Asy Bezpieczeństwa: Młodzieżowe Drużyny Strażackie to przyszłość pożarnictwa

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Żdżary mogą się pochwalić najlepszą w Polsce żeńską Młodzieżową Drużyną Pożarniczą. SMS o treści MDSW.3
Żdżary mogą się pochwalić najlepszą w Polsce żeńską Młodzieżową Drużyną Pożarniczą. SMS o treści MDSW.3
Udostępnij:
Trwa plebiscyt Asy Bezpieczeństwa. W nim wybieramy najlepszego dzielnicowego i strażaka. Głosować można także na Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Tym na co dzień potrzebne jest wsparcie i sprzęt.

Co jest przyszłością działalności Ochotniczych Straży Pożarnych? Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. To tutaj kształcą się młodzi adepci, którzy później mogą ratować życie, chronić mienie. W plebiscycie Asy Bezpieczeństwa, w którym nasi czytelnicy wyróżniają i nagradzają najlepszych strażaków, chcemy także uhonorować Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze.

– Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze kształcą wśród młodych osób odpowiednie postawy. Uczą także szacunku. To nasza przyszłość. A mamy się czym pochwalić. Drużyny z Wielkopolski są najlepsze w całej Polsce – mówi druh Andrzej Jankowski, dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Poznaniu.

MDP stanowią nieodzowny element każdej jednostki, promując ją także podczas zawodów pożarniczych, sportowych, na imprezach masowych. – Nasza drużyna składa się z samych dziewczyn, które już dwukrotnie zdobyły tytuł Mistrza Polski, a teraz mają szansę powalczyć o podium na arenie europejskiej w Olimpiadzie Strażackiej – opowiada Michał Chachuła, trener MDP Żdżary, która prowadzi w naszym plebiscycie (SMS o treści MDSW.3).

Do Młodzieżowej Drużyny przynależy tam 13 dziewczyn w wieku od 10 do 16 lat. – Nasza grupa powstała w 2011 roku i głównie zajmuje się sportem. Sam należałem do MDP, więc postanowiłem taką założyć i poprowadzić ją w naszej miejscowości. Zwłaszcza, że nie ma u nas ani klubu sportowego, ani zajęć dodatkowych, wszystko skupiono jest wokół OSP. A że więcej u nas dziewczyn, to postanowiliśmy założyć grupę żeńską – dodaje.

Inaczej sytuacja wygląda w mieście, gdzie także działają przy OSP Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. – Nasza grupa działa od 1996 roku. Tworzy ją 67 członków w wieku od 5 do 18 lat – opowiada Tomasz Barański, prezes OSP Kłodawa, którego Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zajmuje drugie miejsce (SMS o treści MDSW.26) w plebiscycie. – Chcemy, by ci młodzi, pełni zapału ludzie poznali tajniki pracy strażackiej, poczuli ją na własnej skórze, dlatego często przeprowadzamy symulacje akcji.
A co przyciąga młodych do jednostki? – Mundur – mówi Barański.– No i możliwość samorealizacji, rozwijania pasji. Wielu członków MPD staje się bowiem prawdziwymi strażakami.

Plebiscyt Asy Bezpieczeństwa to dla MDP nie tylko okazja do rywalizacji. Rywalizują też o cenne nagrody.
Najlepsi z najlepszych, których wyłoni kończące się 4 maja głosowanie, otrzymają:

  • puchar
  • pamiątkowy dyplom
  • jednodniowe spotkanie integracyjne dla 15 osób na Zielonym Poligonie pod Poznaniem o wartości 6000 zł brutto (w programie między innymi zawody paintballa, biegi na orientację, strzelanie z łuku i wiatrówki, bieg komandosa, wojskowe posiłki)
  • zaproszenie na Wojewódzki Dzień Strażaka 2017 w Krotoszynie.

za zajęcie II MIEJSCA

  • jednodniowe spotkanie integracyjne dla 15 osób na Zielonym Poligonie pod Poznaniem o wartości 6000 zł brutto
  • zaproszenie na Wojewódzki Dzień Strażaka 2017 w Krotoszynie.

za zajęcie III MIEJSCA

  • jednodniowe spotkanie integracyjne dla 15 osób na Zielonym Poligonie pod Poznaniem o wartości 6000 zł brutto
  • zaproszenie na Wojewódzki Dzień Strażaka 2017 w Krotoszynie

.

Asy Bezpieczeństwa: Młodzieżowe Drużyny Strażackie to przyszłość pożarnictwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Głos Wielkopolski