MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Domy Pomocy Społecznej w Poznaniu ponownie otwarte. Zaszczepieni mieszkańcy mogą przyjmować gości i opuszczać teren placówki

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Wydanie decyzji umożliwiło placówkom wprowadzenie nowych zasad funkcjonowania, które przewidują m.in. możliwość odwiedzin mieszkańców.
Wydanie decyzji umożliwiło placówkom wprowadzenie nowych zasad funkcjonowania, które przewidują m.in. możliwość odwiedzin mieszkańców. Łukasz Gdak
W poznańskich Domach Pomocy Społecznej ponownie możliwe są odwiedziny. Seniorzy, zaszczepieni dwiema dawkami, mogą też opuszczać placówkę. Decyzję o zmianach w funkcjonowaniu DPS-ów wydał wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Do tej pory DPS-y były zamknięte dla odwiedzających.

Od 12 października w poznańskich DPS-ach obowiązywał zakaz odwiedzin. Sami mieszkańcy nie mogli opuszczać placówek, poza sytuacjami zdrowotnymi, które wymagały konsultacji medycznej. Jak przyznają seniorzy, ograniczenia były konieczne, choć męczące. Od kilku miesięcy nie widzieli swoich bliskich. Niejednokrotnie zmuszeni byli pozostać w swoich pokojach – zwłaszcza wtedy, gdy w ich placówce szalał koronawirus.

- Od pół roku nie widziałem rodziny. Teraz mogę wychodzić na korytarz czy ogród, ale był taki czas, że siedziałem tylko w pokoju. Zostały mi telewizor i gazety

– opowiada anonimowo mieszkaniec DPS-u przy Ugorach.

Zobacz też - Jak działa test z Biedronki, wykrywający przeciwciała!

od 16 lat

Domy pomocy społecznej są otwarte

Nadzieja na rychłe spotkanie z bliskimi przyszła w postaci szczepionek. W wielu przypadkach seniorzy w DPS-ach zostali zaszczepieni już dwiema dawkami. Wobec tego wojewoda postanowił cofnąć wcześniejszą decyzję o zamknięciu DPS-ów.

Wydanie decyzji umożliwiło placówkom wprowadzenie nowych zasad funkcjonowania, które przewidują m.in. możliwość odwiedzin mieszkańców. Wizyty są dopuszczone w dwóch przypadkach: gdy osoby odwiedzające przyjęły dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19, a także w przypadku niezaszczepionych odwiedzających – gdy podwójną dawkę przyjął mieszkaniec DPS-u. Odwiedziny odbywają się w określonych godzinach, najczęściej w przygotowanej do tego świetlicy, z uwzględnieniem zasad reżimy sanitarnego.

Zasady funkcjonowania DPS-u

Zaszczepieni dwiema dawkami mieszkańcy DPS-ów mogą też opuszczać placówkę, z koniecznością przestrzegania wszystkich zasad sanitarnych. Po powrocie seniorzy wszystkie przyniesione do DPS-u artykuły będą zostawiać w kwarantannie na 24 godziny.

Możliwe jest też urlopowanie mieszkańców powyżej 3 dni. Wówczas seniorzy zobowiązani są do zastosowania się do zasad reżimu sanitarnego, a także do wypełnienia ankiety medycznej po powrocie do placówki. W przypadku powracającego seniora do DPS-u przeprowadzone będą też czynności, taki jak: pomiar temperatury, dezynfekcja bagażu, upranie odzieży, skorzystanie z kąpieli oraz złożenie zakupionych przedmiotów do kwarantanny.

Wróci wolontariat w DPS-ach

Otwarcie DPS-ów dało możliwość, by do placówek wrócili wolontariusze, którzy od momentu pojawienia się pandemii, zmuszeni byli zawiesić swoją działalność.

- Odwiedzamy DPS przy ul. Niedziałkowskiego. Usłyszeliśmy, że jeśli wszystkie seniorki będą zaszczepione, wówczas możemy wrócić do DPS-u po Wielkanocy. Siostry, które prowadzą placówkę, dają sobie ten czas na rozruch. Wiemy, że wszystkie mieszkanki przyjęły już pierwszą dawkę szczepionki

– opowiada Karolina Dragan, koordynatorka wolontariatu Caritas Poznań.

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski