Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60 poznańskich naukowców zaprotestowało przeciw decyzji Rady Miasta Poznania. „Cenzura badań i poglądów jest cechą działań totalitarnych”

Redakcja
Poznańskie środowisko naukowe wystosowało list otwarty do Rady Miasta Poznania
Poznańskie środowisko naukowe wystosowało list otwarty do Rady Miasta Poznania Waldemar Wylegalski/archiwum
Sześćdziesięciu przedstawicieli poznańskiego środowiska naukowego zaprotestowało – w liście otwartym – przeciw decyzji Rady Miasta Poznania, która wcześniej, głosami radnych Koalicji Obywatelskiej, odmówiła uhonorowania prof. Jacka Kowalskiego, pisarza, pieśniarza i historyka sztuki, tytułem „zasłużonego dla miasta Poznania”. Kandydatura prof. Kowalskiego miała pozytywną rekomendację miejskiej Komisji Kultury i Nauki, przeciw lobbowali aktywiści LGBT z grupy Stonewall.

„Z ubolewaniem przyjęliśmy wiadomość o nieprzyznaniu przez Radę Miasta wyróżnienia „zasłużony dla miasta Poznania”, prof. dr hab. Jackowi Kowalskiemu. Jako mieszkańcy Poznania i Wielkopolski, przedstawiciele środowiska akademickiego – odbieramy ten werdykt Rady jako niesprawiedliwy i krzywdzący. Nasz sprzeciw budzą w szczególności zarzuty wobec prof. Jacka Kowalskiego stawiane przez oponentów wyróżnienia podczas posiedzenia Komisji kultury i nauki i sesji Rady Miasta, kwestionujące prawo do wolności badań i publikacji ich wyników” – czytamy w liście otwartym środowiska naukowego kierowanym do poznańskiej Rady Miasta.

Pod pismem, do którego dotarł „Głos Wielkopolski” podpisało się sześćdziesięciu przedstawicieli poznańskiego świata nauki. Są wśród nich m.in : dr hab. med. Szczepan Cofta, naczelny lekarz Szpitala imienia Heliodora Święcickiego w Poznaniu, dr.n. med. Halina Bogusz z Uniwersytetu Medycznego im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prof. Jacek Błażewicz z Politechniki Poznańskiej, ks. Prof. Paweł Bortkiewicz z poznańskiego UAM, prof. Mariusz Bryl z UAM, prof. Marcin Ziółek z UAM, dr hab. Małgorzata Wojtowska z UAM, prof. Kazimierz Świrydowicz z UAM, prof. Wojciech Rypniewski z Polskiej Akademii Nauk, prof. Stanisław Mikołajczak z UAM, prof. Aleksander Małecki z UAM, prof. Jan Paradysz z Uniwersytetu Ekonomicznego, dr Henryk Krzyżanowski z UAM, prof. Barbara Judkowiak z UAM, dr hab. Barbara Dmochowska z Akademii Muzycznej, prof. Stanisław Czekalski z Uniwersytetu Medycznego, prof. Zdzisław Kołaczkowski z PWSZ w Lesznie i prof. Jan Kołodziej z ANS w Pile.

Profesor Jacek Kowalski, pisarz i historyk sztuki był jedną z osób nominowanych do tytułu „Zasłużony dla miasta Poznania”. W uzasadnieniu podpisanym przez Grzegorza Ganowicza (PO), przewodniczącego Rady Miasta Poznania podkreślono, że prof. Kowalski jest autorem kilkudziesięciu książek popularnonaukowych i naukowych poświęconych sztuce, historii, kulturze i literaturze dawnej Polski oraz dawnej Francji. Jego kandydatura miała też pozytywną rekomendację Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania.

Przeciw uznaniu prof. Kowalskiego za zasłużonego dla miasta Poznania protestowali aktywiści LGBT z radykalnej grupy Stonewall oraz lokalny dodatek „Gazety Wyborczej”. Powód? Profesor Kowalski krytycznie oceniał tzw. Czarne Marsze środowisk domagających się liberalizacji ustawy aborcyjnej, krytycznie oceniał też organizowane przez środowiska LGBT „parady równości”.

7 czerwca Rada Miasta Poznania głosami radnych Koalicji Obywatelskiej odrzuciła wniosek o uhonorowanie prof. Jacka Kowalskiego.

„Wiemy z historii, że cenzura badań i poglądów jest cechą działań totalitarnych i nigdy nie prowadziła do rozwoju nauki i kultury. Różnorodność poglądów i wielość przekonań jest bogactwem społeczeństwa, które je dopuszcza, jest niezbywalną cechą środowisk intelektualnych i akademickich, bez której giną one lub wyrodnieją” – napisali poznańscy naukowcy w liście do Rady Miasta Poznania.

Zaapelowali też do poznańskich radnych o „nieuleganie kampaniom medialnym i lobbingowi ideologii, które zaostrzają istniejące już podziały społeczne”.

W środę, 29 czerwca w Sali Ziemi na MTP odbyła się Uroczysta sesja Rady Miasta. Data jest nieprzypadkowa, bo tego dnia obchodzony jest dzień patronów Poznania – świętych Piotra i Pawła. Zgodnie z wieloletnią tradycją wręczono najwybitniejszym poznaniakom nagrody: naukowe, artystyczne i sportowe oraz wyróżnienia honorowe Miasta Poznania.

Wybitni sportowcy, naukowcy i artyści z Poznania nagrodzeni ...

Co roku m.in. posłowie zobowiązani są do złożenia oświadczeń majątkowych, które następnie publikowane są na stronie Sejmu. Postanowiliśmy przyjrzeć się oświadczeniom posłów z Wielkopolski. Sprawdź, co posiadają i ile zarabiają wielkopolscy posłowie i posłanki --->

Oświadczenia majątkowe posłów z Wielkopolski. Ile zarabiają ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski