MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie podwójny przelew z ZUS dla emerytów i rencistów. Wiemy, kiedy dostaną pieniądze

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Szacuje się, że w 2023 roku minimalna emerytura, a tym samym „trzynastka”, wyniesie 1588,44 zł brutto.
Szacuje się, że w 2023 roku minimalna emerytura, a tym samym „trzynastka”, wyniesie 1588,44 zł brutto. Tomasz Hołod
W kwietniu ZUS rozpocznie wypłaty tzw. trzynastek. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą albo rentą.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.

od 16 lat

- Jak na zbawienie czekam już na „trzynastkę”. Wszystko wokół drożeje, żywność szczególnie, więc każdy grosz się przyda w domowym budżecie. Rok temu ZUS płacił to dodatkowe świadczenie w kwietniu. Jak będzie w tym roku. Czy już wiadomo ile wyniesie „trzynastka”? - dopytuje pani Marianna, Czytelniczka z pow. inowrocławskiego.-

Wypłacą z urzędu

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, odpowiada, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych w kwietniu rozpocznie wypłaty tzw. trzynastek. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą.

- Nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie trzynastki. „Trzynastka” przysługuje wszystkim, którzy na 31 marca będą mieć przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS - mówi Krystyna Michałek.

Jedna kwota dla wszystkich

Od 1 marca 2023 roku emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji. Trzynastki będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca 2023 roku.

Szacuje się, że w 2023 roku minimalna emerytura wyniesie 1588,44 zł brutto. Zatem wszyscy uprawnieni otrzymają trzynastą emeryturę w takiej samej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.
Zdarza się, że emeryt pobiera świadczenie z ZUS i KRUS albo dostaje emeryturę wraz z rentą wypadkową.

Czy w takim razie dostanie również dwie „trzynastki”?

W żadnym wypadku! W przypadku zbiegu prawa do świadczeń osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Podobnie jest z rentą rodzinną. Jeśli świadczenie pobiera kilka osób, to przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę.

Komornik „trzynastki” nie zajmie seniorowi

„Trzynastka” jest zwolniona od egzekucji komorniczych i innych potrąceń nawet, jeśli pieniądze trafią na konto. Świadczenie ma bowiem specjalny opis, dzięki któremu komornik łatwo rozpozna je w przelewach.

Dodatkowe świadczenie pieniężne oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych swoim świadczeniobiorcom wypłaca także KRUS, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, Wojskowe Biura Emerytalne i Biuro Emerytalne Służby Więziennej.

Masz pytania? Zadzwoń do eksperta ZUS

Tematom emerytalno-rentowym będą poświęcone najblizsze dyżury telefoniczne ZUS. Odpowiedzi na pytania o emerytury i renty będzie można uzyskać 18 stycznia, w godz. 9-11, pod nr tel. 56 610 93 32. Tego samego dnia w godz. 9-11 pod nr tel. 52 389 40 26 eksperci odpowiadać będą na pytania dotyczące renty socjalnej. Z kolei 18 i 19 stycznia w godz. 8-10pod nr tel. 56 450 68 55 ekspertów będzie można zapytać o zasady przeliczania emerytur i rent oraz dodatki do świadczeń emerytalno-rentowych.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Będzie podwójny przelew z ZUS dla emerytów i rencistów. Wiemy, kiedy dostaną pieniądze - Gazeta Pomorska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski