Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy kobietom wygodnie w nauce?

Karolina Koziolek
Karolina Koziolek
Profesor Marta Kasprzak z Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej
Profesor Marta Kasprzak z Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej Łukasz Gdak
Tylko 29 proc. naukowców w Europie to kobiety. Polacy nie widzą w tym nic szczególnie złego. Jak to jest być kobietą naukowcem,opowiadają astrofizyk, informatyk, chemiczka i humanistka.

Od 1990 r. wzrost kobiet zajmujących się badaniami naukowymi wyniósł w Europie tylko 3 proc. Obecnie 29 proc. zajmujących się nauką to kobiety. Jak zaznaczają niektóre z naszych rozmówczyń, rzadziej zajmują stanowiska kierownicze, zdarza im się poczuć, że „są kobietami i w związku z tym nie muszą być tak ambitne”. Mówią, że płeć nie liczy się do momentu zajścia w ciążę i urodzenia dzieci. Potem na pewne obowiązki nie da się zamienić z mężem, nawet w najbardziej partnerskim związku. Zazwyczaj właśnie wtedy ich kariera traci rozpęd, ale nie zawsze tak jest, pokazują nasze bohaterki.

Kluczem jest pracowitość
Wśród 10 laureatów Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, czyli „polskiego Nobla”, których mamy w Poznaniu, jest tylko jedna kobieta. To prof. Elżbieta Frąckowiak z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej, zajmująca się kondensatorami energii. Ich zastosowanie jest ogromne. Mogą działać zarówno w zabawkach elektrycznych, jak i w autobusach na prąd. Przemysł najbardziej interesuje się jednak kondensatorami w kontekście energii odnawialnej. Najważniejszą ich cechą jest to, że są przyjazne środowisku.

Kiedy rozmawiamy, prof. Elżbieta Frąckowiak, jest właśnie w USA na konferencji naukowej. Za oceanem jest godzina 1, profesor nie odbiera. Po kilku minutach dzwoni. Prosi o wyrozumiałość, ma wystąpić na drugi dzień ze swoim referatem, który wciąż szlifuje. Po chwili rozmowy obiecuje, że postara się pisemnie odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących życia kobiety naukowca w Polsce.

Co sprawiło, że ta kobieca blondynka została uznanym technologiem chemicznym i zdominowała męski świat kondensatorów energii?

Pozostałą część artykułu znajdziesz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski