Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bambrzy świętowali nie tylko na Starym Rynku. 10-lecie Muzeum Bamberskiego

Marek Zaradniak
W sobotę po raz osiemnasty obchodzono w Poznaniu święto bamberskie.

Przy dźwiękach marsza w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Poznania przy MPK i w upale niemal w samo południe rozpoczęło się święto bamberskie na Starym Rynku. Na pamiątkę przybycia osadników z Bambergu 294 lata temu obchodzono je już po raz osiemnasty jak zawsze w pierwszą sobotę sierpnia. Prowadzący je Jacek Hałasik i Juliusz Kubel zauważyli, że osiągnęło pełnoletność, a Bamber to dziś brzmi dumnie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:
ŚWIĘTO BAMBERSKIE W POZNANIU

Prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich Ryszard Skibiński zauważył,że jeszcze tylko 6 lat brakuje, do okrągłej trzechsetnej rocznicy przybycia do Poznania osadników z Bambergu i będzie ona obchodzona z pewnością okazale.

Tymczasem w tym roku 10-lecie istnienia obchodzi Muzeum Bambrów Poznańskich. Otwarto je 30 listopada 2003 i również 30 listopada tego roku nastąpi kulminacja obchodów jubileuszu , które rozpoczęły się właśnie w tę sobotę.

Ryszard Skibiński powiedział, że muzeum cieszy się sporym zainteresowaniem odwiedzających Poznań turystów zagranicznych. Jeśli kiedyś sporo było gości z Azji, aktualnie najczęściej zaglądają tam Niemcy. Organizowane są też spotkania dla niemieckich studentów.

– Jeśli historia Bambrów jest w Polsce mniej znana, to w Niemczech poza Bambergiem jest w ogóle nieznana - stwierdził Ryszard Skibiński. Obecny na uroczystości wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser zauważył, że dzieje Bambrów pokazują jak piękna jest historia miasta i jak potężny był Poznań w dawnych latach. Przyciągał ludzi szukających lepszego życia, którzy szybo stawali sie rdzennymi Polakami.

Będący pierwszy raz na świecie bamberskim nowy proboszcz poznańskiej parafii farnej ksiądz Mateusz Misiak zauważył, że w kronikach swej poprzedniej parafii św. Rocha mógł przeczytać, że budowały ją bamberskie rodziny Rothów czy Hopplów.
Tradycyjnie podczas święta można było spotkać Bamberki w barwnych strojach. Jak co roku odczytano też kontrakt zawarty pomiędzy osadnikami z Bambergu, a władzami Poznania, a kulminacyjnym momentem uroczystości na Starym Rynku była dekoracja figurki Bamberki girlandą.

Wkrótce potem rozpoczął się festyn na terenie Muzeum Bambrów Poznańskich. Były konkursy gwary poznańskiej oraz gry w zośkę i w sztekla, a także dużo dobrej muzyki w wykonaniu zespołów Dixie Company i Koźlary. Kto chciał mógł wzmocnić się specjałami kuchni poznańskiej przygotowanymi przez Adama Nowaka. Można też było nabyć kalendarze bamberskie na rok 2014.

Pierwsi osadnicy z okolic Bambergu przybyli w 1719 roku na zaproszenie ówczesnych władz Poznania, aby zasiedlić i odbudować okoliczne wsie zniszczone podczas wojny północnej i zarazy. Najpierw zamieszkali w Luboniu, a w 1730 roku osiedlili się na Dębcu i Boninie, a potem na Jeżycach, Ratajach, Wildzie czy Górczynie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski