Bez szczepień nie brać do żłobka lub przedszkola! Będą...

  Bez szczepień nie brać do żłobka lub przedszkola! Będą zmiany w prawie?

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Lekarze tłumaczą, że nieliczne powikłania po szczepieniach to cena, jaką płacimy za bezpieczeństwo całego społeczeństwa

  Lekarze tłumaczą, że nieliczne powikłania po szczepieniach to cena, jaką płacimy za bezpieczeństwo całego społeczeństwa ©Piotr Warczak

  Jeżeli chcesz, aby dziecko chodziło do żłobka czy przedszkola, to musisz je wcześniej zaszczepić. Być może już wkrótce taki zapis będzie funkcjonował w polskim prawie. Dwójka wrocławian rozpoczęła zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy. Projekt ma umożliwić samorządom wprowadzenie szczepienia jako kryterium podczas rekrutacji do publicznych żłobków i przedszkoli. Obywatelski projekt ustawy przygotowali aktywista społeczny Robert Wagner i prawnik Marcin Kostka.
  Lekarze tłumaczą, że nieliczne powikłania po szczepieniach to cena, jaką płacimy za bezpieczeństwo całego społeczeństwa

  Lekarze tłumaczą, że nieliczne powikłania po szczepieniach to cena, jaką płacimy za bezpieczeństwo całego społeczeństwa ©Piotr Warczak

  - Zaniepokoiły nas ostatnie informacje o coraz większej liczbie nieszczepionych dzieci, szczególnie na odrę. Co chwilę mamy doniesienia o nowych ogniskach zapalnych tej choroby. Uważamy, że szczepienie dzieci jest dla naszego społeczeństwa bardzo ważne. Chcemy zadbać o bezpieczeństwo dzieci oraz nas samych - tłumaczy Robert Wagner. - Obecnie samorządy nie mogą wprowadzić takiego kryterium przy przyjęciu dzieci do żłobków i przedszkoli, gdyż nie pozwala na to obowiązujące prawo. Dlatego chcemy to zmienić - dodaje inicjator projektu.

  Wrocławianie muszą zebrać co najmniej 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy, aby zajęli się nim posłowie.

  Na pewno mogą liczyć na wsparcie prof. Alicji Chybickiej, posłanki Platformy Obywatelskiej i szefowej kliniki onkologii dziecięcej szpitala przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. Posłanka jest za tym, aby wprowadzić kryterium szczepienia dzieci w ramach rekrutacji do żłobków i przedszkoli.

  Prof. Chybicka podtrzymuje też swoje zdanie z końca 2016 roku, gdy w rozmowie z „Gazetą Wrocławską” jasno stwierdziła, że nieszczepione dzieci nie powinny chodzić do publicznych szkół i przedszkoli.

  Eksperci ostrzegają, że coraz liczniejsza rzesza nieszczepionych dzieci może doprowadzić do epidemii dawno niewystępujących w Polsce chorób. Taki sam problem mają inne kraje w Europie.

  Inicjatorzy akcji przypominają, że z roku na rok odsetek nieszczepionych dzieci wzrasta. Część rodziców mówi wprost, że nie zamierza szczepić swoich pociech. Boją się powikłań i nie wierzą lekarzom. Liczba rodziców-antyszczepionkowców wzrasta z miesiąca na miesiąc. W Sejmie już leży inny obywatelski projekt ustawy dotyczący szczepień, tyle że chodzi o zniesienie tego obowiązku. Został on złożony w lipcu przez członków stowarzyszenia STOP NOP.

  Antyszczepionkowcy wyliczają, że szczepionki powodują autyzm, cukrzycę i inne choroby, choć nie pokazują na swoje tezy żadnych twardych dowodów. Te opinie wzięły się z niewiarygodnych doniesień skompromitowanych później osób. Lawina jednak ruszyła i trudno ją powstrzymać.

  - We Wrocławiu i w powiecie wrocławskim nie ma na razie większych problemów z egzekwowaniem szczepień obowiązkowych. Oporni rodzice wzywani są na rozmowę do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i najczęściej dają się przekonać do wykonania szczepień u dziecka. Do tej pory nie było potrzeby występowania na drogę administracyjną i karania rodziców - komentuje Paweł Wóblewski, dyrektor wrocławskiego sanepidu.

  Jeżeli rodzice sami nie przyjdą do przychodni zaszczepić dziecko, to są do niej wzywani. Jeśli się nie pojawią, przychodnia informuje o tym powiatowego inspektora sanitarnego, a ten przekazuje informację do inspektora wojewódzkiego. Tam wyznaczony zostaje termin szczepienia. Później nakładana zostaje grzywna, a jeśli nie zostanie zapłacona, to wysyłane jest ponowne wezwanie do zapłaty. Od wszystkich decyzji można się odwołać.

  Paweł Wróblewski szczerze przyznaje, że to mało skuteczna procedura.

  - Rodzic karę zapłaci, a dziecka i tak nie zaszczepi. Lepiej przemówić do rozsądku. O wiele lepszym pomysłem jest np. uzależnienie przyjęcia dziecka do żłobka czy przedszkola od wykonania obowiązkowych szczepień. Zabezpieczy to nie tylko dzieci, które z różnych przyczyn medycznych nie mogą być szczepione, ale także samego właściciela placówki oświatowej przed stratami finansowymi z powodu konieczności czasowego jej zamknięcia w przypadku epidemii - mówi Wróblewski. Dodaje też, że w dzisiejszym świecie „olbrzymiej mobilności i otwartych granic” szczepienia są niezwykle ważne.

  - Sytuacja epidemiologiczna w krajach Europy Wschodniej, Azji, czy Afryki jest poza jakąkolwiek kontrolą, więc jedyną szansą na skuteczną obronę przed powrotem zapomnianych już epidemii są szczepienia - mówi lekarz i dyrektor sanepidu.

  Brak szczepień wśród dzieci może powodować powrót takich chorób, jak krztusiec czy odra.

  W innych krajach już istnieją sankcje dotyczące nieszczepionych dzieci. W USA nie mogą one chodzić do publicznych szkół i przedszkoli. We Włoszech nieszczepione dzieci nie były przyjmowane do przedszkoli i publicznych szkół, a rodzice musieli dodatkowo zapłacić karę w wysokości 500 euro. Uchylono jednak te przepisy pod wpływem protestu antyszczepionkowców.

  Inicjatorzy akcji będą zbierać podpisy w niedzielę (16 września) w godzinach 12-14 przy poczcie na wrocławskim Rynku.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (212)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto zapłaci za powikłania

  Dona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  O.k ja zaszczepie ale kto poniesie odpowiedzialność jak dziecko będzie chore. Nikt wam nie pomoże i nikt nie cofnie czasu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skład szczepionek

  Polel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Setki tysięcy kretyńskich wypowiedzi w tym temacie i żadna z nich nie wykazuje zainteresowania /o jakie/ szczepionki chodzi i /co one zawierają/. Bo co, to niby jakaś różnica? Ważne, że wszystkie...rozwiń całość

  Setki tysięcy kretyńskich wypowiedzi w tym temacie i żadna z nich nie wykazuje zainteresowania /o jakie/ szczepionki chodzi i /co one zawierają/. Bo co, to niby jakaś różnica? Ważne, że wszystkie szczepionki są zdrowe, bo tak mówi autorytet -- i tyle.

  Gratuluję inteligencji.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  aaa

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Mało Ci dowodów?? Głupota narodowa

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tyle wypocin i jedne mądre słowa. Pozdrawiam

  Mario (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jako ojciec

  Krzysiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 11

  Jako ojciec odpowiedzialny uwazam, ze to dobry pomysl. Dzieci nieszczepione przez glupote swoich rodzicow moga zachorowac i zarazic inne... dlaczego mamy sie na to zgadzac? Rodzice - polecam Wam...rozwiń całość

  Jako ojciec odpowiedzialny uwazam, ze to dobry pomysl. Dzieci nieszczepione przez glupote swoich rodzicow moga zachorowac i zarazic inne... dlaczego mamy sie na to zgadzac? Rodzice - polecam Wam strone www.zaszczepsiewiedza.pl mozna tam bardzo duzo sie dowiedziec o szczepieniach i o tym czy naprawde sa takie grozne zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ANTIvax

  Czego sie boisz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nie zabardzo rozumiem Twoj komentarz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brak logiki

  Matka Polka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

  Jeżeli uważasz szczepienia za skuteczne i nieszkodliwe , to dlaczego boisz się , že Twoje dziecko zaszczepione zarazi się chorobą od dziecka niezaszczepionego?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo!

  Mario (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Ciemnogród

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomysł może i dobry, ale...

  wrotka007 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Ok. Sama idea jest dobra, tylko co w sytuacji gdy z jakiegoś powodu dziecko, nie może być zaszczepione? Nie każdego stać na prywatny żłobek czy przedszkole, a żeby zapewnić odpowiednie warunki...rozwiń całość

  Ok. Sama idea jest dobra, tylko co w sytuacji gdy z jakiegoś powodu dziecko, nie może być zaszczepione? Nie każdego stać na prywatny żłobek czy przedszkole, a żeby zapewnić odpowiednie warunki dzieciom trzeba pracować. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Inny przypadek

  Marcia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Myśle ze tu wystarczy zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniu do szczepienia. Takie przypadki powinny byc rozpatrywane indywidualnie. Dziecko ani rodzic nie moze na tym cierpieć bo nie maja...rozwiń całość

  Myśle ze tu wystarczy zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniu do szczepienia. Takie przypadki powinny byc rozpatrywane indywidualnie. Dziecko ani rodzic nie moze na tym cierpieć bo nie maja wpływu na czynniki które nie pozwalają zaszczepić dziecka. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Popieram ten pomysł.

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

  Popieram ten pomysł.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ktoś tu watpi w dzialanie szczepień

  Kk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

  A czego sie boisz? Przeciez jak twoje dziecko zostalo zaszczepione to jest odporne. Chyba, ze watpisz jednak w szczepienie?!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nikt nie wątpi

  Mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  A co w sytuacji gdy dziecko ma przeciwwskazania zdrowotne do zaszczepienia a Twoje nieszczepione dziecko przyniesie do przedszkola czy żłobka jakiegoś syfa? Pomyślałeś o tym?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ktoś tu watpi w dzialanie szczepień

  Kk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

  Bardziej bym sie bala dac dziecko niezaszczepione do zaszczepionych. Slyszeliscie o chorobie poszczepiennej? Wtedy to na bank dziecko masz chore. Poza tym ty jako rodzic jestes wiekszym zagrożeniem...rozwiń całość

  Bardziej bym sie bala dac dziecko niezaszczepione do zaszczepionych. Slyszeliscie o chorobie poszczepiennej? Wtedy to na bank dziecko masz chore. Poza tym ty jako rodzic jestes wiekszym zagrożeniem dla swego dziecka bo odpornosc twoja juz dawno wygasła. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bez szczepień

  Hmmmm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

  Jak rozumiem wszystkie Panie w żłobkach i przedszkolach również będą miały uzupełnione wszystkie szczepienia? I bez problemu będą okazywały potwierdzenia od lekarza że takie szczepienia przeszły?...rozwiń całość

  Jak rozumiem wszystkie Panie w żłobkach i przedszkolach również będą miały uzupełnione wszystkie szczepienia? I bez problemu będą okazywały potwierdzenia od lekarza że takie szczepienia przeszły? Szczepionki nie działają wiecznie..zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dada

  dada (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  W wolnych chwilach sympatyzujesz z ruchami faszyzującymi?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie szczepienią

  Sylwia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 10

  W calej Europie sa dobrowolne i nie ma epidemi.jak da takie dobre to po co przymus.? Debile ci lekarze,ludzie przejrzeli na oczy a bigfarma steka jeczy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bigfarma

  Ma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  Bigfarma zaciera ręce bo będzie leczyć powikłania nieszczepionych dzieci ciemna istoto.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mm

  Obraz antyszczepionkowca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  O Waszej inteligencji świadczy język jakim się posługujecie. Usłyszą jakieś bzdury i w nie wierzą. Szkoda Wam kasy na zdrowie własnych dzieci? To przypominam że Sanepid zapewnia bezpłatne szczepionki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Litości

  Ola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Język polski błaga o szacunek.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dwiegałki Laps

  Wujek Władek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Mniam
  Biedroneczki są w kropeczki

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podatni na wirusy

  bzm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 10

  Kiedyś słyszałem zdanie bardzo doświadczonej lekarki pediatry, że dzieci, które ciężko odchorowują szczepienia to te, które ze stuprocentową pewnością zachorowałyby, gdyby nie zostały zaszczepione....rozwiń całość

  Kiedyś słyszałem zdanie bardzo doświadczonej lekarki pediatry, że dzieci, które ciężko odchorowują szczepienia to te, które ze stuprocentową pewnością zachorowałyby, gdyby nie zostały zaszczepione. Są mniej odporne, bardziej podatne. Pani doktor użyła określenia, że takie odchorowanie szczepienia to właściwie poronna, łagodna postać choroby. Jeśli ta ustawa przejdzie, to zapewne powstaną prywatne żłobki i przedszkola dla nieszczepionych dzieci. I słusznie. Ale będą to bardzo drogie placówki. I słusznie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe jak to się ma do pozostałej 3/4 dorosłego społeczeństwa, które się nie szczepi?

  mario (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 13

  Ciekawe jak to się ma do pozostałej 3/4 dorosłego społeczeństwa które się nie szczepi? Gdzie tutaj jakaś logika odpowiedzialności zbiorowej przecież wiadomo, że szczepionki działają góra 5 lat? Czy...rozwiń całość

  Ciekawe jak to się ma do pozostałej 3/4 dorosłego społeczeństwa które się nie szczepi? Gdzie tutaj jakaś logika odpowiedzialności zbiorowej przecież wiadomo, że szczepionki działają góra 5 lat? Czy tylko bezbronne dziecko, które nie umie jeszcze mówić i się obronić ma być ofiarą systemu?
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczepienia

  ank (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 10

  Do każdego szczepienia Dziecko powinno być w idealnej kondycji PSYCHOFIZYCZNEJ i nic na to się nie poradzi, bo w szczepinkach są bardzo duże dawki adiuwantów, czyli związków i pierwiastków bardzo...rozwiń całość

  Do każdego szczepienia Dziecko powinno być w idealnej kondycji PSYCHOFIZYCZNEJ i nic na to się nie poradzi, bo w szczepinkach są bardzo duże dawki adiuwantów, czyli związków i pierwiastków bardzo trujących, które uaktywniają szczepionkę.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczepionki szkodzą a ziemia jest płaska

  zet (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

  Jak się nie chcesz szczepić to po co idziesz do lekarza ? Lecz się sam lub niech cię leczą ruskie trolle internetowe.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »