XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego - znamy nowy termin

Marek Zaradniak
Konkurs Wieniawskiego w roku 2016  wygrała Veriko Tchumburidze z Gruzji
Konkurs Wieniawskiego w roku 2016 wygrała Veriko Tchumburidze z Gruzji Waldemar Wylegalski
XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu odbędzie się od 7 do 21 października 2022. Poinformował o tym w poniedziałek Zarząd Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego.

Pierwotnie konkurs miał się odbyć od 9 do 22 października przyszłego roku, ale data ta kolidowała z terminem przesuniętego o rok z powodu koronawirusa XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który odbędzie się w dniach od 2 do 23 października 2021. Jak powiedziała dyrektor Biura Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego Ewa Mikołajczak, nowy termin przyjęto po uzgodnieniach z innymi konkursami oraz partnerami konkursu. Są nimi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca, Urząd Miasta i Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

Szansa dla 50 młodych skrzypków

XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego składać się będzie z trzech etapów. Do udziału w nim mogą się zgłaszać skrzypkowie z całego świata urodzeni w latach 1991-2006. O tym, kto weźmie udział, zadecyduje trzyosobowe pre-jury kierowane przez wybitnego skrzypka francuskiego Augustina Dumaya, który zarazem będzie kierował głównym jury, po przesłuchaniu wideokaset zabezpieczonych tak, aby nie było podejrzeń o montaż. Do udziału w konkursie zakwalifikowanych zostanie około 50 skrzypków.

Sprawdź też:

Najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie

Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego są najstarszą taką imprezą na świecie. Pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, ale od 1952 roku miastem konkursów jest Poznań. Co 5 lat przyciągają one rywalizujących pomiędzy sobą młodych skrzypków, jurorów, którymi są światowej sławy artyści oraz melomanów. W ostatnich latach coraz częściej śledzą oni także konkursową rywalizację poprzez internet.

Konkursy Wieniawskiego miały ogromne znaczenie dla kariery takich wybitnych skrzypków i skrzypaczek jak Rosjanie Tatiana Grindienko, Zachar Bron i Ewgienij Buszkow, Amerykanin Sidney Harth, Koreanki Soyoung Yoon i Bomsori Kim, zwyciężczyni ostatniego konkursu Veriko Tchumburidze z Gruzji, a także wielu znanych skrzypków japońskich jak Shizuka Ishikawa, Reiko Otani, czy Kazuki Sawa oraz oczywiście Polacy: Ida Haendel, Wanda Wiłkomirska, Piotr Janowski, Bartłomiej Nizioł czy Agata Szymczewska.

Sprawdź też:

Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski