Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budma 2016 - specjaliści na start

Monika Kaczyńska
Prace murarskie i tynkarskie to jedna z kategorii Turnieju Budowlanego "Złota Kielnia"
Prace murarskie i tynkarskie to jedna z kategorii Turnieju Budowlanego "Złota Kielnia" Łukasz Gdak
W czwartek w czasie targów Budma adepci zawodów budowlanych wykonywali zadania praktyczne w ramach Turnieju Budowlanego Złota Kielnia. Dorośli profesjonaliści koncentrowali się na zwiedzaniu. Na targach Budma swoje produkty prezentuje ponad 700 wystawców z kraju i zagranicy. Od pierwszego dnia ekspozycja przyciąga tłumy zwiedzających. To jednak przede wszystkim profesjonaliści - zarówno wykonawcy, jak i projektanci, a także handlowcy. Nie brakuje także zwiedzających poszukujących rozwiązań na potrzeby swoich własnych inwestycji czy remontów.

Tzw. stolarka otworowa czyli okna i drzwi to grupa produktów reprezentowana na targach chyba najliczniej. Oferta ponad stu wystawców zawiera niemal wszystko co w tej materii wymyślono. Od okien z tworzyw sztucznych, przez drewniane, alumioniowe, do  łączących różne materiały. Można oglądać okna tradycyjne i dachowe, balkonowe czy systemy zabudowy ogrodów zimowych.

Podobnie różnorodna jest oferta drzwi. Wewnętrzne, zewnętrzne, do zadań specjalnych - ogniotrwałe, z zawansowanymi systemami kontroli dostępu, przeznaczone zarówno do budownictwa mieszkaniowego, jak i obiektów użyteczności publicznej takich jak szkoły, szpitale, obiekty biurowe.

Zdjęcia z Budmy

 

Nic w tym dziwnego. - Polska jest jednym z największych producentów i eksporterów okien w Europie - mówi Janusz Komurkiewicz, prezes Związku Polskie Okna i Drzwi. - Konkurujemy z najlepszymi nie tylko ceną, ale także jakością wykonania i  technologią.

Jednak jak podkreślają wystawcy Budma 2016 to targi o zupełnie innym charakterze niż u swoich początków ćwierć wieku temu.

- Tym co daje się zauważyć jest coraz większa specjalizacja - mówi Michał Biernat, właściciel firmy budowlanej. - Kiedyś na Budmie było wszystko - od koparek po dywany. Teraz zakres tematyczny jest zdecydowanie węższy, Za to imprez targowych jest więcej.

Za miesiąc odbywają się targi Home Decor i Meble, na których będzie można zobaczyć ofertę materiałów wykończeniowych, tkanin dekoracyjnych i inne, w kwietniu w ramach targów Instalacje będzie można zapoznać się z ekspozycją Salonu Łazienek. Tam zostanie pokazana armatura, biały montaż, a także płytki ścienne i podłogowe.

Tym niemniej i na Budmie można znaleźć produkty przeznaczone do wnętrz.  Wśród nich są na przykład dekoracyjne masy ścienne San Marco.

- Jesteśmy zadowoleni z targów - mówi Andrzej Kowalski z San Marco. - Trzeba mieć jednak świadomość, że ich cel jest inny niż jeszcze kilkanaście lat temu. Budma i inne imprezy tego typu mają charakter wizerunkowy. Jesteśmy obecni na rynku niedawno, więc zależy nam na budowaniu świadomości marki wśród projektantów, wykonawców i ostatecznych odbiorców. Zainteresowanie jest spore. Najszerszą grupą odwiedzających nasze stoisko są chyba wykonawcy. Chcą być na bieżąco.

Wystawcy podkreślają, że cena powierzchni targowej na Budmie jest porównywalna do cen stoisk na targach w Monachium. To może być dla firm barierą.  - Zresztą firmy, które mają już pozycję na rynku wykorzystują obecnie inne kanały promocji - internet czy portale społecznościowe to teraz wielka siła - podkreśla Kowalski.

Targowa rzeczywistość rozminęła się z oczekiwaniami części wystawców. - Jesteśmy na Budmie po raz piąty - mówi przedstawiciel firmy Bowi, specjalizującej się w instalacjach oświetleniowych.  - Trochę jesteśmy rozczarowani. Największa grupa odwiedzających nasze stoisko to osoby indywidualne. A to jednak nie do końca nasz target. Nastawiamy się raczej na hurtowników czy deweloperów, a tych jest nieco mniej.

Zobacz też: Budma 2016: Najładniejsze hostessy z targów budowlanych

Już od kilku lat stałym elementem Budmy jest Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego.  W czwartek przez cały dzień specjaliści dyskutowali o jego różnych aspektach - ekonomicznych, prawnych, ekologicznych, projektowych i wykonawczych. 

Sporym zaintersowaniem cieszyło się także stoisko, na którym można było obejrzeć nie tylko projekty budynków energooszczędnych, ale też materiały stosowane w takim budownictwie,

- Nasza propozycja to pójście o krok dalej - mówi Tomasz Sczepański z NBN Szerwszewski.- Jeśli już budujemy energooszczędnie to wykańczajmy też naturalnie. Proponujemy przepuszczające powietrze farby, lite drewno na pdłogi, zastosowanie takich produktów jak glina.

Podkreśla, że inwestorzy indywidualni zainteresowani takimi rozwiązaniami są coraz częściej dobrze wyedukowani. Coraz częściej też gminom zależy, by budynki stawiane na użytek wspólny były przyjazne środowisku.

- W gminie Słomniki od 2009 roku buduje się pasywnie - podkreśla Sebastian Szerszewski. - Ważna jest chęć i otwartość.

Dotąd w tej liczącej 5 tysięcy mieszkańców gminie powstała pasywna hala sportowa, otwarte kilka dni temu przedszkole samorządowe. Kolejnym obiektem będzie ośrodek zdrowia.

Budowę pasywnego przedszkola ma w planach także gmina Baranowice nieopodal Cieszyna.

W czwartek na Budmie rywalizowali o Złotą Kielnię uczniowie szkół budowlanych z całego kraju. Rywalizowali w pięciu kategoriach: montaż suchej zabudowy, prace malarskie i tapeciarskie, roboty posadzkarsko-okładzinowe, prace związane z montażem instalacji sanitarnej oraz prace murarskie i tynkarskie. Jutro adepci sztuki budowlanej napiszą test z teorii. Wyniki obu części wyłonią najlepszych.

STREFA BIZNESU NA FACEBOOKU. ZOBACZ!

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski