90 milionów złotych - tyle wielkopolski NFZ przeznaczył na walkę z koronawirusem

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
- Na szpitale covidowe, pacjentów i laboratoria wydaliśmy łącznie 90 mln zł. To są pieniądze dla wszystkich szpitali, także tych, które mają dedykowane oddziały zakaźne, jak również dla transportu i laboratoriów - wyjaśnia Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ.
- Na szpitale covidowe, pacjentów i laboratoria wydaliśmy łącznie 90 mln zł. To są pieniądze dla wszystkich szpitali, także tych, które mają dedykowane oddziały zakaźne, jak również dla transportu i laboratoriów - wyjaśnia Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ. Grzegorz Dembinski
Udostępnij:
Wielkopolski Narodowy Fundusz Zdrowia podsumował finansowanie placówek medycznych walczących z koronawirusem. Od marca do czerwca na ten cel przeznaczył 90 milionów złotych. Jak w tym okresie wyglądało leczenie osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 i z podejrzeniem zakażenia w Wielkopolsce?

Pierwszym szpitalem w Wielkopolsce, który został przekształcony w placówkę jednoimienną był Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu. Ponad miesiąc później, w związku z ogniskiem zakażenia w Kaliszu, decyzją wojewody Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy również został szpitalem jednoimiennym.

Zobacz także:

Tak wygląda walka z epidemią koronawirusa z perspektywy członka personelu medycznego jednoimiennego szpitala zakaźnego w Poznaniu. Przemysław Błaszkiewicz od kwietnia dokumentuje pracę załogi m.in. Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Postanowił udostępnić nam swoje zdjęcia, by więcej osób mogło zobaczyć coś, czego nie dostrzega się będąc poza szpitalem.Przejdź do następnego zdjęcia ----->

Tak wygląda walka z koronawirusem. Pielęgniarz fotografuje c...

Jak wyglądało finansowanie szpitali jednoimiennych?

W szpitalu im. J. Strusia, jeszcze przed tym, jak został on placówką jednoimienną, opłaty za styczeń i luty wraz z ryczałtem wynosiły średnio 8,3 mln zł. W momencie przyjęcia pacjentów z Covid-19 koszty te zaczęły wzrastać.

Czytaj też: Zakażenie koronawirusem w domu seniora w Puszczykowie. Zmarła jedna z podopiecznych. 70 osób objęto kwarantanną
- W marcu było to prawie 30 mln zł, w kwietniu - 34,5 mln zł, a oszacowane wartości za maj i czerwiec to odpowiednio: prawie 22 mln zł oraz 22,3 mln zł - tłumaczą przedstawiciele wielkopolskiego NFZ.

Jeśli natomiast chodzi o szpital w Wolicy, który jest dużo mniejszą placówką niż poznański szpital zakaźny, to jego średnie finansowanie było na poziome 1,4 mln zł. Jednak już w kwietniu, kiedy placówka przez zaledwie 10 dni pełniła funkcję szpitala jednoimiennego, otrzymała prawie 1,8 mln złotych. W maju finansowanie szpitala w Wolicy wyniosło ponad 2,6 mln zł. Kwota szacowana przez NFZ za czerwiec to ponad 2 mln zł.

- Na szpitale covidowe, pacjentów i laboratoria wydaliśmy łącznie 90 mln zł. To są pieniądze dla wszystkich szpitali, także tych, które mają dedykowane oddziały zakaźne, jak również dla transportu i laboratoriów

- wyjaśnia Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ.

I dodaje: - To finansowanie ryczałtowe - według ilości łóżek, niezależnie od tego ilu pacjentów ma szpital. Niezależnie od kosztów płacimy tak, jakby było pełne obłożenie, czyli za gotowość tych placówek. Oprócz tego płacimy za pacjenta z podejrzeniem, pacjenta chorego oraz pacjenta pod respiratorem.

Jakie było obłożenie w szpitalach jednoimiennych w Wielkopolsce?

Z początku oba szpitale zapewniały łącznie 660 łóżek (540 w Poznaniu i 120 w Wolicy) dla pacjentów z zakażeniem i jego podejrzeniem.

Zobacz też: Koronawirus w pociągu PKP Intercity z Bielska-Białej do Gdańska. Sanepid szuka pasażerów

- Jeszcze 1 maja w Szpitalu im. J. Strusia w Poznaniu hospitalizowanych było 181 pacjentów (co stanowi 27 proc. wszystkich dostępnych łóżek w obu szpitalach), a w szpitalu w Wolicy przebywało 41 pacjentów (6 proc. dostępnych łóżek) - podsumowują przedstawiciele wielkopolskiego NFZ.

I dodają: - Największe obłożenie zanotowano w Wolicy 10 maja, kiedy przebywało tam 82 pacjentów. Na oddziałach w "Strusiu" leczonych było w tym dniu 157 osób.

Następnie liczba hospitalizacji w szpitalach malała. W związku z tym podjęto decyzję o zmniejszeniu liczby łóżek w poznańskim szpitalu. 1 czerwca szpital ten dysponował 406 łóżkami, co wraz z działającym jeszcze wtedy szpitalem jednoimiennym w Wolicy dawało łączną liczbę 526 łóżek.

- W połowie czerwca hospitalizowanych było łącznie 112 pacjentów: 85 w "Strusiu" i 27 w Wolicy

- tłumaczą przedstawiciele NFZ.

Na początku czerwca wojewoda wielkopolski wydał polecenie, by wraz z dniem 30 czerwca placówka z Wolicy przestała pełnić funkcję jednoprofilowego szpitala zakaźnego.

- W poniedziałek, 22 czerwca, odbył się transport chorych, którzy wymagali jeszcze hospitalizacji,z Wolicy do szpitala im. J. Strusia. Była to niewielka, ośmioosobowa grupa pacjentów, w stabilnym stanie. Zostali oni przetransportowani transportem medycznym do szpitala i. J. Strusia, gdzie obecnie kontynuowana jest ich hospitalizacja - wyjaśnia dr Luiza Maria Korol, pełnomocnik wojewody ds. transportu osób z COVID-19.

Z kolei Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski dodaje:

- W mojej ocenie szpital w Wolicy spełnił swoją rolę i w sytuacji najbardziej kryzysowej dla regionu pozwolił uratować życie i zdrowie wielu osób.

Kto teraz zadba o pacjentów zakażonych koronawirusem?

W Wielkopolsce, oprócz jednoprofilowego szpitala zakaźnego w Poznaniu, nadal funkcjonują oddziały zakaźne: w Szpitalu Wojewódzkim w Koninie pomoc znajdą dorośli, w a w Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera - dzieci.

Sprawdź również: Koronawirus na weselu w Sierakowie. Pierwszy taki przypadek w Wielkopolsce

Dodatkowo Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny przy ul. Polnej w Poznaniu dysponuje 9-łóżkowym oddziałem położniczym i oddziałem noworodkowym, w których zapewnione jest leczenie i zapobieganie zakażeniom koronawirusem. Podobnie jest na oddziale psychiatrycznym HCP, który dysponuje 13 łóżkami oraz ze stacją dializ w Szamotułach.

- Jesteśmy w Wielkopolsce dobrze zabezpieczeni na ten moment, ale również dobrze przygotowani gdyby liczba chorych wzrosła

– podkreśla Agnieszka Pachciarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie