Bieg 10km Szpot Swarzędz - Pobiegli dla Nikoli [ZDJĘCIA]

3. Bieg 10km Szpot Swarzędz
3. Bieg 10km Szpot Swarzędz Grzegorz Dembiński
Ponad 3 tys. osób stanęło na starcie biegu 10 km Szpot Swarzędz. Zwycięzcami zostali Kenijczyk Mark Launen Kwalia i Karolina Górna z Kalisza. Drugie miejsce zajął rodak Kwalii, Moses Kipkosgei Bowen. Nie było to sensacją, ponieważ w dwóch poprzednich edycjach biegacze z Afryki też nie mieli sobie równych.

Kwalia debiutował na trasie w Swarzędzu, ale nie jest nowicjuszem w Polsce. Kilkadziesiąt dni temu startował w maratonie w Dębnie, gdzie zajął jedenaste miejce. Z kolei Bowen był w kwietniu uczestnikiem maratonu i półmaratonu w Warszawie.
Obaj od startu dyktowali tempo biegu i niemal natychmiast oderwali się od reszty stawki. O zwycięstwie 21-latka zadecydował finisz, podczas którego dwa lata starszy od niego rodak nie był w stanie odeprzeć ataku swojego rodaka.

Co ciekawe nie padł rekord trasy, choć organizatorzy zapowiadali, że będzie on mocno zagrożony. - Profil trasy sprzyjał pobiciu rekordu, ale karty rozdawał wiatr. Gdyby nie jego silne podmuchy, jestem pewien, że Kwalia byłby w stanie pobiec o dwie minuty szybciej - przekonywał Marek Wajer, jeden z organizatotów 10 km Szpot Swarzędz.

Wśród pań triumfowała 35-letnia Karolina Górna. Zawodniczka Supermaratonu Kalisz przeżywa ostatnio drugą młodość, bo jeszcze szybciej niż w Swarzędzu pobiegła dwa miesiące temu podczas "Maniackiej Dziesiątki" w Poznaniu. Wtedy z rekordem życiowym 35.02 kaliszanka zajęła dopiero szóste miejsce.

W niedzielę wygrała niezagrożona, ponieważ Patrycję Talar z Pobiedzisk wyprzedziła o ponad dwie minuty. Trzecie miejsce zajęła Dorota Przybysz z Grodziskiego Klubu Biegacza. Górna to stała bywalczyni biegów w Wielkopolsce. Rok temu wygrała 10 km w Luboniu, a kilka miesięcy temu 15 km w Trzemesznie.
Ze swarzędzkiego rynku wystartowało ponad 3 tys. biegaczy, a metę na miejscowym stadionie osiągnęło 2947 osób (limit ukończenia biegu wynosił 90 minut).

Wyniki 10 km Szpot Swarzędz:
mężczyźni : 1. Mark Launen Kwalia (Kenia) 30.01, 2. Moses Kipgoskei Bowen (Kenia) 30.02, 3. Bartosz Majorczyk (Grodzisk Wlkp.) 32.47, 4. Paweł Tarasiuk (Poznań) 33.10, 5. Hubert Prokop (Swarzędz) 33.34, 6. Szymon Bytniewski (Swarzędz) 33.36
kobiety : 1. Karolina Górna (Supermaraton Kalisz) 36.23, 2. Patrycja Talar (Pob iedziska) 38.31, 3. Dorota Przybysz (Grodzisk Wlkp.) 40.05