Pomoc nie jest jednak przeznaczona dla wszystkich uczestników poznańskich wydarzeń.
- Mogą z niej skorzystać czynni uczestnicy Powstania Czerwiec '56, znajdujący się obecnie w trudnej sytuacji materialnej, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu, represji ze strony funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa lub represji w miejscu pracy - wymienia uprawnionych do pomocy z budżetu państwa wojewoda wielkopolski Piotr Florek.
CZYTAJ TEŻ:
POZNAŃ: KOMBATANT CZERWCA '56 WYMYŚLIŁ SOBIE BIOGRAFIĘ
AGENT SB NAPISAK KSIĄŻKĘ DLA KOMBATANTÓW CZERWCA '56
Wypłata ma też dotyczyć osób, które mają szczególne zasługi w niesieniu pomocy ofiarom Powstania. Na pieniądze mogą też liczyć żyjący współmałżonkowie i rodzice nieżyjących uczestników powstania, lecz tylko jeśli ich śmierć nastąpiła w związku z udziałem w Czerwcu '56 lub represjami po jego zakończeniu.
- Bardzo cieszymy się, że znowu została przyznana dotacja, ciągle jednak ubolewam, że dodatków nie otrzymują wszyscy uczestnicy. Ci co wyszli na ulice i rozpoczęli strajk są bardzo zawiedzeni, bo nie byłoby kombatantów, gdyby nie uczestnicy. Zwiedzone są też osoby, które nie dały się złapać i zamknąć ówczesnej władzy - uważa Aleksandra Banasiak, prezes stowarzyszenia Poznański Czerwiec 1956.
Wnioski o pomoc finansową będzie można składać od drugiego kwietnia do końca miesiąca w urzędzie wojewódzkim i jego delegaturach. W następnej kolejności zweryfikuje je komisja w skład, której wchodzą prezesi stowarzyszeń kombatanckich.
Według zapowiedzi wojewody pieniądze mają trafić do kombatantów jeszcze przed 56. rocznicą. Osoby, które w poprzednich latach uzyskały pomoc wystarczy, że do wniosku dołączą zaświadczenia o zarobkach - nie muszą ponownie udowadniać, że brały udział w powstaniu.
W ubiegłym roku do podziału było również 500 tys. zł. O pieniądze ubiegało 218 osób, a wsparcie finansowe w wysokości od 650- 5 tysięcy zł otrzymało 180 kombatantów Czerwca '56. Wcześniej wypłaty maksymalne były mniejsze, lecz stwierdzono, że osobom z niskimi emeryturami należy się więcej.
- Musi nas zadowalać dotacja, bo przez cały okres dobijaliśmy się o jakąkolwiek pomoc. Udało się jeszcze za premiera Marcinkiewicza na 50 rocznicę wydębić te 500 tysięcy - przypomina Ryszard Biniak, prezes Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca "Niepokonani".
- Wiadomo, że wszyscy nie będą zadowoleni, ale jest to jednak jakaś satysfakcja dla tych ludzi, bo przez lata byli zbywani nie licząc komuny, kiedy byli dodatkowo prześladowani - dodaje prezes Biniak.
W ostatnich latach na pomoc kombatantom Czerwca '56 przeznaczono 2 mln złotych. Za każdym razem były to pieniądze przekazane z rezerwy budżetowej. Nadal brak systemowego rozwiązania, które miałoby pomóc finansowo osobom walczącym o wolność nie tylko przed półwieczem w Poznaniu, ale w roku 1970 na wybrzeżu, czy też w czerwcu 1976 roku.
Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?