Wywróżyć kawalera, czyli andrzejkowa magia miłości

Katarzyna Sklepik, Joanna Labuda
Wywróżyć kawalera, czyli andrzejkowa magia miłości
Wywróżyć kawalera, czyli andrzejkowa magia miłości Piotr Krzyżanowski
W nocy z 29 na 30 listopada za pomocą czarów i magii próbujemy poznać przyszłość i przywołać kawalera. Od setek lat, aby odkryć, co nas czeka, lejemy wosk przez dziurkę od klucza. Wróżb jest jednak więcej

Od połowy XVI wieku Polacy szukający miłości zaglądają do studni, nasłuchują, z której strony szczeka pies i leją wosk, żeby poznać swoją przyszłość. Nie robią tego jednak codziennie. Największą moc dobre duchy, które odsłaniają nasze przyszłe losy, mają w nocy z 29 na 30 listopada. Właśnie wtedy przypada jedna z najhuczniej obchodzonych dzisiaj zabaw - andrzejki.

Historycy do dziś nie ustalili, gdzie dokładnie narodziły się wróżby andrzejkowe. Przypuszcza się, że zawdzięczamy je starożytnym Grekom, na co wskazuje etymologia imienia patrona święta. Grecki Andress, oznacza: mężczyzna, mąż.

I tak, 29 listopada panny wróżą sobie, kiedy spotkają wymarzonego kawalera i wyjdą za mąż. Robią to najczęściej, lejąc wosk przez ucho od klucza, który ma ułatwić kontakt z zaświatami, a cień odlanej figury, wskazać, co nas czeka.

To właśnie na wielką rolę światła i cienia w noc andrzejkową wskazują etnolodzy. Jak mówi dr Anna Brzezińska z Instytutu Etnologii i Antropologii UAM, andrzejki zwieńczają rok liturgiczny i są świętem przełomu. Siłą rzeczy ludzie mają wówczas więcej wolnego czasu. Również na planowanie przyszłości.

- Zabawy andrzejkowe mogą stanowić sposób na rozświetlenie sobie mroku oraz wyznaczenie nowych celów. Przypadają na tę porę roku, kiedy większość czasu spędza się w domu. Stąd w człowieku wytworzyła się potrzeba magii i przepowiadania przyszłości - wyjaśnia A. Brzezińska. A to wszystko w atmosferze tajemnicy i blasku świec.

Jednak nie tylko kobiety we wróżbach poszukują odpowiedzi na pytania o przyszłość.

- Kobiety wróżą w andrzejki, a mężczyźni w katarzynki. Każdy ma swojego patrona, do którego może zwrócić się, aby ten naświetlił mu i wskazał tę jedyną osobę - dodaje Anna Brzezińska.

Dzisiaj mało kto pamięta, że w noc z 24 na 25 listopada odbywały się wróżby młodych mężczyzn, które dotyczyły ożenku i poszukiwania żony. A przecież to wtedy kawalerowie musieli zapamiętać swój sen, bo symbole, które się w nim pojawiały, miały być wskazówką, gdzie szukać panny. I tak, pociąg, droga, samochód i inne środki lokomocji wskazywały, że panna będzie pochodziła z innej miejscowości. Natomiast, płot i zagroda mówiły o tym, że wielka miłość mieszka niedaleko. Wkładali też pod poduszkę karteczki z imionami dziewcząt. Rano wyciągali jedną z nich. Przyszła żona nosiła imię, które napisane było na kartce.

Wieczór katarzynkowo-andrzejkowy możemy zatem spędzić w gronie znajomych lub samotnie. Do wyboru mamy cały wachlarz wróżb andrzejkowych, zaczynając od tradycyjnego lania wosku, po najbardziej wymyślne sposoby przepowiadania przyszłości.

Kiedyś dziewczęta i chłopcy świętowali osobno. Teraz zwyczaje się zmieniły, dlatego można wróżyć sobie nawzajem. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by z odrobiną wiary w magię i czary spróbować w noc andrzejkową przywołać przyszłego partnera lub partnerkę.

Wróżby dla kawalerów
Pierwsza: Żeby poznać imię przyszłej wybranki, chłopak musi wypisać karteczki z literami abecadła. Odwrócić je zapisaną stroną do blatu stołu, wymieszać i wypowiedzieć „zaklęcie”: Wskaż proszę wróżbo wybrankę, żonę i przyszłą kochankę, wyciągam karteczki cztery są jej imienia litery.

Potem należy wyciągnąć cztery karteczki, na przykład K, R, A, T, co może oznaczać Katarzynę, ale i - uwaga - Krystynę. Kiedy pozna się kobietę, której litery imienia zgadzają się z przepowiednią, to jest to znak, że to ta jedyna.

Druga: Żeby dowiedzieć się, jaka będzie przyszła żona, wystarczy schować pod poduszkę ptasie pióro. Jeśli przyśni się: sowa - będzie to mądra kobieta, kura - będzie to dobra, opiekuńcza matka, kaczka - kobieta gaduła, paw - strojnisia, kukułka - nie będzie dbała o dzieci.

Wróżby dla panien
Pierwsza: Na stole kładziemy obrączkę, pierścionek, różaniec i monetę. Przykrywamy je filiżankami. Zakrywamy oczy osobie wróżącej i prosimy, by wybrała którąś z filiżanek.

Jeśli wybierze: obrączkę - to znaczy, że wkrótce stanie na ślubnym kobiercu, pierścionek - oznacza, że zostanie starą panną lub kawalerem, różaniec - to ciągłe modlitwy, monetę - wróży bogactwo i dobrobyt.

Druga: Obierz jabłko, ale nie wyrzucaj łupinek. Będą ci potrzebne do wróżby. Lewą ręką - tą od serca, rzucaj łupinki jabłka przez prawe ramię do tyłu: widząc, jaka litera się ułożyła, możesz domyślić się imienia przyszłego partnera, które albo będzie rozpoczynało się na daną literę, albo będzie ona w jego imieniu mocno akcentowana.

Dla palaczy i nie tylko
Podziel białą kartkę papieru na cztery części. Napisz na każdej z nich: życie osobiste, praca, pieniądze, zdrowie. Odwróconą napisami do dołu połóż ją na blachę. Zapal papierosa, a popiół strzepuj na papier. Po wypaleniu kilku papierosów obejrzyj wzór, jaki pojawił się na kartce.

Interpretacja: pozostawione przez popiół czarne ślady na papierze oznaczają konkretne wydarzenia i tendencje ich rozwoju. Wypalone dziurki oznaczają kłopoty - im większa dziurka, tym większy problem. Natomiast jeśli dziurki się nie pojawiły lub są bardzo małe, życie danej osoby będzie harmonijne.

Liście lecą z drzew...
Zerwij liść z drzewa. Napisz na nim pytanie. Odłóż go w bezpieczne miejsce i obserwuj, w jaki sposób usycha. Im dłużej liść pozostanie świeży, tym lepsza prognoza.

Tylko się nie ukłuj...
Potrzebujesz: miskę z wodą i kilka szpilek lub igieł do szycia (mogą być dowolnego rozmiaru). Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak rozwinie się dalej wasza znajomość - może nawet będzie ślub? - weź dwie igły. Większa będzie mężczyzną, mniejsza - kobietą. Obie igły dokładnie posmaruj tłuszczem (smalec, masło, olej) i ostrożnie położyć na powierzchni wody, najpierw jedną, a potem drugą. Jeśli: igły połączyły się - będzie trwały związek lub ślub, zlepiły się na całej długości - będziecie wiernymi przyjaciółmi, końce igieł rozłączyły się lub igły rozeszły się w różne strony - więzi między wami rozluźnią się, igły zatonęły - znajomość zostanie zerwana.

Wyścig butów
Od najbardziej oddalonego od drzwi miejsca pokoju zaczynamy ustawiać buty jeden za drugim tak, żeby pięta jednego, dotykała przodu drugiego. Buty ustawiamy wzdłuż ściany, w kierunku drzwi, te z końca „kolejki” przekładamy na początek. Tej osobie, której but pierwszy „dotrze do mety” i przekroczy próg, spełni się największe marzenie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie