Derby powiatu dla Poznań City Center AZS, Korona Kraków pogromcą poznańskich drużyn! Fot. Maciej Urbanowski
Szóste zwycięstwo z rzędu koszykarzy Stali i porażka koszykarek JTC MUKS w starciu z Koroną Koroną Kraków to najważniejsze wydarzenia ligowego weekendu.

Podopieczni Mikołaja Czai już w piątek podtrzymali miano niepokonanej drużyny. Pokonali na własnym parkiecie Pogoń Prudnik i razem z Miastem Szkoło Krosno otwierają tabelę I ligi.

Tylko początek spotkania w Ostrowie należał do gości. W końcówce pierwszej kwarty rozstrzelał się już jednak Wojciech Pisarczyk i po jego czterech „trójkach” gospodarze wyszli na dziesięcipunktowe prowadzenie. W drugiej kwarcie znów do głosu doszli przyjezdni i trener Czaja musiał odbyć w przerwie meczu męską rozmowę.

Poskutkowała ona zwłaszcza w czwartej kwarcie, kiedy miejscowi urządzili sobie prawdziwy festiwal strzelecki. Grę Stalówki napędzał jej wychowanek, Mateusz Zębski, ale pozostali gracze dotrzymywali mu kroku.

Z kolei w I lidze koszykarek kolejną gorzką pigułkę musiały przełknąć zawodniczki beniaminka JTC MUKS Poznań. Podopieczne Iwony Jabłońskiej nie sprostały Koronie Kraków (wcześniej drużyna spod Wawelu poradziła sobie też na wyjeździe z poznańskimi akademiczkami).

Ekipa gospodarzy zaserwowała swoim kibicom i widzom TVP Poznań huśtawkę nastrojów. Po słabym początku (8:18) miejscow zawodniczki przebudziły się w drugiej kwarcie, ale po przerwie znów dały o sobie dać stare grzechy, czyli brak skuteczności i szybkiego ataku.

Słabo w niedzielnym spotkaniu wypadły bardziej doświadczone zawodniczki poznańskiej ekipy, czyli Anita Szemraj, Aleksandra Dziwińska i Ramona Casimiro. Niezłe zawody rozegrały juniorki JTC MUKS, a więc Patrycja Klatt i Zuzanna Puc. W szeregach rywalek najbardziej we znaki beniaminkowi dały się Agata Rafałowicz, Dominika Majkut, Agnieszka Krzywoń (13 pkt) i Katarzyna Pasek (12 pkt). Druga porażka JTC MUKS w rozgrywkach to jeszcze nie tragedia, ale przed sezonem liczono na nieco lepszy bilans.

W niedzielnych derbach powiatu poznańskiego górą były podopieczne trenera RyszardaBarańskiego. Spotkanie było zacięte, a kluczem do sukcesu okazało się zneutralizowanie najskuteczniejszej zawodniczki Lidera Swarzędz, Aleksandry Drzewińskiej. Poznań City Center wciąż ma więc tylko jedną porażkę na koncie.

Natomiast bezproblemowe zwycięstwo odniosły koszykarki Ostrovii na parkiecie ŁKSSMS w Łodzi.

I liga koszykarzy: BMSlam Stal Ostrów – Pogoń Prudnik 96:67 (25:15, 17:21, 23:19, 31:12) Najwięcej dla Stali:Wojciech Pisarczyk 19, Tomasz Andrzejewski 15, Dawid Adamczewski 14. AZS Politechnika Poznań – Legia Warszawa 60:76 (16:22, 12:19, 12:13, 20:22)
Najwięcej dla AZS: Tomasz Baszak 25, Michał Szydłowski 9, Mateusz Rutkowski 8.
Iliga koszykarek: JTC MUKS Poznań – Korona Kraków 48:54 (8:18, 19:9, 14:15, 7:12)
Najwięcej dla JTC: Patrycja Klatt i Magdalena Idziorek po 10 oraz Zuzanna Puc i Barbara