MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Amerykańscy pisarze przyjadą do Poznania! Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uruchamia program Fulbright Writer-in-Residence

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Dzięki umowie amerykańscy pisarze, stypendyści programu, będą prowadzić zajęcia ze studentami specjalności artystycznoliterackiej na kierunku filologia polska oraz na kierunku sztuka pisania na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. Wezmą także udział w wykładach otwartych i dyskusjach panelowych oraz w Festiwalu Fabuły 2026.
Dzięki umowie amerykańscy pisarze, stypendyści programu, będą prowadzić zajęcia ze studentami specjalności artystycznoliterackiej na kierunku filologia polska oraz na kierunku sztuka pisania na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. Wezmą także udział w wykładach otwartych i dyskusjach panelowych oraz w Festiwalu Fabuły 2026. Martyna Płaczek/UAM
Uniwersytet im Adama Mickiewicza w Poznaniu przystąpił do programu Fulbright Writer-in-Residence at AMU. W jego ramach amerykańscy pisarze przyjadą do Poznania na semestr wiosenny 2025/26. Stypendyści będą prowadzić zajęcia dla studentów, uczestniczyć w wykładach i festiwalach literackich. Inicjatywa ta jest współfinansowana przez UAM i komisję Fulbrighta, a o selekcji kandydatów decyduje komisja.

Amerykańscy pisarze przyjadą do Poznania

Program został oficjalnie ogłoszony 10 czerwca, kiedy to prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM, oraz Justyna Janiszewska, dyrektorka wykonawcza polsko-amerykańskiej komisji Fulbrighta, podpisały umowę o współpracy. Rektorka UAM podkreśliła znaczenie tego przedsięwzięcia dla uczelni, wskazując na jego rolę w rozwijaniu humanistycznego wymiaru edukacji.

- To wspaniała okazja dla naszej społeczności akademickiej oraz mieszkańców Poznania do dialogu z wybitnymi amerykańskimi twórcami - mówiła prof. Kaniewska.

Justyna Janiszewska z komisji Fulbrighta zaznaczyła, że projekt ten idealnie wpisuje się w misję komisji, która polega na wymianie kulturalnej i akademickiej między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

- Mamy nadzieję, że każdego roku będziemy mogli zapraszać wyjątkowych pisarzy, którzy będą reprezentować amerykańską kulturę twórczą - wyjaśniła.

Uniwersytet Adama Mickiewicza uruchamia nowy program

W uroczystym podpisaniu umowy wzięła również udział Monica Damberg-Ott, zastępca attaché kulturalnego ambasady USA w Polsce, która podkreśliła długą historię współpracy między UAM a programem Fulbrighta.

Dr Krzysztof Hofmann, dyrektor Centrum Afirmacji Literatury, które będzie zarządzać programem, wyraził wdzięczność za wsparcie i zaangażowanie w realizację projektu.

- To pokazuje, jak wielkie znaczenie ma literatura i sztuka pisania w naszym życiu - stwierdził.

Fulbright Writer-in-Residence at AMU to program zapraszający amerykańskich pisarzy do Poznania na semestr wiosenny 2025/26. Stypendyści będą prowadzić zajęcia dla studentów, uczestniczyć w wykładach i festiwalach literackich. Inicjatywa ta jest współfinansowana przez UAM i komisję Fulbrighta, a o selekcji kandydatów decyduje komisja.

Centrum Afirmacji Literatury, które rozpoczęło działalność 1 grudnia 2023 roku, odpowiada za koordynację programu. Centrum skupia się na interdyscyplinarnych badaniach w dziedzinie literatury, sztuki pisania i dyplomacji kulturalnej, tworząc platformę dla rozwoju i promocji literatury.

Kandydaci mogą już wziąć udział w rekrutacji na studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Do wyboru mają wiele różnorodnych kierunków.  Sprawdź naszą galerię ---->

Rekrutacja na UAM: oto nietypowe kierunki, które można studi...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski