Zmiana czasu na letni 2020. W nocy z 28 na 29 marca przestawiamy zegarki. Ale to nie ostatnia zmiana czasu

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Najbliższa zmiana czasu z soboty na niedzielę, 28 na 29 marca nie będzie ostatnia. W nocy przesuniemy zegary z godz. 2 na 3. Kiedy koniec zmiany czasu?
Najbliższa zmiana czasu z soboty na niedzielę, 28 na 29 marca nie będzie ostatnia. W nocy przesuniemy zegary z godz. 2 na 3. Kiedy koniec zmiany czasu? Pixabay
W nocy z soboty na niedzielę (28 na 29 marca) nastąpi zmiana czasu na letni. Przesuwa się zegary z godz. 2 na 3. Przez to śpimy o godzinę krócej, ale w ciągu dnia o godzinę dłużej jest jasno. Wszystko wskazuje na to, że to jedna z ostatnich zmian czasu. Według wytycznych Unii Europejskiej, jej państwa członkowskie powinny zadecydować czy pragną pozostać przy czasie letnim czy zimowym i zgodnie z tą decyzją po raz ostatni przestawić zegary wiosną lub jesienią 2021 roku. Co mówią o tym eksperci?

Aktualnie w Polsce zmiana czasu obowiązuje od 1983 roku. Czas letni, który zostanie wprowadzony w nocy z soboty na niedzielę, z 28 na 29 marca nie jest naturalny dla naszej strefy czasowej, ale miał na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego np. w pracy. Dzięki przesunięciu zegara z godziny 2 na 3, słońce zachodzi o godzinę później. Z kolei przy wprowadzeniu czasu zimowego - o godzinę wcześniej jest jasno, ale o godzinę szybciej - ciemno.

Czytaj też: Ryneczki i targowiska będą otwarte? Służby sanitarne nagle zmieniają zdanie

Zmiana czasu nie ma sensu?

Coraz częściej pojawiały się jednak głosy, że w obecnych czasach zmiana czasu nie ma już większego sensu. Zastosowanie dla jednej słonecznej godziny więcej w zakładach pracy, rzadko kiedy daje dziś wymierne korzyści. Eksperci podkreślają, że oświetlenie w bilansach finansowych firmy często kosztuje mniej niż choćby działanie klimatyzacji latem. Więcej mówi się także o negatywnych skutkach zmiany czasu.

Sprawdź:

Zmiana czasu: kiedy koniec?

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki i zdanie obywateli państw członkowskich - Parlament Europejski w 2019 roku zagłosował za porzuceniem zmiany czasu. Opowiedzieli się za tym także Polacy, którzy przy konsultacjach w ponad 70 proc. opowiedzieli się za rezygnacją z tego rozwiązania.

Co dalej? Najbliższa zmiana czasu nie będzie ostatnią, ale prawdopodobnie jedną z ostatnich. Te są zaplanowane na 2021 rok. Państwa członkowskie UE miały zdecydować czy pozostają przy czasie letnim czy zimowym i w zależności od tego po raz ostatni przestawić zegary w marcu lub październiku 2021 roku.

Czytaj też: Emerytura bez podatku i składki zdrowotnej? Sejm nie odrzucił projektu. Co mówi minister? Czy emerytury i renty wzrosną w 2020 r.?

Koniec zmiany czasu: wymierne korzyści czy mniej problemów?

- Uważam, że pomysł rezygnacji ze zmiany czasu jest słuszny. Pod warunkiem, że zdecydują się na nią wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Jeśli nie, wprowadzi się tylko większy bałagan

- uważa dr Sławomir Kuźmar z poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.

I dodaje, że efekty zmiany czasu można było osiągnąć w gospodarkach przemysłowych. Obecnie - w czasach dominacji usług korzyści nie są już widoczne. Przeciwnie - więcej jest zamieszania.

- Koszty zmiany czasu są wysokie. Zarówno ekonomiczne, jak i społeczne. W pierwszej dziedzinie mamy np. stające na godzinę pociągi, przestawianie systemów teleinformatycznych. Z kolei koszt społeczny to m.in. potencjalne zmęczenie, które może mieć niekorzystny wpływ na naszą efektywność, a wedle niektórych badań - nawet na bezpieczeństwo w ruchu drogowym - wylicza dr Kuźmar.

Podobnego zdania jest dr Grzegorz Wojtkowiak, także z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

- Pierwotnie wprowadzenie zmiany czasu było sposobem lepszego wykorzystania energii słonecznej i zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Obecnie badania wskazują, że między tymi dwoma czynnikami nie ma już specjalnie związku. Koszty oświetlenia są niewielką częścią wydatków firm na energię. W dobie np. oświetlenia LED jego koszty zmalały. Co więcej dzisiaj często pracuje się przy włączonym świetle także w ciągu dnia

- tłumaczy naukowiec.

Według niego rezygnacja ze zmiany czasu przyniesie nie tyle w pełni wymierne korzyści, co po prostu - odejmie problemów - np. branży logistycznej. Wspomina także o spadku kosztów m.in. dostosowania systemów teleinformatycznych. Widzi jeszcze jedną - globalną zaletę. Bez zmiany czasu nie będzie potrzeba synchronizacja giełd, gdzie ważne decyzje podejmuje się praktycznie z sekundy na sekundę.

Zobacz:

Zobacz, w jakich sytuacjach pracownikowi przysługują dodatkowe dni wolne od pracy. Urlopy wypoczynkowe, okolicznościowe, na żądanie, opieka nad dzieckiem czy urlop macierzyński to tylko niektóre z nich, z których można skorzystać w 2020 r. Wysokość urlopu często zależy też choćby od stażu pracy. Sprawdź, jakie są rodzaje urlopów i o ile dni wolnego może się ubiegać pracownik w 2020 r. ---->

Dłuższy urlop za staż pracy 2020: jak wydłużyć urlop. Za co ...

Sprawdź też:

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie