Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze WOT zostaną alarmowo wezwani do walki z koranawirusem w Wielkopolsce i województwie lubuskim

AM
Żołnierze pomagali m.in. przy organizacji szpitala przy ulicy Szwajcarskiej.
Żołnierze pomagali m.in. przy organizacji szpitala przy ulicy Szwajcarskiej. Łukasz Gdak
W związku ze wzrostem przypadków zachorowań na koronawirusa, na polecenie ministra obrony narodowej w działania przeciwepidemiologiczne zaangażują się Wojska Obrony Terytorialnej. 20 tysięcy żołnierzy zajmie się m.in. triażem, czyli segregacją chorych pacjentów. Wesprą także policję w kontrolowaniu osób przebywających na kwarantannie.

Zgodnie z zapowiedziami ministra obrony narodowej, w najbliższym czasie zaangażowanie wojska we wsparcie walki z COVID-19 zostanie zwiększone do ponad 20 tys. żołnierzy.

- Zarówno żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady OT jak i całych WOT, otrzymają powiadomienia o natychmiastowym (alarmowym) stawiennictwie w jednostce. Nie dotyczy to terytorialsów, którzy już są zaangażowani w działania przeciwkryzysowe. Powołania ochotników mają na celu maksymalne zwiększenie zaangażowania wojska w działania przeciwkryzysowe - zapewnia ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska.

Zobacz: Przez restrykcje stracili środki do życia. Branża fitness umiera

Wojska Obrony Terytorialnej otrzymają silniejsze wsparcie od innych rodzajów wojsk. Operacja „Trwała Odporność”, w której biorą udział będzie prowadzona przez najbliższych kilka miesięcy.

Nowe zadania żołnierzy

Wielkopolscy terytorialsi działający w województwie wielkopolskim i lubuskim, zostaną wprowadzeni do wszystkich szpitali, gdzie zajmą się triażem (segregacją pacjentów).

- Żołnierze WOT zostaną także skierowani do większości funkcjonujących w obu województwach punktów wymazowych. Ich zadaniem będzie pobieranie materiału biologicznego na obecność koronawirusa. Większa liczba żołnierzy, będzie zaangażowana w budowę szpitali tymczasowych na szczeblu wojewódzkim - informuje ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska.

Czytaj też: Ktoś zniszczył kilkadziesiąt samochodów na os. Warszawskim w Poznaniu. Mieszkańcy żyją w ciągłym strachu

Wojska Obrony Terytorialnej mają też wesprzeć policję w monitorowaniu osób przebywających na kwarantannie oraz ocenie potrzeb i pomocy tym osobom. Aktualnie trwają, i planowane są kolejne, kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz pobierania materiału biologicznego. Po ich ukończeniu, wojskowi w jeszcze większym stopniu odciążą lekarzy i pielęgniarki.

ZOBACZ TEŻ:

Tak wyglądał Poznań w czasie pierwszego lockdownu w pierwszych miesiącach pandemii koronawirusa. Opustoszałe ulice, zamknięte biznesy, patrole na ulicach. Co jeśli taka sytuacja znów się powtórzy? Ucierpią m.in. przedsiębiorcy. Na przykładzie Polski oraz innych państw, które wprowadziły drugi lockdown, sprawdzamy, które branże stracą najbardziej.Przejdź do następnego slajdu ------->

Drugi lockdown w Polsce? LISTA 10 branż, które najbardziej u...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski