18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Decyzja zapadła - to już koniec komisariatu kolejowego w Poznaniu

SAGA
Z dworca nie znikną patrole - zapewnia Roman Kuster
Z dworca nie znikną patrole - zapewnia Roman Kuster Fot. Archiwum
Wydaje się, że decyzja tym razem jest ostateczna: komisariat kolejowy na dworcu PKP Poznań Główny będzie działał tylko do końca tego miesiąca. Z dniem 1 listopada zostaje zlikwidowany. Jednak szefostwo policji zapewnia, że nie zostawi dworca bez "opieki".

Drobne kradzieże, między innymi jedzenia, mienia kolejowego, czy kieszonkowe, niszczenie rzeczy, spożywanie alkoholu. Zdarzają się bijatyki, rzadziej rozboje. Takimi właśnie sprawami najczęściej zajmują się policjanci z komisariatu kolejowego w Poznaniu. W ich ręce wpadają również poszukiwani, którzy wędrują po Polsce pociągami.

- To specyficzny teren. Tu trzeba działać błyskawicznie, bo pociągi nie czekają i sprawcy mogą odjechać - mówią policjanci o swojej pracy. Ale - choć komisariatu na peronie wkrótce już nie będzie - prawdopodobnie ciągle ta sama załoga będzie patrolowała dobrze znany sobie teren.

Próbę likwidacji komisariatu podjęto już wiosną 2011 roku. W ostatniej chwili decyzję komendanta wojewódzkiego zmienił komendant główny, argumentując, że "kolejówka" będzie potrzebna podczas mistrzostw Euro 2012. Dziś już wiadomo, że było to tylko "odroczenie wyroku". Komisariat za trzy tygodnie przestanie istnieć.

- Teraz mogę podać te same powody decyzji o likwidacji komisariatu, co wcześniej. Jednostka jest spora, zagrożenie niewielkie._Nie bez znaczenia jest, że pomieszczenia na dworcu były dzierżawione, a to rodziło koszty - mówi Krzysztof Jarosz, komendant wojewódzki policji w Poznaniu.

Teraz policjanci prewencji z "kolejówki" mają zasilić wydział zabezpieczenia miasta, który na co dzień zajmuje się patrolowaniem ulic Poznania i okolic, a kryminalni i dochodzeniowcy zostaną przeniesieni do pobliskiego komisariatu Targi (któremu zresztą - jak mówi komendant Krzysztof Jarosz - będzie podlegał teren dworca).

- Nie będzie policji na dworcu? Ale tu czasami bardzo dziwne towarzystwo się pojawia. Aż strach obok przejść - denerwuje się Joanna, która niemal codziennie dojeżdża pociągami do pracy.

Komendant miejski policji, Roman Kuster jednak uspokaja: - Policjanci będą, nie będzie tylko komisariatu - tłumaczy.
Wyjaśnia, że ostatecznie, w efekcie zmian, patroli może być nawet więcej, niż do tej pory.

- W ten rejon będą wysyłane patrole z Wydziału Zabezpieczenia Miasta, a w razie potrzeby także oddziału prewencji - przekonuje Roman Kuster.

Po reformie policyjne patrole na dworcu będą pracowały przez całą dobę._Przeprowadzana będzie również analiza zagrożeń, która będzie podstawą do późniejszego rozdzielania służby w okolicy.

Na porządek i bezpieczeństwo w okolicach dworca wpływ ma nie tylko policja, także sokiści i ochrona.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski