Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku 2014: Szukają pomocy dla osób niepełnosprawnych

Paulina Jęczmionka
Trwa głosowanie na poznańskiego Człowieka Roku 2014. Kim są nominowani? Dr Teija Gumilar oraz Piotr Szelągowski nie są obojętni na los słabszych ludzi.

Uświadomili sobie, że ich perspektywa widzenia świata niekoniecznie jest jedyna. Że są ludzie, którzy widzą, czują, poruszają się inaczej - są niepełnosprawni. Tyle że inni często o ich perspektywie zapominają.

Dr Teija Gumilar (SMS o treści CR.7), wykładowca języka indonezyjskiego na UAM, jest doktorem architektury i wzornictwa przemysłowego, projektuje m.in. urządzenia medyczne, sanitarne i sportowe. Pewnego dnia wpadł na pomysł, by zaprojektować coś, co ułatwi codzienne życie osobom niepełnosprawnym. Najpierw jednak musiał wiedzieć co. Dlatego czytał, obserwował ludzi na ulicy, odwiedzał ośrodki medyczne w Polsce i poza jej granicami. Ale wciąż czegoś mu brakowało, więc postanowił spojrzeć na problem z perspektywy niepełnosprawnego.

CZŁOWIEK ROKU 2014. TUTAJ ZAGŁOSUJESZ NA KANDYDATÓW

- Spędziłem jeden dzień z przepaską na oczach. Bałem się, nie potrafiłem poruszać. W efekcie - nie wyszedłem z domu - wspomina Teija Gumilar. - Niepełnosprawność ma różne oblicza, ale wspólnym problemem jest przemieszczanie się. Po doświadczeniu z opaską kupiłem używany wózek.

Projektant jeździł nim przez blisko cały rok 2014. Największą barierą okazała się miejska infrastruktura, a także większość wejść i wyposażenia restauracji czy barów. Dlatego Teija Gumilar stworzył prototyp mobilatora elektrycznego, który może zastąpić wózek. Jest mniejszy, może zmieniać pozycję od stojącej do siedzącej. Teraz szuka inwestora. - Poza infrastrukturą, problemem jest także mentalność społeczna - mówi dr Gumilar. - Gdy jeździłem na wózku, wiele osób bało mi się pomóc, nie wiedziało, jak podejść i co powiedzieć. Być może i oni powinni na chwilę usiąść w wózku.

KLIKNIJ, JEŚLI CHCESZ GŁOSOWAĆ W PLEBISCYCIE CZŁOWIEK ROKU 2014 NA TEIJĘ GUMILARA

O tym, że ludzie nie zdają sobie sprawy z problemów osób niepełnosprawnych i ich rodzin mówi też Piotr Szelągowski (SMS o treści CR.32), społecznik i bloger, współtwórca filmu "Zapomnij o Kresach". Od lat wspiera Fundację im. Brata Alberta i znajdujące się pod jej opieką dzieci niepełnosprawne intelektualnie.

- Moja chęć pomagania wypływa z dobrze pojętej wiary katolickiej - mówi Piotr Szelągowski. - Do wspierania osób niepełnosprawnych zainspirował mnie podczas pierwszego spotkania ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Zapadły mi w pamięć jego słowa o tym, że woli przebywać z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, bo nie udają, są szczere.

KLIKNIJ, JEŚLI CHCESZ GŁOSOWAĆ W PLEBISCYCIE NA CZŁOWIEKA ROKU 2014 NA PIOTRA SZELĄGOWSKIEGO

Szelągowski od lat wspomaga także Polaków na Kresach. Wysyła do różnych parafii książki, zabawki, odzież. W 2014 r. jednorazowo zebrał około 200 kg darów. - Nie robię tego przez żadną organizację. Sam kontaktuję się z mieszkańcami Kresów i sam robię zbiórkę - mówi społecznik. - Stworzyłem bloga Bez Przesady po to, by pokazać, że zwykli, prości ludzie też mogą skutecznie pomagać.

Jak głosować?
Głosowanie odbywa się wyłącznie przez system SMS.
Należy wysłać SMS o treści CR.X, gdzie "X" jest numerem przypisanym do kandydata. Taką wiadomość należy wysłać pod numer telefonu 72355. Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT. Jeden SMS to jeden głos. Można wysłać dowolną ich liczbę.
Wszyscy kandydaci wraz z opisami i przypisanymi numerami znajdują się na stronie www.gloswielkopolski.pl
Tam są także na bieżąco aktualizowane wyniki. Na łamach "Głosu" będziemy je podsumowywać i opisywać nominowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski