W środę, 29 lipca w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi spółka Orlen Południe, H. Cegielski Poznań, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie budowy 20 biogazowni rolniczych opartych o innowacyjną polską technologię, które pozwalają na zagospodarowanie substratów z gospodarstw rolnych i ich przetworzenie na energię elektryczną oraz biometan.
Biogazownie miałyby powstać w 20 największych gospodarstwach rolnych w całej Polsce, będących obecnie w zasobach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Sprawdź też:
Głównym inwestorem w tym projekcie ma być Orlen Południe, a generalnym wykonawcą biogazowni zostałby H.Cegielski Poznań S.A., który posiada prawa do licencji na produkcję innowacyjnych biogazowni opartych o polski patent. Jaka będzie rola Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu?
– Najprościej naszą rolę w tej inwestycji można opisać w ten sposób: Orlen wyłoży pieniądze na inwestycje i zagwarantuje odbiór wytworzonego biometanu, KOWR udostępni gospodarstwa wraz z substratami do fermentacji (odchody zwierzęce i biomasę), Zakłady Cegielskiego wybudują instalacje biogazowe, a my jako Uniwersytet Przyrodniczy je uruchomimy i będziemy sprawować nadzór biotechnologiczny nad tymi instalacjami tak, aby działały na najwyższym poziomie – tłumaczy Prof. dr hab. inż. Jacek Dach, Kierownik Pracowni Ekotechnologii zlokalizowanej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, odpowiedzialny za prowadzenie tego projektu z ramienia Uniwersytetu Przyrodniczego.
Na jakim etapie jest obecnie inwestycja? Zdaniem profesora Jacka Dacha pierwsze prace ruszają już w piątek.
– Została już zawarta umowa na wykonanie audytu pomiędzy Orlenem, KOWR i Cegielskim. W ciągu najbliższych 2-3 miesięcy zostanie wykonany gruntowny audyt wytypowanych gospodarstw pod kątem budowy biogazowni lub biometanowni, w szczególności będzie przeprowadzona tzw. inwentaryzacja substratów w poszczególnych lokalizacjach.
- mówi.
Dla zakładów Cegielskiego inwestycja ta ma charakter powrotu do macierzy, ponieważ firma ta rozpoczynała produkcję od wytwarzania nowoczesnych na ówczesne czasy narzędzi rolniczych (w połowie XIX wieku) i teraz znów będą wytwarzać bardzo nowoczesne urządzenia dla rynku rolniczego.
– Mamy szansę zrewolucjonizować polską wieś, dostarczając najnowocześniejszą technologię pozwalającą na zagospodarowanie substratów rolniczych, które odpowiednio przetworzone w naszych biogazowniach umożliwią wyprodukowanie energii elektrycznej oraz biometanu, czyli produktów o szczególnym znaczeniu dla rozwoju odnawialnych źródeł energii – mówił w środę podczas podpisania listu intencyjnego Rafał Kreduszyński, Prezes Zarządu H. Cegielski Poznań S.A..
Zobacz też: Nivea rozbuduje zakład w Poznaniu
Sprawdź też:
Technologia, w której mają zostać wykonane biogazownie, ma charakter unikatowy w skali świata.
– Unikalny charakter biogazowni w technologii Dynamic Biogas polega na ich niezwykle szybkiej budowie. Są one bowiem skręcane na śruby, bez konieczności wylewania dużych żelbetownowych konstrukcji jak to jest w typowych biogazowniach. Wystarczy wylać fundamenty, a cała reszta przyjeżdża w kontenerach i w ciągu 2-3 miesięcy jest skręcana – tłumaczy prof. Dach. I dodaje: - Wszystkie strony zaangażowane w ten projekt chcą, aby te instalacje powstały jak najszybciej. Sam proces budowy i rozruchu poszczególnych instalacji to jest kwestia około pół roku, zobaczymy natomiast jak długo potrwają wszelkiego rodzaju procedury administracyjne.
Zobacz też:
Sprawdź też:
Chcesz wiedzieć więcej?
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?