Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"A to Polska właśnie", czyli Śląsk zatańczy w Poznaniu

Marek Zaradniak
Zespół Pieśni  i Tańca Śląsk  tańczy już ponad 60 lat. W czwartek zatańczy w Sali Ziemi MTP. W programie nie tylko folklor śląski
Zespół Pieśni i Tańca Śląsk tańczy już ponad 60 lat. W czwartek zatańczy w Sali Ziemi MTP. W programie nie tylko folklor śląski Archiwum Zespołu Śłąsk
W czwartek w Sali Ziemi zobaczymy Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

To już w czwartek w Hali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich z programem "A to Polska właśnie" wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Pretekstem zorganizowania koncertu jest 25. Edycja Tour Salonu. Po raz ostatni Śląsk w pełnym swym składzie występował na MTP od 20 do 22 kwietnia 1963 roku w nieistniejącej już dziś hali nr 16, a więc 51 lat temu. W mniejszych składach tańczył i śpiewał podczas targów Tour Salon w roku 2012 i 2013.

Natomiast po raz ostatni w Poznaniu w swym pełnym składzie Śląsk wystąpił w Arenie 18 maja 2012 roku. Oklaskiwało go wtedy około 4 tys. widzów.

Zespół Pieśni i Śląsk powstał 1 lipca 1953 roku, a jego założycielami byli wspomniany już kompozytor, dyrygent, literat i pedagog Stanisław Hadyna (1919-1999) oraz choreografka Elwira Kamińska (1912-1983). Kompozycje Stanisława Hady-ny i jego opracowania muzyczne motywów ludowych takich jak "Karolinka", "Od Siewierza" czy "Hej tam w dolinie" stanowiące o oryginalnej "hadyno-wskiej" stylistyce stały się trwałym elementem narodowej kultury. Również tańce ułożone przez Elwirę Kamińską takie jak chodzony, trojak czy krakowiak stanowią dziś swoisty kanon gatunku.

Działalność Śląska to unikatowy przykład harmonii pomiędzy indywidualną wizją twórcy, a jej scenicznym urzeczywistnieniem przez wielki skład wykonawczy.

Aktualnie zespół tworzy około 120 osób - chór, balet, orkiestra i pedagodzy opiekujący się artystami. Rocznie Śląsk daje około 120 koncertów, a od początku swego istnienia dał ponad 8 tys. koncertów. Oklaskiwało go 25 milionów widzów w 44 krajach na pięciu kontynentach. W tym roku w marcu i kwietniu Śląsk dał 26 koncertów we Francji. 28 kwietnia, w dzień po kanonizacji Jana Pawła II wystąpił na wspólnym z Mazowszem koncertem w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. W sierpniu w ramach projektu "Polsko-Norweskie Ludowe Inspiracje Taneczne" występował w Norwegii. W planach na przyszły rok są koncerty w USA, w Niemczech i w Brazylii.

W repertuarze zespołu znajduje się kilkanaście różnych form artystycznych od wielkich widowisk folklorystycznych po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej.

Od 2005 roku przy zespole działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej doskonalące wśród dzieci, młodzieży i nauczycieli wiedzę o bogactwie artystycznym regionu. Pod jego auspicjami organizowane są: Letnia Szkoła Artystyczna, w ramach której można uczyć się m.in. tańców narodowych i ludowych, Przegląd Piosenki Dziecięcej im. Adolfa Dygacza "Śląskie Śpiewanie" oraz Międzynarodowy Konkurs Muzyki i Pieśni im. Stanisława Hadyny.

Dorobek fonograficzny zespołu to m.in. dwanaście płyt wydanych w serii "Złota kolekcja Śląska". Rozeszły się one w nakładach, które sprawiły, że zespół otrzymał pięć "Złotych płyt" i jedną "Platynową płytę". Uhonorowano nią w roku 2008 album "Karolinka".

Śląsk
Sala Ziemi, Poznań (ul. Głogowska 14), 23 października, godzina 18, bilety: 45 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski