Zakopower i Atom String Quartet zagrają razem

  Zakopower i Atom String Quartet zagrają razem

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Sebastian Karpiel Bułecka często gości na estradach Poznania. Zmienia tylko towarzystwo

  Sebastian Karpiel Bułecka często gości na estradach Poznania. Zmienia tylko towarzystwo ©Marcin Maj

  W przyszłą sobotę w Auli UAM na wspólnym koncercie zagrają Zakopower i Atom String Quartet
  Sebastian Karpiel Bułecka często gości na estradach Poznania. Zmienia tylko towarzystwo

  Sebastian Karpiel Bułecka często gości na estradach Poznania. Zmienia tylko towarzystwo ©Marcin Maj

  Niezwykły koncert odbędzie się w Poznaniu w przyszłą sobotę w Auli UAM. Tego samego wieczoru będzie można usłyszeć grupę Zakopower i Atom String Quartet. Oba zespoły wydały niedawno swoje nowe pyty.

  Album grupy Zakopower zatytułowany „Drugie pół” powstał z niesłabnącej inspiracji muzyką Podhala, ale znaleźć na nim można oprócz góralskich korzeni również wiele odniesień do klasycznych klimatów. Mądre teksty, interesujące akustyczne brzmienie zespołu, charakterystyczny głos i brzmienie skrzypiec Sebastiana Karpiela Bułecki sprawiają, że muzyka z tej płyty ma swój niezwykły klimat.
  Dodajmy, że w grze Sebastiana Karpiela Bułecki słychać obok inspiracji twórcami ludowymi wpływy jazzowych mistrzów tego instrumentu. A zaproszenie do współpracy Atom String Quartetu sprawi, że w sali koncertowej będziemy świadkami interesującego dialogu góralskiej kapeli i klasycznego kwartetu.

  O Zakopower mówi się, że to zespół z rockową duszą obleczoną rockowym ciałem. Z jednej strony wierny tradycji, z drugiej czerpiący z nurtów współczesnych. I chociaż twarzą zespołu jest Sebastian Karpiel Bułecka, to jego cichym bohaterem jest Mateusz Pospieszalski, kompozytor i producent nagrań.

  Najnowsza płyta Atom String Quartet nosi tytuł „Atomsphere”. O tym, że jest udana, świadczą między innymi nominacje do Fryderyków, jakie zespół za nią otrzymał w kategoriach: jazzowa płyta roku oraz jazzowy zespół roku. Ten kolejny album Atom String Quartet zarejestrowano w sali Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Podobnie jak na poprzednich płytach tak i tym razem oprócz autorskich kompozycji Krzysztofa Lenczo-wskiego, Dawida Lubowicza, Michała Zaborskiego i Mateusza Smoczyńskiego znajdują się także utwory z kręgu muzyki XX wieku. To „Etiuda nr 1” i „Etiuda nr 2” Witolda Lutosławskiego, a także jazzowa klasyka - jeden z najważniejszych utworów niezapomnianego Zbigniew Seiferta, czyli „Passion”.

  Jak zawsze nie brakuje żywiołowych improwizacji, ale ogromne znaczenie posiadają też pojedyncze dźwięki. Źródłem inspiracji były nie tylko różne kultury świata, ale także zdobycze muzyki współczesnej, a szczególnie minimal music, która dołączyła do szerokiej palety środków artystycznego wyrazu wykorzystanych w najnowszych utworach. Zapowiada się zatem bardzo energetyczny koncert.

  Zakopower i Atom String Quartet Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1), 9 kwietnia, godz. 18

  bilety: 115-145 zł

  Muzykę z nowej płyty grupy Zakopower „Drugie pół” i z nowego krążka Atom String Quartet „Atomsphere” usłyszymy w Auli UAM


  m.zaradniak@glos.com
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo