Człowiek Roku 2015: Ich sukces narodził się w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym

Paulina Jęczmionka, Marta Danielewicz
Prof. Jacek Guliński (SMS o treści CZR.20)
Prof. Jacek Guliński (SMS o treści CZR.20)
Najpierw była nauka, potem odkrycia, dalej - wejście z nimi w świat biznesu. To „ekosystem” PPNT. Wśród nominowanych do Człowieka Roku 2015 są: mentor, ojciec parku naukowego oraz jego dziecko.

Powstały w 1995 roku Poznański Park Naukowo-Technologiczny to pierwsze takie miejsce w kraju. Miejsce, w którym spotykają się nauka, badania, innowacje, biznes. Przez 20 lat wyszło z niego wiele innowacyjnych, sprzedawanych dziś na świecie technologii. I wciąż wychodzą nowe.

W 2015 roku Park przeżywał prawdziwy rozkwit. Wielu poznaniaków dowiedziało się, czym tak naprawdę jest. Po 20 latach niesamowitych zasług prof. Bogdana Marcińca, pałeczkę i prowadzenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego przejął inny chemik prof. Jacek Guliński (wyślij SMS o treści CZR.20), który był zastępcą dyrektor od początku istnienia Parku, w latach 2008-2012 pełnił funkcję prorektora UAM, a w latach 2012 - 2014 pracował jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Naszą misją jest wspieranie biznesu i świata nauki. Tylko działając zgodnie ze strategią uwzględniającą uwarunkowania i potrzeby rynkowe, będziemy w stanie realizować tę misję w sposób efektywny - mówi prof. Jacek Guliński.

AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA NA CZŁOWIEKA ROKU 2015

Ubiegły rok był dla PPNT wyjątkowo obfity w sukcesy. Kiełkowały m.in. rozpoczęte projekty europejskie. Otwarto szereg laboratoriów i centrów badawczych, jak laboratorium fotowoltaiczne, pracownia genomowa, laboratorium nadkrytycznego CO2 czy pierwsze w Wielkopolsce Laboratorium Wyobraźni. Jak przyznaje szef Parku, dziś największym wyzwaniem jest rozwój i wyniki tych przedsięwzięć. - Priorytetem dla PPNT dziś jest budowa godziwej, rynkowej oferty usług badawczych i nie tylko. Usług specjalistycznych z otoczenia biznesu, dotyczących komercjalizacji i innowacji, transferu technologii, projektów europejskich - mówi prof. Jacek Guliński, wskazując, że chce utrzymać Park na obecnym poziomie rozwoju, ale też pójść w kierunku bardziej prorynkowym, bo jest nieunikniony.

- Profesor to nie tylko świetnie administrujący menadżer Parku, ale lider i mentor - mówi dr Rafał Witkowski (SMS o treści CZR.1), prezes wyrosłej z Parku IC Solutions. - Wspiera, promuje firmy i przyciąga osoby, które mogą być zainteresowane ich działalnością.

Także prof. Guliński nie kryje podziwu dla osiągnięć IC Solutions, czyli przede wszystkim elektronicznego długopisu IC Pen, który dzięki oprogramowaniu skanuje i zapamiętuje wszystko, co zostało nim zapisane, bada oryginalność podpisu. - Dzięki tej technologii, wykonując codzienną czynność, robimy coś więcej - mówi Rafał Witkowski. - Tworzyliśmy ją z Krzysztofem Krzywdzińskim, pracując jako adiunkci na wydziale matematyki i informatyki UAM i korzystając z dobrodziejstw PPNT, dobre dwa lata. Nasza firma i sukces naprawdę wyszły z uczelni. A my z IC Penem wyszliśmy do różnych branż, które na co dzień operują obszerną dokumentacją wymagającą odręcznych podpisów i podlegającą informatyzacji.

Pierwsza była służba zdrowia i dokumentacja medyczna pacjentów. Podpisana przez lekarza recepta od razu trafia do systemu informatycznego, nie trzeba nic przepisywać na klawiaturze. Podobnie jak przy ankietach petentów Sądu Okręgowego w Poznaniu czy zgłoszeniach krwiodawców w Katowicach.

AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA NA CZŁOWIEKA ROKU 2015

Największym sukcesem jest jednak kontrakt z OBWE na monitorowanie przebiegu wyborów powszechnych. Setki IC Penów śledziły już m.in. wybory w Kirgistanie, na Białorusi i Ukrainie. A dzięki temu produktem zainteresowały się m.in. agendy ONZ. IC Solutions jeździ więc ze swoim długopisem już nie tylko po Europie, ale i całym świecie. A zaczęło się tutaj, w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Jak głosować?
Plebiscyt „Głosu” Człowiek Roku 2015 ma dwa etapy.

Głosowanie w lokalnych (prowadzonych przez „Głos” - w Poznaniu oraz nasze tygodniki) edycjach potrwa do 31 stycznia, do godz. 23.59. Głosować należy poprzez wysłanie SMS-a na nr 72355 (koszt jednego to 2,46 zł z VAT). W treści trzeba wpisać indywidualny, przypisany do kandydata kod. Można wysłać dowolną liczbę SMS-ów.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie