Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus i 300 plus: Poznańskie Centrum Świadczeń informuje, że wpłynęło już ponad 60 tysięcy wniosków. Ile pieniędzy wypłacono?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Od 1 sierpnia wnioski będą przyjmowane także w formie papierowej. PCŚ uruchomi dodatkowe punkty, wydłuży godziny pracy Działu Obsługi Klienta, który będzie czynny także w soboty. Grzegorz Karolczyk zachęca do rezerwacji terminu wizyty, by uniknąć stania w kolejce.
Od 1 sierpnia wnioski będą przyjmowane także w formie papierowej. PCŚ uruchomi dodatkowe punkty, wydłuży godziny pracy Działu Obsługi Klienta, który będzie czynny także w soboty. Grzegorz Karolczyk zachęca do rezerwacji terminu wizyty, by uniknąć stania w kolejce. Waldemar Wylegalski
1 lipca do Poznańskiego Centrum Świadczeń wpłynęło 7 tysięcy wniosków o 500 plus oraz 300 plus. 8 lipca pierwsze pieniądze zostały przelane na konta klientów. Poznań był drugim miastem w Polsce, które zaczęło wypłacać te świadczenia.

– Od 8 lipca do minionego piątku wypłaciliśmy 3,6 milionów złotych – mówi Grzegorz Karolczyk, dyrektor PCŚ. – Rozpatrzyliśmy 20 tysięcy wniosków, a wpłynęło ich do tej pory ponad 60,6 tysięcy, w tym 40 tysięcy o świadczenie wychowawcze czyli popularnie zwane 500 plus.

Czytaj też: Jak szybko dostać 500 plus i 300 plus?

Z danych GUS wynika, że świadczeniem 500 plus w Poznaniu może być objętym nawet około 91 tys. poznańskich dzieci. Dotychczas otrzymywało je 40 tys. W tym roku z uwagi na to, że przysługuje ono także na pierwsze dziecko, może ich być około 50-55 tys. To wskazywałoby, że wkrótce wszyscy uprawnieni wystąpią o to świadczenie. Urzędnicy jednak są ostrożni w swoich szacunkach. – Nie znamy ostatecznej liczby beneficjentów – przyznaje dyrektor Karolczyk.

W lipcu przez internet
PCŚ spodziewa się, że od lipca do listopada wpłynie ok. 100 tysięcy wniosków o przyznanie świadczeń. Szacuje się, że o 500 plus (świadczenie wychowawcze) wpłynie 50-55 tys. wniosków; o 300 plus (wyprawka szkolna, program „Dobry start”) – 40 tys.; świadczenia rodzinne (zasiłki, zapomogi itp.) – 10 tys.; świadczenia alimentacyjne – 3 tys.; stypendia szkolne – 2 tys.

POLECAMY

W przypadku 500 plus oraz 300 plus nie obowiązuje próg dochodowy. Jeśli dziecko spełnia kryterium wieku, bez względu na sytuację finansową rodziny dostanie pieniądze.

500 plus przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Jest ono wypłacane co miesiąc. Świadczenia 500 plus przyznane są obecnie do 30 września. Rodzice, którzy chcą je ponownie otrzymać powinni złożyć nowy wniosek. Mogą to zrobić już teraz.
W tym roku 500 plus przysługuje także na pierwsze dziecko do 18. roku życia.

– Jeśli chcemy otrzymać spłatę 500 plus na pierwsze dziecko od lipca, wniosek musimy złożyć do końca września. Po tym terminie świadczenie będzie przyznawane od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania od lipca – zaznacza Karolczyk. I dodaje: – W przyszłym roku nie będzie potrzeby składania wniosku o 500 plus, ponieważ decyzja, którą teraz wydamy będzie obowiązywać do 31 maja 2021 roku.

Sprawdź też: W lipcu przyjmują wnioski na 500 plus i 300 plus przez internet

300 plus jest świadczeniem jednorazowym. Należy się uczniom do 20 roku życia lub do 24 roku życia w przypadku dziecka z niepełnosprawnością.

Wnioski o 300 plus można składać do 30 listopada, po upływie tego terminu nie będą rozpatrywane, a świadczenie przepadnie.

Od lipca wnioski o 500 plus oraz 300 plus można składać w formie elektronicznej za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub e-puap. W dwóch ostatnich przypadkach trzeba mieć profil zaufany. Wnioski o świadczenia rodzinne przez internet można złożyć jedynie za pośrednictwem portali Emp@tia i e-puap.

Umówi się, nie czekaj
Od 1 sierpnia wnioski na wszystkie wspomniane świadczenia będą przyjmowane także w formie papierowej. – Nastawiamy się na szturm ­ – przyznaje Karolczyk. – Liczę jednak, że klientów nie będzie tak dużo.

Karolczyk przypomina, że w 2016 r. przeważały papierowe wnioski na 500 plus, rok później już tylko połowa została złożona w wersji papierowej, a w 2018 r. w przewadze były wnioski elektroniczne.

– Zatelefonowaliśmy do 9 tysięcy klientów, którzy rok temu złożyli papierowe wnioski, by ich umówić na wizytę. Okazało się, że wszyscy składają je elektronicznie – mówi Karolczyk. I apeluje: – Osoby, które chcą osobiście złożyć wniosek, zachęcamy do
zarezerwowania terminu wizyty, by uniknąć stania w kolejce. Do tej pory umówiliśmy 2,5 tysiąca klientów.

Wizytę w PCŚ można umówić telefonicznie (61 646 33 44) lub przez internet (www.pcs-ponzna.pl).

Od 1 sierpnia wnioski będą przyjmowane także w formie papierowej. PCŚ uruchomi dodatkowe punkty, wydłuży godziny pracy Działu Obsługi Klienta, który będzie czynny także w soboty.

ZOBACZ TEŻ:

Główny Urząd Statystyczny udostępnia na swojej stronie internetowej dane m. in. na temat średnich wynagrodzeń, które otrzymują Wielkopolanie. Sprawdziliśmy, w których dziesięciu powiatach zarabia się najmniej. Sprawdź gdzie pensje w Wielkopolsce są najniższe.Przejdź do następnego slajdu ---->

10 powiatów w Wielkopolsce gdzie zarabia się najmniej. Tutaj...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski