Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

240 milionów dofinansowania dla Aquanetu

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
240 milionów dofinansowania dla Aquanetu - umowę podpisano we wtorek w Poznaniu
240 milionów dofinansowania dla Aquanetu - umowę podpisano we wtorek w Poznaniu Grzegorz Dembiński
Poznań i okoliczne gminy mogą się doczekać rozwiązania większości problemów z wodociągami. Wszystko dzięki inwestycji za 470 mln złotych. W aglomeracji poznańskiej pojawi się ponad 120 kilometrów nowej sieci kanalizacyjnej. Nie wzrosną także ceny usług Aquanetu.

– Myślę, że podpisana dzisiaj z Aquanetem umowa rozwiązuje problemy gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji poznańskiej w blisko stu procentach – mówił dr Kazimierz Kujda, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przy okazji rozpoczęcia targów Pol-Eco System podpisał on z przedstawicielami Aquanetu umowę na przekazanie 241 mln złotych dofinansowania. Fundusze te pochodzą ze środków unijnych.

Dzięki nim przez pięć lat Aquanet będzie rozbudowywał sieć wodociągową i kanalizacyjną na terenie Poznania oraz gmin: Swarzędz, Luboń, Mosina i Czerwonak. Przebudowane zostaną także dwie oczyszczalnie ścieków – Centralna i Lewobrzeżna, a zmodernizowana stacja uzdatniania wody „Wiśniowa”.

Czy jednak faktycznie rozwiązane zostaną wszystkie problemy aglomeracji?

– Chciałbym, żeby tak było. Pan prezes Kujda na pewno umownie mówi o stu procentach, gdyż tak się po prostu nie da. Na pewno jednak zostanie rozwiązana bardzo duża liczba problemów – zapewniał Paweł Chudziński, prezes zarządu Aquanetu. Według niego przede wszystkim uda się wykonać bardzo wiele podłączeń kanalizacyjnych do wybudowanych i dopiero powstających posesji.

Jedną z korzyści podłączeń jest według Chudzińskiego ochrona środowiska.
– Jeżeli skanalizujemy posesje to ścieki nie popłyną do lasu czy rowu melioracyjnego. Takie rozwiązanie jest też tańsze dla klientów – wyjaśniał prezes Aquanetu.

Z wyliczeń spółki wynika, że w tym momencie można by wykonać około 8 tys. przyłączy.
– Zanim nie zaczniemy to te wyliczenia są niewiele warte. Program będziemy realizować przez pięć lat. Pojawią się kolejne domy. Finalnie może przybyć nawet kilkanaście tysięcy przyłączy w całej aglomeracji – przewidywał Chudziński.

Zapewnił także, że dzięki podpisanej umowie na dofinansowanie klienci Aquanetu nie będą musieli dokładać się do inwestycji:
– Gdyby nie ta umowa, i tak musielibyśmy ją zrealizować. Wiązałoby się to zapewne z podniesieniem cen. Spadł mi kamień z serca, bo po latach uciążliwych podwyżek mogę z całą pewnością powiedzieć: W przyszłym roku podwyżek nie będzie – stwierdził Chudziński.

Pamiętać należy, że dofinansowanie wysokości 241 milionów nie pokrywa całego kosztu inwestycji. Ten wynosi bowiem ponad 470 mln złotych. Aquanet realizuje już szósty etap projektu porządkującego gospodarkę wodno-ściekową w Poznaniu i okolicach.

Wcześniej z pomocą unijnych środków udało się m. in. wybudować lub zmodernizować 250 km kanalizacji, wyremontować trzy oczyszczalnie ścieków i stację uzdatniania wody w Mosinie. Do sieci kanalizacyjnej podłączyło się niemal 36 tys. mieszkańców.

Prezes Aquanetu nadal widzi jednak problemy, które należy rozwiązać:
– Produkujemy wodę na stacji uzdatniania w Poznaniu, która ma 70 lat. Niemcy w czasie okupacji zaczęli ją budować. W niektórych fragmentach tylko zmieniono napisy na polskie. To mój osobisty wstyd i czas to zmienić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski