Koronawirus w Poznaniu: Ryneczki i targowiska będą otwarte? Służby sanitarne nagle zmieniają zdanie

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Prezydent Poznania zapowiedział, że w tej nadzwyczajnej sytuacji spółka Targowiska, która także jest w trudnej sytuacji finansowej, nie będzie pobierać opłat od kupców.
Prezydent Poznania zapowiedział, że w tej nadzwyczajnej sytuacji spółka Targowiska, która także jest w trudnej sytuacji finansowej, nie będzie pobierać opłat od kupców. Robert Wozniak
Na początku tygodnia prezydent Poznania otrzymał od służb sanitarnych nakaz natychmiastowego zamknięcia z powodu pandemii koronawirusa rynków i ryneczków. Teraz te same służby wycofują się z tego pomysłu. - Oczekujemy od rządu i państwowych instytucji czytelnych komunikatów. Z jednej strony walczymy o zdrowie, z drugiej o miejsca pracy - stwierdza Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

W piątek, 20 marca do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka zastępca Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Jadwiga Kuczma-Napierała wysłała pismo dotyczące funkcjonowania targowisk na terenie Poznania i powiatu poznańskiego w czasie pandemii koronawirusa .

"Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny [...] nakazuje bezwzględne zamknięcie wszystkich miejsc sprzedaży z punktów otwartych (stragany, kramy na wolnej przestrzeni) zlokalizowanych na targowiskach [...]. Powyższy zakaz handlu nie dotyczy obiektów o infrastrukturze zamkniętej tj. budynków stałych (zlokalizowanych na targowiskach)" - czytamy w piśmie.

Targowiska w Poznaniu miały być czynne do soboty

Prezydent Poznania zapowiedział, że w tej nadzwyczajnej sytuacji spółka Targowiska, która także jest w trudnej sytuacji finansowej, nie będzie pobierać opłat od kupców. Jacek Jaśkowiak zaczął także prowadzić rozmowy z zarządem Międzynarodowych Targów Poznańskich o udostępnieniu hali nr 2 poznańskim kupcom. Władzom Poznania udało się także wynegocjować ze służbami możliwość handlu do soboty, by owoce i warzywa się nie zmarnowały.

Czytaj więcej: Koronawirus w Poznaniu: Targowiska będą czynne do soboty. Możliwe, że później stragany zostaną przeniesione na MTP

Co ciekawe decyzje dotyczące funkcjonowania targowisk w różnych polskich miastach były sprzeczne. Na przykład Gdańsku czy Warszawie służby sanitarne nie nakazały zaprzestania handlu na świeżym powietrzu. - Wprowadzenie przez rząd stanu epidemii, przepisy wynikające z rozporządzeń, to wszystko nie zakazuje handlu na targowiskach - tłumaczył portalowi gdansk.pl Piotr Pakowski z działu prawno-organizacyjnego Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gdańsku.

Czytaj także

Ze względu na niepewność dalszego handlowania na targowiskach w Poznaniu i powiecie poznańskim kupcy na różny sposób próbują dotrzeć do swoich klientów. Z propozycją dowozu gratis między innymi warzyw, owoców, jaj, przetworów do domów klientów wystąpił m.in. Warzywniak u Grzybków, który od 1998 r. działa w Koziegłowach. Zamówienia od klientów przyjmowane są SMS-em, a towar dostarczany jest na terenie gmin – Czerwonak i Swarzędz. Klienci mogą zapłacić kartą u kierowcy.

Minister rolnictwa interweniuje

Dopiero w środę postanowił interweniować w tej sprawie minister rolnictwa Jan Ardanowski. - W trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej, polskiej żywności, zachowanie bytu rolników i sprzedawców, apeluję do samorządów o niezamykanie targowisk i bazarów. Uważajmy na siebie i innych, ale też wspierajmy się - zaapelował minister.

Dodał też, że targowiska to miejsce pracy wielu osób, do których docierają produkty od rolników, mających dziś ograniczony zbyt z powodu zamknięcia barów, restauracji czy stołówek.

Sprawdż też: Koronawirus w Poznaniu: ZKZL proponuje przedsiębiorcom odroczenie płatności czynszów za kwiecień i maj. Trzeba złożyć wniosek

Tego samego dnia na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawił się komunikat z zaleceniami dotyczącymi funkcjonowania targowisk w okresie pandemii koronawirusa. Nie w nim jednak ani słowa o konieczności zamykania targowisk.

- Zalecenia te zostały rozesłane powiatowym inspektorom nadzoru sanitarnego, te z kolei przekażą je samorządom. To one będą decydować o tym, czy stragany będą w obecnych warunkach funkcjonować czy nie

- tłumaczy Andrzej Trybusz, Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Jakie wymagania muszą spełniać kupcy i zarządcy targowisk i ryneczków? Według GIS należy:

  • stosować właściwą higienę rąk,
  • stosować higienę kaszlu i oddychania,
  • stosować zasady bezpieczeństwa żywności – restrykcyjnie i z pełną świadomością,
  • ograniczyć bliski kontakt z każdą osobą, która ma objawy chorobowe ze strony układu oddechowego,
  • zachować bezpieczną odległość klient-klient, klient-sprzedawca, sprzedawca-sprzedawca (min. 1,5 metra),
  • w miarę możliwości korzystać głównie z płatności bezgotówkowych.

- Oczekujemy od rządu i państwowych instytucji czytelnych komunikatów. Nie może być tak, że jednego dnia otrzymujemy pismo o wstrzymaniu handlu, a kolejnego dowiadujemy się o tym, że taka możliwość istnieje - mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Czytaj także

- Z jednej strony walczymy o zdrowie, z drugiej o miejsca pracy. Dla mnie zupełnie niezrozumiałe jest podtrzymywanie handlu w marketach, a zakazywanie na straganach - dodaje.

Wszystko wskazuje więc na to, że targowiska i ryneczki w Poznaniu nadal będą funkcjonować. - Musimy się jednak jeszcze dokładnie zapoznać z wszystkimi wytycznymi GIS - zastrzega wiceprezydent.

ZOBACZ TEŻ:

Biedronka walczy z koronawirusem. Duże zmiany dla klientów i...

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...

Koronawirus w Poznaniu - zobacz wideo sprzed szpitala:

Sprawdź też:

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

P
Pelagia

"- Zalecenia te zostały rozesłane powiatowym inspektorom nadzoru sanitarnego, te z kolei przekażą je samorządom. To one będą decydować o tym, czy stragany będą w obecnych warunkach funkcjonować czy nie

- tłumaczy Andrzej Trybusz, Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny".

Co teraz zrobi Jaśkowiak? Zapewne powie, że nie godził się na zamykanie rynków i ryneczków w Poznaniu.

Reasumując. Panie Trybusz i Panie Jaśkowiak. Przekazanie mojego wniosku do wiadomości odpowiedniej instytucji dało efekt.

P
Pelagia
26 marca, 12:51, Pelagia:

Panie Trybusz, czekam na odpowiedź na mój wniosek i logiczną odpowiedź.

Na podstawie art. 2 ust 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r.(Dz. U. Nr 112, poz. 1198) zwracam się z prośbą o udostępnienie informacji w następującym zakresie: " nakaz natychmiastowego zamknięcia z powodu pandemii koronawirusa rynków i ryneczków w Poznaniu"

1. Wnoszę o wydanie kserokopii przedmiotowego nakazu (decyzji) wraz z uzasadnieniem.

2. Wnoszę o podanie, na podstawie jakich przepisów prawa obowiązujących w Polsce przedmiotowa decyzja została podjęta.

3. Wnoszę o podanie, czy wzmiankowany nakaz (decyzja) została podjęta w uzgodnieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym.

4. Wnoszę o podanie jakimi kryteriami kierował się WIS podejmując tak szkodliwy dla mieszkańców nakaz (decyzję) mając na uwadze handel warzywami i owocami w marketach i pozostałych dyskontach.

5. Wnoszę o podanie, czy w tym przypadku nakaz (decyzja) został wydany w interesie kapitału zagranicznego, który jest większości właścicielem marketów w Polsce, w tym w Poznaniu (NETO, SELGROS, KAUFLAND, ALDI, BIEDRONKA).

Informację proszę przekazać pocztą elektroniczną na adres:

.........ki@gmail.com

Do tej chwili cicho sza!

26 marca, 13:01, DDD:

Na odpowiedź ma 14 dni.

Z artykułu wynika, że pan Trybusz wyszedł ponad szereg. Może czas na zmiany...

W związku z pandemią i szczególnym interesem WIS powinien zadziałać w trybie szczególnym. Aby przekazać nakaz (decyzję) pocztą elektroniczną wystarczy tylko kliknąć na odpowiedni klawisz.

p
poznaniak
26 marca, 12:58, Pelagia:

....Jacek Jaśkowiak zaczął także prowadzić rozmowy z zarządem Międzynarodowych Targów Poznańskich o udostępnieniu hali nr 2 poznańskim kupcom. Władzom Poznania udało się także wynegocjować ze służbami możliwość handlu do soboty, by owoce i warzywa się nie zmarnowały...

Panie Jaśkowiak. Chciał Pan zmusić starsze osoby, aby np. z Rynku Jeżyckiego zapierdzielały 1,8 km na halę PO pietruszkę. Takie są Pana możliwości za takie bejmy. Wstydź się Pan. Tak Pan dba o mieszkańców Poznania.

Głupi jesteś? JJ może coś jednak dla nas robi, przedstawicielowi władzy centralnej (wojewoda) idzie coraz gorzej.

Może tylko mniej tego jadu politycznego mogliby nasi włodarze miasta zastosować. Mniej.

D
DDD
26 marca, 12:51, Pelagia:

Panie Trybusz, czekam na odpowiedź na mój wniosek i logiczną odpowiedź.

Na podstawie art. 2 ust 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r.(Dz. U. Nr 112, poz. 1198) zwracam się z prośbą o udostępnienie informacji w następującym zakresie: " nakaz natychmiastowego zamknięcia z powodu pandemii koronawirusa rynków i ryneczków w Poznaniu"

1. Wnoszę o wydanie kserokopii przedmiotowego nakazu (decyzji) wraz z uzasadnieniem.

2. Wnoszę o podanie, na podstawie jakich przepisów prawa obowiązujących w Polsce przedmiotowa decyzja została podjęta.

3. Wnoszę o podanie, czy wzmiankowany nakaz (decyzja) została podjęta w uzgodnieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym.

4. Wnoszę o podanie jakimi kryteriami kierował się WIS podejmując tak szkodliwy dla mieszkańców nakaz (decyzję) mając na uwadze handel warzywami i owocami w marketach i pozostałych dyskontach.

5. Wnoszę o podanie, czy w tym przypadku nakaz (decyzja) został wydany w interesie kapitału zagranicznego, który jest większości właścicielem marketów w Polsce, w tym w Poznaniu (NETO, SELGROS, KAUFLAND, ALDI, BIEDRONKA).

Informację proszę przekazać pocztą elektroniczną na adres:

.........ki@gmail.com

Do tej chwili cicho sza!

Na odpowiedź ma 14 dni.

Z artykułu wynika, że pan Trybusz wyszedł ponad szereg. Może czas na zmiany...

P
Pelagia

....Jacek Jaśkowiak zaczął także prowadzić rozmowy z zarządem Międzynarodowych Targów Poznańskich o udostępnieniu hali nr 2 poznańskim kupcom. Władzom Poznania udało się także wynegocjować ze służbami możliwość handlu do soboty, by owoce i warzywa się nie zmarnowały...

Panie Jaśkowiak. Chciał Pan zmusić starsze osoby, aby np. z Rynku Jeżyckiego zapierdzielały 1,8 km na halę PO pietruszkę. Takie są Pana możliwości za takie bejmy. Wstydź się Pan. Tak Pan dba o mieszkańców Poznania.

P
Pelagia

Panie Trybusz, czekam na odpowiedź na mój wniosek i logiczną odpowiedź.

Na podstawie art. 2 ust 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r.(Dz. U. Nr 112, poz. 1198) zwracam się z prośbą o udostępnienie informacji w następującym zakresie: " nakaz natychmiastowego zamknięcia z powodu pandemii koronawirusa rynków i ryneczków w Poznaniu"

1. Wnoszę o wydanie kserokopii przedmiotowego nakazu (decyzji) wraz z uzasadnieniem.

2. Wnoszę o podanie, na podstawie jakich przepisów prawa obowiązujących w Polsce przedmiotowa decyzja została podjęta.

3. Wnoszę o podanie, czy wzmiankowany nakaz (decyzja) została podjęta w uzgodnieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym.

4. Wnoszę o podanie jakimi kryteriami kierował się WIS podejmując tak szkodliwy dla mieszkańców nakaz (decyzję) mając na uwadze handel warzywami i owocami w marketach i pozostałych dyskontach.

5. Wnoszę o podanie, czy w tym przypadku nakaz (decyzja) został wydany w interesie kapitału zagranicznego, który jest większości właścicielem marketów w Polsce, w tym w Poznaniu (NETO, SELGROS, KAUFLAND, ALDI, BIEDRONKA).

Informację proszę przekazać pocztą elektroniczną na adres:

.........ki@gmail.com

Do tej chwili cicho sza!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3