać z darmowego transportu na głosowanie. Zgłoszenia przyjmowane są do dnia wyborów pod numerem tel.: 61 646 33 44.

Wideo

Dodaj ogłoszenie