Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarnków: Z miłości do muzyki

RED
Chór Męski "Harmonia"
Chór Męski "Harmonia"
Muzyka wśród mieszkańców Czarnkowa zawsze zajmowała ważne miejsce. A ciągłość tradycji muzycznej spoczywa w rękach - czy raczej głosach i instrumentach - Chóru Męskiego „Harmonia” oraz Czarnkowskiej Orkiestry Dętej.

Chór Męski „Harmonia”

8 grudnia 1897 roku powstała grupa śpiewacza pod nazwą Koło Śpiewackie Polskie w Czarnkowie, którego prezesem był Roman Ziętkowski. Grupa liczyła 17 mężczyzn. W 1911 roku zespół zmienił nieco strukturę i do swojego grona przyjął 33 panie (panów było 61). Jak czytamy w opracowaniu poświęconym chórowi, przygotowanym przez Miejskie Centrum Kultury, po raz pierwszy nazwa Harmonia pojawiła się w 1925 roku i szybko przylgnęła do grupy.

Po wojnie chór reaktywował się w 1947 roku i przez jedenaście lat występował pod dyrekcją Maksymiliana Kubackiego. Przerwał działalność po wyjeździe dyrygenta z Czarnkowa. W 1966 roku nastąpiła kolejna, na trzy lata, reaktywacja chóru pod dyrygenturą Józefa Holewo. Kolejna przerwa trwała aż do 1993 roku, wówczas to pieczę nad nim powierzono Michałowi Górznemu. Pierwszy koncert odbył się w amfiteatrze 7 kwietnia 1994 roku, a wystąpiło na scenie 27 śpiewaków. Od tego czasu zespół występuje systematycznie, a na swoim koncie ma około 700 koncertów.

Orkiestra Dęta

Czarnkowska Orkiestra Dęta to wizytówka miasta. W latach 1933-1939 działała jako orkiestra kolejowa, a po wyzwoleniu miasta wznowiła swoją działalność jako orkiestra strażacka, która istniała do roku 1949. Dopiero w roku 1966 z inicjatywy władz miasta oraz pracowników kultury nastąpiło reaktywowanie obecnie istniejącej orkiestry w ramach ówczesnego Powiatowego Domu Kultury. Na przestrzeni tych wszystkich lat prowadziło ją wielu kapelmistrzów. Pierwszym był Stanisław Kaba-ciński, po nim dyrygencką pałeczkę przejął Franciszek Mag-dziarz, a od 1974 roku zespołem kierował Alfred Jakubowski. Po nim batutę przejął obecny kapelmistrz Tadeusz Kurzac (od 1986 roku). Czarnkowska Orkiestra Dęta jest jedną z najbardziej aktywnych. Została laureatem licznych nagród konkursowych i przeglądów. W ro-ku 1996 otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Mimo iż przez wszystkie te lata zmieniał się skład orkiestry, jedno łączyło i łączy jej członków - miłość do muzyki. Orkiestra liczy ok. 40 muzyków, a w repertuarze ma standardy muzyki rozrywkowej, utwory marszowe, patriotyczne i religijne.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski