Artbud IV liga: Weekend przełamań i ważne zwycięstwo Unii Swarzędz w hicie 13. kolejki

Jakub Kowalski
Mikołaj Rakowski potrzebował zaledwie 30 sekund, by umieścić piłkę w siatce Centry Ostrów Wielkopolski. 19-latek był jednym z najlepszych zawodników hitowego starcia 13. kolejki Artbud IV ligi. Jan Piechota/Unia Swarzędz
W weekend na boiskach Artbud IV ligi padło aż 35 bramek. Festiwal strzelecki urządzili sobie zawodnicy Warty Międzychód, którzy po sześciu kolejkach bez wygranej, w końcu mogą dopisać na swoim koncie komplet punktów. Do ważnego przełamania doszło w Kępnie, gdzie Polonia Marcinki ograła ostatni w tabeli, Górnik Konin. Dla gospodarzy było to pierwsze zwycięstwo w lidze od... 14 sierpnia! Najwięcej emocji wywołało jednak hitowe starcie tej serii gier - Centra Ostrów Wielkopolski podejmowała Unię Swarzędz.

Starcie lidera z wiceliderem tabeli zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie. W Ostrowie Wielkopolskim spotkały się dwa zespoły z niesamowitymi seriami w tym sezonie. Centra po 12 kolejkach pozostawała niepokonana na własnym stadionie, zaś Unia Swarzędz to najlepiej grająca drużyna na wyjazdach. Od samego początku to goście ruszyli odważnie do ataku i potrzebowali zaledwie 30 sekund, by umieścić piłkę w siatce rywali. Po indywidualnej akcji ładnym uderzeniem popisał się wypożyczony z Warty Poznań, Mikołaj Rakowski.

Unici mogli zdobyć w pierwszej połowie przynajmniej dwie bramki, które poniekąd zamknęłyby to spotkanie. Najpierw w sytuacji sam na sam z pustą bramką, przestrzelił Jan Paczyński, a następnie w poprzeczkę uderzył Igor Jurga. Po zmianie stron cały czas przeważali przyjezdni i dopięli swego w 53. minucie, gdy Tomasz Neumann wykończył akcję po efektownym strzale wspomnianego Jurgi.

Gdy wydawało się, że Unia ma mecz pod kontrolą, do głosu doszli gospodarze, którzy w 68. minucie złapali kontakt za sprawą Jakuba Kłobuska. Było to jednak jedyne, na co mogli sobie pozwolić gracze Centry w tym spotkaniu. Po dziesięciu minutach z 8. gola w sezonie mógł cieszyć się Mikołaj Panowicz, który umiejętnie uderzył piłkę po dośrodkowaniu Paczyńskiego. Wynik ustalił Adrian Chopcia.

Centra Ostrów Wielkopolski - Unia Swarzędz 1:4
Bramki: 68. Kłobusek - 1. Rakowski, 53. Neumann, 78. Panowicz, 82. Chopcia

Sporo bramek mogli obejrzeć kibice w Międzychodzie. Warta w zeszłym sezonie do samego końca walczyła o awans na boiska III-ligi, ale w tym sezonie zdecydowanie rozczarowuje. Przed spotkaniem z Huraganem Pobiedziska, biało-niebiescy nie potrafili wywalczyć zwycięstwa w sześciu ostatnich spotkaniach. Do sobotniego pojedynku podeszli zdeterminowani i od początku narzucili swój styl gry.

Już w 8. minucie na listę strzelców wpisał się najskuteczniejszy w szeregach Warty, Mateusz Wzięch. 19-latek nie poprzestał na jednym golu i kilkanaście minut później ponownie umieścił piłkę w siatce, zaznaczając przewagę swojego zespołu. Goście zdołali odpowiedzieć szybko trafieniem Pawła Piceluka, ale jak się później okazało, był to jedyny pozytywny akcent z ich strony w tym meczu.

Kluczowym momentem w całym spotkaniu był doliczony czas gry pierwszej połowy. Gdy wydawało się, że obie drużyny zejdą do szatni przy wyniku 2:1, gospodarze skutecznie wykonali rzut rożny i zmieścili piłkę w siatce Huraganistów. W drugiej odsłonie meczu czerwono-czarni byli już całkowicie bezradni i pozwolili sobie strzelić kolejne dwa gole. Hat-tricka skompletował Wzięch, który ma już na swoim koncie aż 9 bramek w tym sezonie.

Warta Międzychód - Huragan Pobiedziska 5:1
Bramki: 8., 30., 56. Wzięch, 45. Bierka, 51. Smolarek - 34. Piceluk

O wiele dłużej od Warty Międzychód, na przełamanie czekali zawodnicy Polonii 1908 Marcinki Kępno. Podopieczni trenera Adriana Kurzawy zmierzyli się na własnym stadionie z outsiderem ligi, Górnikiem Konin. Gospodarze przystąpili do meczu w nieco osłabionym składzie z powodu kartek i urazów. Spotkanie rozpoczęło się z delikatnym opóźnieniem, ze względu na protesty piłkarzy Górnika, którzy nie są zadowoleni z sytuacji w klubie.

W pierwszej połowie nie wydarzyło się zbyt wiele i z pewnością wprowadziło to nieco więcej nerwowości w sztabach obu drużyn, którym bardzo zależy na zdobywaniu punktów i wydostaniu się ze strefy spadkowej. Po zmianie stron Polonia zaatakowała odważniej i to przyniosło oczekiwane rezultaty. W 52. minucie prowadzenie zespołowi dał Filip Latusek. Ten sam zawodnik zamknął mecz na nieco ponad kwadrans przed końcem pojedynku i sprawił, że drużyna z Kępna wywalczyła pierwsze zwycięstwo w lidze od 3. kolejki, gdy w wyjazdowym starciu ograła Koronę Piaski.

Wilki Wilczyn - Victoria Września 0:1

10 najładniejszych i najlepiej zlokalizowanych stadionów pił...

Tylko w ostatnich dwóch sezonach Lech Poznań zarobił około 20 milionów euro na swoich wychowankach. To w niektórych okienkach przekładało się również na kwoty, za które Kolejorz pozyskiwał nowych zawodników. Bywa, że poznaniacy chętnie sięgają do kieszeni i są jedną z drużyn, które wydają najwięcej w naszej lidze. Zobacz w galerii najdroższe transfery niebiesko-białych w historii klubu. Podane kwoty są przybliżone.Zobacz najdroższe transfery niebiesko-białych w historii klubu ---->

10 najdroższych transferów w historii Lecha Poznań. To na ty...