500 plus dla niepełnosprawnych 2019: Wniosek - gdzie pobrać formularz? Kryteria i zasady przyznawania 500 plus dla niepełnosprawnych

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Nowe świadczenie uzupełniające 500+ dla niepełnosprawnych będzie przysługiwało w wysokości nie wyższej niż 500 zł, przy czym łączna kwota tego świadczenia i innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł. Dla kogo będzie 500 plus dla niepełnosprawnych, skąd pobrać wnioski?
Nowe świadczenie uzupełniające 500+ dla niepełnosprawnych będzie przysługiwało w wysokości nie wyższej niż 500 zł, przy czym łączna kwota tego świadczenia i innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł. Dla kogo będzie 500 plus dla niepełnosprawnych, skąd pobrać wnioski? PIXABAY
Od września 2019 można już składać wnioski o 500 plus dla niepełnosprawnych. Skąd pobrać formularz wniosku o 500 plus dla niepełnosprawnych? Co mają zrobić ci, którzy mają problem z jego wypełnieniem? Na jakie kwoty z 500 plus mogą liczyć niepełnosprawni? Jakie świadczenia wlicza się do kryterium dochodowego i jakie są zasady? Okazuje się, że nowy program PiS już teraz cieszy się wielkim zainteresowaniem. Przykładowo 70 tys. Wielkopolan niezdolnych do samodzielnej egzystencji, których dochód miesięczny nie przekracza 1600 zł brutto, może złożyć wniosek o 500 plus dla osób niepełnosprawnych. Z tej liczby do ZUS w naszym regionie wpłynęło już blisko 1800 wniosków o 500 plus dla niepełnosprawnych. W całym kraju na 500 zł może liczyć 850 tys. osób z niepełnosprawnościami oraz niektórzy emeryci. Wpłynęło już blisko 60 tys. wniosków.

Choć przepis wejdzie w życie 1 października br., ZUS opracował już formularz wniosku o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, który można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub w salach obsługi klientów ZUS.

Nasi doradcy z ZUS chętnie pomagają każdemu w wypełnieniu wniosku

mówi Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Czytaj też: Niższy PIT dla seniorów już od października: o ile wzrosną emerytury?

500 plus dla niepełnosprawnych 2019 - wnioski, kto może się o nie ubiegać?

Świadczenie uzupełniające adresowane jest wyłącznie do osób, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Przysługuje osobom, które nie są uprawnione do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub tym, których łączna wysokość „brutto" tych świadczeń nie przekroczy 1600 zł. O dodatek mogą się ubiegać także cudzoziemcy, w tym obywatele państw członkowskich UE, legalnie przebywający na terytorium RP.

500 plus dla niepełnosprawnych 2019 - co z osobami bez orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji?

Osoby, które nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a spełniają pozostałe warunki, mogą też złożyć wniosek, ale muszą dołączyć do niego dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia, np. kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej oraz zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku). Osoby mające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności powinny je także dołączyć do wniosku.

500 plus dla niepełnosprawnych 2019 - od kiedy i ile pieniędzy?

Świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych będzie przysługiwało od miesiąca, w którym wniosek został złożony, ale nie wcześniej niż od 1 października br., czyli od daty wejścia w życie przepisów. W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy, ZUS będzie miał nie 30, lecz 60 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności, na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji.

Nowe świadczenie uzupełniające 500+ dla niepełnosprawnych będzie przysługiwało w wysokości nie wyższej niż 500 zł, przy czym łączna kwota tego świadczenia i innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł. Zgodnie z tą zasadą uprawnione do świadczenia są również osoby, których suma świadczeń zawiera się w przedziale 1100-1600 zł. Gdy wynosi np. 1200 zł, to świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w kwocie 400 zł.

Czytaj też: Emerytura plus dla matek: nowy program PiS

500 plus dla niepełnosprawnych 2019 - które świadczenia wlicza się do dochodu?

Do kryterium dochodowego będą brane pod uwagę prawie wszystkie świadczenia stałe finansowane ze środków publicznych, m.in.

 • emerytury,
 • renty,
 • świadczenia przedemerytalne
 • świadczenia z pomocy społecznej
 • świadczenia emerytalno-rentowe z zagranicy.

.

500 plus dla niepełnosprawnych 2019 - których świadczeń nie wlicza się do dochodu?

Do dochodu nie będą wliczane natomiast:

 • świadczenia o charakterze jednorazowym, np. zasiłki socjalne czy zasiłek pogrzebowy,
 • zasiłek pielęgnacyjny,
 • dodatki (np. dodatek kombatancki),
 • dochody z pracy,
 • renty cywilnoprawne,
 • renta rodzinna przyznana po zmarłym rodzicu osobom, które stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub przed ukończeniem 25 lat, jeśli kontynuowały naukę.

Czytaj także: Nie płacisz abonamentu RTV? Pieniądze ściągną ci nawet z konta

500 plus dla niepełnosprawnych 2019 - ilu uprawnionych?

W oddziale ZUS w Ostrowie Wielkopolskim wnioski może złożyć 22 536 uprawnionych, w Pile 8 464, w Poznaniu w II oddziale 22 955 osób, a w I oddziale 16 703 osoby. Do otrzymania dodatku 500 plus dla niepełnosprawnych w sumie jest uprawnionych 70 658 Wielkopolan. Z szacunków ZUS wynika, że od października tego roku do marca przyszłego roku, wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet 850 tys. osób w całym kraju.

Sprawdź też:

Tokio Raport - rozmowa z Lucyną Kornobys

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
może komuś się przyda instrukcja uzupełniania

https://mywspieramy.org/porady/jak-uzupelnic-i-zlozyc-wniosek-500-plus-dla-niepelnosprawnych/
Dodaj ogłoszenie