MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 lipca szykują się zmiany cen prądu? Ile zapłacą gospodarstwa domowe? Dla kogo bon energetyczny? Gdzie złożyć wniosek? Zobacz!

OPRAC.:
Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
Wprowadzenie bonu energetyczne oraz zamrożenie cen energii to środki, które mają za zadanie dać wsparcie finansowe gospodarstwom domowym o niższych dochodach oraz instytucjom samorządowym, podmiotom użyteczności publicznej oraz małym i średnim przedsiębiorstwom.
Wprowadzenie bonu energetyczne oraz zamrożenie cen energii to środki, które mają za zadanie dać wsparcie finansowe gospodarstwom domowym o niższych dochodach oraz instytucjom samorządowym, podmiotom użyteczności publicznej oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. unsplash.com
Wzrost ceny prądu spędza sen z powiek wielu osobom i przedsiębiorcom. Z końcem czerwca kończy się dotychczasowa tarcza osłonowa, której zadaniem było zamrożenie rachunków za energię elektryczną. Receptą na gwałtowny wzrost cen ma być ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe, a także wprowadzenie bonu energetycznego. O co w niej chodzi i w końcu ile zapłacimy za prąd od 1 lipca 2024 roku? Sprawdź!

Spis treści

Koniec tarczy osłonowej. Co z cenami prądu od 1 lipca 2024?

Z ostatnim dniem czerwca przestaje funkcjonować tarcza osłonowa, która zamrażała ceny za energię elektryczną. Przed przyjęciem ustawy o czasowym ograniczeniu cen energii, wzrost cen spędzał sen z oczu wielu osobom. Wszystko wskazywało bowiem, że te poszybują wysoko.

Przyjęcie ustawy zamroziło jednak ceny dla gospodarstw domowych, a także ustaliło stawkę  dla instytucji samorządowych, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca i będzie działała osłonowo w drugiej połowie 2024 roku.

Bon energetyczny - dla kogo?

Zamrożenie stawek energii to jedno, drugie z podjętych działań to tzw. bon energetyczny. Jest to jednorazowy zastrzyk pieniędzy dla gospodarstw domowych o niższych dochodach. Szacuje się, że jest ich około 3,5 miliona.

Bon energetyczny zakłada dwa kryteria w postaci progów dochodowych. Wartym zauważenia jest również fakt, że przy wypłacie bonu obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. W praktyce oznacza to, że pieniądze w ramach bonu energetycznego będą przyznawane nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, z tym że kwota będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia.

Wypłata bonu energetycznego - czy trzeba złożyć wniosek?

Chcąc skorzystać z bonu energetycznego, będzie trzeba złożyć wniosek. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia do 30 września, a gmina będzie miała 60 dni na jego rozpatrzenie.

Pieniędzy na koncie należy spodziewać się jesienią tego roku, lub na początku 2025 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski