Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Przeglądzie Piosenki Poznańskiej pojawi się prawdziwy przebój?

Marek Zaradniak
”Przegląd Piosenki Poznańskiej” reżyserowała Joanna Drozda, która sięgnęła m.in. po teksty Iłłakowiczówny i Wilkanowicza
”Przegląd Piosenki Poznańskiej” reżyserowała Joanna Drozda, która sięgnęła m.in. po teksty Iłłakowiczówny i Wilkanowicza Whitesmoke
Teatr Polski w Poznaniu zaprasza w sobotę na ostatnią premierę sezonu. Będzie to „Przegląd Piosenki Poznańskiej”. Reżyseruje Joanna Drozda. Spektakl zobaczymy w plenerze, przed gmachem teatru.

Autorem muzyki jest Michał Łaszewicz. Na scenie zobaczymy Zuzannę Saporznikow, Kornelię Trawkowską, Katarzynę Węglicką, Mariusza Adamskiego,Tadeusza Falanę, Piotra Nerlewskiego i Jakuba Papugę.

Joanna Drozda tak mówi o spektaklu:
"Przygotowaliśmy spektakl o koncercie. Pojawi się w nim postać konferansjera symbolizująca ikony polskiej konferansjerki z lat 80 i 90. Tamta konferansjerka z festiwali w Opolu stanowiła dla mnie główną inspirację w stworzeniu postaci granej przez Piotra Nerlewskiego. To była piękna sztuka, która teraz praktycznie zniknęła.

Natomiast pomysł na spektakl zrodził się w głowie Macieja Nowaka, który od momentu gdy został dyrektorem Teatru Polskiego w Poznaniu niezwykle zajmuje się tożsamością lokalną . Zainicjował cykl „Poznańczycy do pieśni” związany z pieśniami Powstania Wielkopolskiego. Cały czas szuka czegoś w archiwach.

A ponieważ wcześniej zrobiłam tutaj spektakle: „Extravaganza o władzy”, „Extravaganza o miłości” i „Extravaganza Ganzgala”, zapytał mnie czy nie zaryzykowałabym i nie zajęła się taką formą jaką jest koncert. Zapaliły mi się oczy, bo to zupełnie inne wyzwanie niż normalny spektakl. Spytałam: Gdzie są te piosenki o Poznaniu ? Odpowiedział: Poszukaj.

Piosenek o Poznaniu jest bardzo mało. Dlatego postanowiliśmy napisać nowe.

Znaleźliśmy kilka świetnych utworów poetyckich i satyrycznych osadzonych w tym mieście. Dzięki muzyce Michała Łaszewicza stały się piosenkami. Jedna z nich zatytułowana „Pegaz Gulczyński” powstała do tekstu Kazimiery Iłłakowiczówny. Wykonuje ją Tadeusz Falana. Można ten utwór usłyszeć w stacjach radiowych i moim zdaniem ma on szansę stać się hitem. Dzięki temu projektowi dowiedziałam się wiele o czasach międzywojnia i kabaretach jakie wtedy w Poznaniu istniały. Stąd pojawią się teksty Romana Wilkanowicza. Mamy rzeczy wcześniejsze, ale mamy też piosenki , które już istnieją jak „Latarnik poznański”, który wygrał konkurs na piosenkę o Poznaniu ogłoszony przez „Głos Wielkopolski” pod koniec lat 50. "

„Przegląd Piosenki Poznańskiej”,
Teatr Polski,
(ul. 27 Grudnia 8/10),
30 czerwca ,1 lipca godzina 15,
wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski