Cudzoziemcy na niektórych kierunkach na UAM stanowią połowę przyjętych. Uczelnia: "Po raz pierwszy odnotowaliśmy tak duży wzrost"

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Jak informuje rzeczniczka prasowa, podstawowe zasady dotyczące rekrutacji na studia określa uchwała Senatu UAM z dnia 22 czerwca 2020 r. Zgodnie z nią najwyższa ocena na zagranicznej maturze jest równa 100 proc. polskiej.
Jak informuje rzeczniczka prasowa, podstawowe zasady dotyczące rekrutacji na studia określa uchwała Senatu UAM z dnia 22 czerwca 2020 r. Zgodnie z nią najwyższa ocena na zagranicznej maturze jest równa 100 proc. polskiej. Łukasz Gdak
Ponad 7 tys. osób zostało przyjętych na studia pierwszego st. i jednolite magisterskie po I turze rekrutacji na UAM. Ponad 800 osób to cudzoziemcy - najwięcej z nich pochodzi z Białorusi. Ponad połowę przyjętych na niektórych kierunkach stanowią obcokrajowcy - tak jest np. na dziennikarstwie i komunikacji społecznej oraz informatyce. Zgodnie z uchwałą Senatu UAM maksymalna ocena zagranicznego dokumentu odpowiada 100 proc. polskiej matury, a najniższa ocena - 30 proc.

Ogłoszenie list rankingowych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod koniec lipca nie przeszło bez echa. Na kilku kierunkach przeważającą część zakwalifikowanych stanowili zagraniczni studenci, pochodzący przeważnie zza wschodniej granicy. Jak pisaliśmy, nie spodobało się to polskim kandydatom, którzy nie dostali się na studia. Uczelnia zapewniła, że proces rekrutacji odbywa się zgodnie z prawem, a "UAM jest i będzie uniwersytetem dla wszystkich".

Czytaj więcej:

Zobacz też: Pocovidowa łysina

Najwięcej Białorusinów i Ukraińców na UAM

Po I turze rekrutacji przyjęto 809 cudzoziemców, co stanowi 11,4 proc. wszystkich studentów. Najwięcej z nich pochodzi z Białorusi - 480 i z Ukrainy - 156.

- Ilu cudzoziemców będzie studiować bezpłatnie, a ilu nie, takich danych jeszcze nie udało mi się uzyskać - mówi Małgorzata Rybczyńska, rzeczniczka prasowa UAM.

Najwięcej obcokrajowców na kierunkach:

  • dziennikarstwo i komunikacja społeczna - 152 przyjętych: w tym 76 cudzoziemców - 59 Białorusinów, 16 Ukraińców
  • informatyka - 112 przyjętych: w tym 56 cudzoziemców - 48 Białorusinów, 7 Ukraińców
  • zarządzanie i prawo w biznesie - 95 przyjętych: w tym 44 cudzoziemców - 33 Białorusinów, 10 Ukraińców
  • turystyka i rekreacja - 99 przyjętych: w tym 34 cudzoziemców - 25 Białorusinów, 7 Ukraińców
  • psychologia - 123 przyjętych: w tym 40 cudzoziemców - 34 Białorusinów, 5 Ukraińców
  • prawo - 184 przyjętych: w tym 20 cudzoziemców - 13 Białorusinów, 5 Ukraińców

Rekrutacja na UAM

Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska zapewniła w komunikacie, że proces rekrutacji na uczelni przebiega zgodnie z prawem, a zasady przyjęć cudzoziemców są transparentne i zostały ogłoszone przed jego rozpoczęciem.

- Nasza uczelnia nie przyjęła żadnych wyjątkowych procedur dla kandydatów pochodzących z zagranicy, wszystkich obejmują identyczne zasady przeliczania wyników matur, a także takie same warunki odpłatności w przypadku cudzoziemców, którzy podejmują studia płatne. Wszystkie informacje na ten temat przekazaliśmy, tytułem wyjaśnienia, Ministerstwu Edukacji i Nauki - podkreśliła rektor Kaniewska.

Jak informuje rzeczniczka prasowa, podstawowe zasady dotyczące rekrutacji na studia określa uchwała Senatu UAM z dnia 22 czerwca 2020 r.

- Zgodnie z uchwałą Senatu UAM w sprawie rekrutacji wyniki zagranicznego dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów wyższych w kraju wydania dokumentu przeliczane są proporcjonalnie na procenty nowej matury przy uwzględnieniu skali ocen stosowanej w kraju wydania tego dokumentu. Przy proporcjonalnym przeliczaniu stosuje się zasadę, że maksymalna ocena zagranicznego dokumentu odpowiada 100 proc. polskiej matury, a najniższa ocena pozytywna na zagranicznym dokumencie odpowiada 30 proc. polskiej matury - wyjaśnia Rybczyńska.

W świetle tego zapisu osoba, która otrzymała np. 5 z matematyki - najwyższą ocenę - na maturze zagranicznej, w rekrutacji na UAM automatycznie przypisano jej 100 proc. matury polskiej.

Zapytaliśmy, czy Senat UAM rozważał, czy przepis jest sprawiedliwy dla polskich kandydatów, którzy wyniki maturalne mają podawane w procentach i uzyskanie maksymalnej noty nie jest częste oraz czy w związku z tym uczelnia myśli o wprowadzeniu zmian w procesie.

- W tym roku po raz pierwszy odnotowaliśmy tak duży wzrost zainteresowania studiami na UAM ze strony cudzoziemców. Liczba rosła od lat, ale w tym roku było o 600 kandydatów/cudzoziemców więcej niż rok temu

- odpowiedziała Rybczyńska, rzeczniczka prasowa UAM.

Na Politechnice Poznańskiej są dwie ścieżki rekrutacyjne - jedna dotyczy Polaków i osób z obywatelstwem polskim, a druga, niezależna - obcokrajowców. Dla tych ostatnich polibuda stosuje inne limity.

Studenci z Białorusi na UAM

W związku z obecną sytuacją na Białorusi i represjami, które dotykają młodzież akademicką, UAM umożliwił bezpłatne studiowanie Białorusinom.

- Studenci relegowani z uczelni na Białorusi mają możliwość kontynuacji studiów na UAM bezpłatnie, ale to nie są kandydaci i nie ma to nic wspólnego z rekrutacją i listami przyjęć - zaznacza Rybczyńska i dodaje, że w tej chwili uczelnia nie ma takich osób.

Natomiast studenci, którzy deklarują polskie pochodzenie i ubiegają się o Kartę Polaka lub decyzję w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia, mogą złożyć wniosek o zwolnienie z opłaty obowiązującej cudzoziemców.

W Polsce obowiązuje lista szczepień, które zgodnie z prawem musi przyjąć każde dziecko. Są one darmowe, a to, kiedy i czy zaszczepiliśmy dziecko weryfikują przychodnie. Na jakie choroby trzeba się szczepić i jakie są ich objawy? Zobacz w galerii listę darmowych i obowiązkowych szczepień --------->

Obowiązkowe szczepienia: Zobacz groźne choroby, na które mus...

Sprawdź też:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie