Wydarzenia 2013: Abdykacja papieża Benedykta XVI, stulecie Ławicy, mistrzostwo Kamila Stocha czy wybuch gazu w Jankowie Przygodzkim

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Kamil Stoch - mistrzem świata! Zobacz, czym Poznań i kraj żyły w 2013 roku.
Kamil Stoch - mistrzem świata! Zobacz, czym Poznań i kraj żyły w 2013 roku. Andrzej Banaś
Najważniejsze wydarzenia w Poznaniu, Wielkopolsce, w kraju i na świecie - to od 76 lat niezmiennie prezentujemy na kartach Głosu Wielkopolskiego. Teraz, z okazji 76. urodzin Głosu Wielkopolskiego przygotowaliśmy podsumowanie minionej dekady. W 2013 roku pisaliśmy o tak ważnych sprawach jak abdykacja papieża Benedykta, czy zdobycie tytułu mistrza świata w skokach przez Kamila Stocha. Nie zabrakło też ważnego lokalnego tematu - stulecia poznańskiego portu lotniczego Ławica.

Jednym z pierwszych wydarzeń, jakie opisywał Głos Wielkopolski była akcja jednego z pasażerów autobusu w Kaliszu, który uratował pojazd i jadących nim ludzi od katastrofy. Rok kończyliśmy tragicznym w skutkach wybuchem w Jankowie Przygodzkim i wyroku wydanym na mordercę kobiet.

A oto niektóre wydarzenia, o jakich w 2013 roku dowiedzieli się czytelnicy Głosu Wielkopolskiego

 • 12-13 stycznia - Refleks pasażera autobusu
 • 12 lutego - papież Benedykt ogłasza zamiar abdykacji
 • 28 lutego - Kamil Stoch mistrzem świata!
 • 8 marca - atak na ciężarną kobietę w Poznaniu
 • 23 marca - raport w sprawie afery Amber Gold
 • 6-7 kwietnia - rząd chce redukować Pocztę Polską
 • 23 maja - pijana matka z Kalisza
 • 11 czerwca - połączenie w porcelanie
 • 1 lipca - samochód wyścigowy wpadł w widzów w Poznaniu
 • 8 sierpnia - Agencja Nieruchomości Rolnych po kontroli
 • 28 września - śledztwo w sprawie pedofilii dwóch księży
 • 11 października - wyłudzenia w ramach Pomocnej Pożyczki
 • 14 listopada - eksplozja gazu w Jankowie Przygodzkim
 • 11 grudnia - rodzice walczą o swoje dzieci odebrane im w Berlinie
 • 19 grudnia - dożywocie za zabójstwa kobiet

Wydarzenia 2013 roku. Przeczytaj, czym żył Poznań, Wielkopolska, Polska i świat

Kamil Stoch - mistrzem świata! Zobacz, czym Poznań i kraj żyły w 2013 roku.

Wydarzenia 2013: Abdykacja papieża Benedykta XVI, stulecie Ł...

Pisaliśmy w 2013 roku:

12-13 stycznia - Refleks pasażera autobusu
Kierowca autobusu linii 19 w Kaliszu stracił przytomność podczas jazdy – jak się później okazało, przeszedł udar. Autobus zamiast skręcić pojechał prosto. Sytuację uratował pasażer, który podbiegł do kierowcy, przejął kierownicę i zatrzymał pojazd. Do kierowcy wezwano pogotowie.

12 lutego - papież Benedykt ogłasza zamiar abdykacji
Papież Benedykt XVI ogłosił, że ustąpi 28 lutego o godz. 20, kończąc swą posługę na Stolicy Piotrowej. Ojciec Święty był zaproszony do Poznania na 2016 r., a co roku bywał wirtualnie na
spotkaniach w Lednicy...

Warto przeczytać: Od dziś - Jego Świątobliwość Benedykt XVI Papież emeryt

28 lutego - Kamil Stoch mistrzem świata!
Kamil Stoch zdobywa złoty medal mistrzostw świata w Predazzo.

8 marca - atak na ciężarną kobietę w Poznaniu
Ciężarna kobieta spod Poznania, którą wcześniej posądzono o usunięcie ciąży, została zaatakowana: ktoś pociął jej brzuch i szyję. Niewykluczone, że to ta sama osoba, która wcześniej nasłała na nią policję, informując położną o aborcji.

23 marca - raport w sprawie afery Amber Gold
Raport dotyczący afery Amber Gold przygotował Komitet Stabilności Finansowej. Wynika z niego, że zlikwidowana w 2012 roku spółka wyłudziła pieniądze od tysięcy Polaków na skutek braku szybkiej reakcji państwa. Twórcy piramidy finansowej, czyli małżeństwo P. przebywa w więzieniu. Marcin P. w pierwszej instancji został skazany na 15 lat więzienia, a jego żona Katarzyna P. na 12,5 roku pozbawienia wolności.

6-7 kwietnia - rząd chce redukować Pocztę Polską
Rząd przygotował projekt rozporządzenia, w którym obniża liczbę placówek Poczty Polskiej o 1,5 tysiąca.

23 maja - pijana matka z Kalisza
33-letnia mieszkanka Kalisza pozostawiła dwójkę swoich dzieci bez opieki. Chłopcy w wieku 2 i 4 lata przebywali sami w mieszkaniu, a jeden z nich spacerował po parapecie otwartego okna na pierwszym piętrze kamienicy. Gdy pojawiła się 33- latka, okazało się, że miała ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu.

11 czerwca - połączenie w porcelanie
Kończy się historia znanej marki regionu. Fabryka porcelany w Chodzieży – Porcelana Chodzież S.A. została połączona z Zakładem Porcelany „Ćmielów” i obie firmy utworzyły Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież SA.

1 lipca - samochód wyścigowy wpadł w widzów w Poznaniu
Auto wpadło w tłum na Gran Turismo Polonia, przy ul. Hlonda w Poznaniu. Norweski kierowca sportowego wozu spowodował wypadek, 17 osób zostało rannych.

Zobacz też: Gran Turismo w Poznaniu: Samochód wjechał w ludzi! Są ranni! [ZDJĘCIA, FILM]

8 sierpnia - Agencja Nieruchomości Rolnych po kontroli
99 milionów złotych – tyle zdaniem Najwyższej Izby Kontroli wynosi wymiar nieprawidłowości stwierdzonych w poznańskiej ANR i jej filii w Pile. Kontrola dotyczyła okresu od 2006 roku do czerwca 2012 roku. Agencja nie zgadza się z tak surową oceną, złożyła liczne zastrzeżenia.

28 września - śledztwo w sprawie pedofilii dwóch księży
Pedofilia w Kościele: warszawska prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie zarzutów pedofilii wobec dwóch polskich księży pracujących do niedawna na Dominikanie. To nie jedyne takie przypadki: doszło do ok. 200 aktów pedofilskich ze strony księży, kleryków czy zakonników. Kościół przeprosił za pedofilię wśród duchownych.

1 października - stulecie poznańskiej Ławicy
Ponad sto lat temu, 26 sierpnia 1913 roku, do podpoznańskiej wsi Ławica przyjechał cesarz pruski Wilhelm II Hohenzollern. Otworzył zbudowaną tu bazę lotniczą, czyli lotnisko z hangarami i zabudowaniami. Sto lat później Ławica była częścią Poznania, polskiego miasta, o cesarzu poznaniacy zapomnieli, ale lotnisko pozostało. Na obchody jego stulecia, nieco opóźnione, 1 października 2013 r. przyjechał prezydent RP, Bronisław Komorowski.

„Głos Wielkopolski” tak informował na swojej stronie internetowej o wizycie gościa: „Prezydent Bronisław Komorowski był gościem honorowym gali z okazji 100-lecia Portu Lotniczego Ławica oraz otwarcia rozbudowanego terminalu pasażerskiego. Rocznica lotniska minęła 26 sierpnia, jednak tegoroczne obchody przesunięto ze względu na termin zakończenia trwającej od 2011 roku inwestycji”.

Bronisław Komorowski nie mógł nie odnieść się do historii miejsca, w którym przemawiał do zebranych gości. Przypomniał zatem, że „Poznań ma najstarsze lotnisko, które ma piękną historię oraz piękne tradycje. Teraz, poznańskie lotnisko jest dowodem na to, że to co ma 100 lat może być jednocześnie nowoczesne”. A nawiązując do faktu, że port lotniczy jest oknem na świat, prezydent podkreślił, że Ławica cały czas utrzymuje aspiracje do tego, aby być dobrą wizytówką Polski, lotnictwa i Poznania.

Mariusz Wiatrowski, prezes Portu Lotniczego Ławica zapewniał, że faktycznie, w dniu swoich setnych urodzin Ławica jest pomnikiem tradycji, którą kontynuuje z pasją i dumą. Ale oprócz tej historycznej roli ma bardzo ważne miejsce na lotniczej mapie Polski – w dniu swojego stulecia może obsłużyć 3 miliony pasażerów rocznie.

– Prace nad rozbudową poznańskiego lotniska trwały od 2011 roku – pisał „Głos Wielkopolski”. – 8 kwietnia 2011 roku wojewoda wielkopolski wydał decyzję o zezwoleniu na rozbudowę portu. Nie wszystkie inwestycje udało się zakończyć przed mistrzostwami Euro 2012. Do tego czasu zakończono pierwsze dwa etapy rozbudowy: oddano nową strefę przylotów i nową halę główną. Podczas trzeciego etapu rozbudowy portu uruchomiono nowoczesną sortownię bagażu, nowy system kontroli bezpieczeństwa oraz zmodernizowano strefę odlotów. Hala odlotów do krajów Schengen została ukończona w czerwcu. We wtorek oddano natomiast strefę Non-Schengen. W tym też dniu, jako ostatni, został oddany terminal pasażerski. Nowy terminal ma 33 tysiące metrów kwadratowych, dzięki czemu może obsłużyć dwa razy więcej pasażerów. Koszt całej inwestycji wyniósł 300 milionów złotych, po przebudowie i modernizacji lotnisko może obsłużyć 3 miliony pasażerów rocznie.

Warto przeczytać: 100-lecie lotniska Ławica: Prezydent Komorowski gościem honorowym [ZDJĘCIA]

11 października - wyłudzenia w ramach Pomocnej Pożyczki
Firma PKF Skarbiec, znana jako Pomocna Pożyczka, mogła wyłudzić od klientów 115 mln zł. Prokuratura postawiła zarzuty już pięciu osobom – pisał „Głos Wielkopolski”. – Nawet 48 tysięcy osób mogło paść łupem nieuczciwej firmy pożyczkowej.

14 listopada - eksplozja gazu w Jankowie Przygodzkim
Wybuch gazu w Jankowie Przygodzkim – zginęło dwóch młodych mężczyzn – robotników prowadzących prace budowlane w pobliżu miejsca wybuchu, przy nowej nitce gazociągu Gustorzyn – Odolanów - a kilkanaście osób odniosło rany. Zniszczeniu uległo dziesięć domów i dwa budynki gospodarcze.
„Głos Wielkopolski” pisał: „cała wieś stanęła w płomieniach” i cytował słowa świadka – „Ogień jest potężny i bucha na kilkadziesiąt metrów. Eksplozję było słychać w zasięgu kilkunastu kilometrów”. I informował: „do ostrowskiego szpitala trafiło 10 dorosłych i troje dzieci”.

11 grudnia - rodzice walczą o swoje dzieci odebrane im w Berlinie
Polskiej rodzinie z Piły odebrano dzieci w Berlinie. Małżeństwo z Piły wyjechało do
Berlina. Tam wskutek donosu Jugendamt odebrał im trójkę dzieci, chłopców w wieku od
pół roku do pięciu lat i umieścił w ośrodku dla młodzieży, żądając opłat za pobyt ich w wysokości od 13 do 20 euro miesięcznie. Rodzice dochodzą swoich praw przed sądem.

19 grudnia - dożywocie za zabójstwa kobiet
Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał Mariusza P. na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zabójstwo dwóch młodych kobiet.

obrazek

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie