Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biżuteria z PRL na wyjątkowej wystawie w Poznaniu. Można będzie ją oglądać do 9 czerwca. Zobacz zdjęcia

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Wystawa znajduje się w galerii YES przy ul. Paderewskiego 7 w Poznaniu.
Wystawa znajduje się w galerii YES przy ul. Paderewskiego 7 w Poznaniu. Robert Woźniak
Wystawa „Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz” w ekspozycji zawiera ponad 200 obiektów powstałych w latach 1945 –1989. Wernisaż odbędzie się 14 kwietnia o godz. 19, a eksponaty można będzie zobaczyć aż do 9 czerwca w galerii YES. Wstęp jest wolny.

W wystawie znajduje się około 200 przedmiotów pochodzących z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, która zaczęła je gromadzić już 25 lat temu. Powstały one w latach 1945-1989. Można będzie podziwiać je od 14 kwietnia do 9 czerwca w galerii YES, przy ulicy Paderewskiego 7 w Poznaniu.

Wystawę objął patronatem Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, a kuratorem jest dr Michał Myśliński.

- Jej gromadzenie kolekcjonerka rozpoczęła już ponad 25 lat temu, gdy sztuce użytkowej PRL nie poświęcano uwagi tak znacznej, jak czynimy to dziś, a zamysłem było tworzenie zbioru o wielowątkowym i przekrojowym charakterze, który stałby się niejako „obrazem” minionych, różnorakich dokonań projektowych i realizatorskich. Dzięki tej idei nieustannie wzbogacana kolekcja, licząca obecnie kilka tysięcy dzieł, stanowi bodajże jedyny zbiór pozwalający poznać i przedstawić historię polskiego wzornictwa biżuterii i galanterii – od lat tuż powojennych, do najnowszych. Prezentowany wybór ok. 200 dzieł, chronologicznie osadzonych w latach 1945-89, to oczywiście cząstka kolekcji, ale reprezentatywna dla polskich dokonań w zakresie sztuki złotniczej - przyznał kurator wystawy dr Michał Myśliński.

Kolekcja nie jest uporządkowana według miast i wytwórni, w których powstawały obiekty. Wystawa natomiast prezentuje jak rozwijała się biżuteria.

- Od razu odrzuciliśmy pomysł porządkowania wszystkiego miastami czy wytwórniami - mówi Michał Myśliński. - Postanowiliśmy pokazać rozwój formy. Chcieliśmy ukazać jak ta niemożność lat 40-tych, braki materiałowe, braki umiejętności powoli stają się atutem, czyli to czego nie da się ukryć należało wyeksponować. Artyści tę swoją nieumiejętność, brak technicznych możliwości przeistaczali w coraz lepsze formy - wyjaśnia dalej.

Uroczysty wernisaż odbędzie się 14 kwietnia o g. 19 w galerii YES i można będzie ją zwiedzać do 9 czerwca od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia galerii oraz w soboty w g. 11-15. Wstęp jest bezpłatny.

Przy okazji wystawy odbywać się będą też oprowadzenia po ekspozycji.

Zobacz eksponaty już teraz:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Muzyka na żywo w Poznaniu. Sprawdź w jakich miejscach odbywają się koncerty.

Chcesz posłuchać muzyki na żywo? Musisz odwiedzić te lokale ...

Obserwuj nas także na Google News

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski